Nowe budynki, zmiany w przestrzeni publicznej, a także ciekawe wydarzenia. Wystartowała 8. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Kandydatów mogą zgłaszać również mieszkańcy stolicy.
Warszawa nieustannie się zmienia, każdego roku przybywa nowych inwestycji architektonicznych. Nie brakuje też ciekawych wydarzeń branżowych oraz publikacji i wystaw. Ich twórcy zasługują na uwagę i uznanie, dlatego już po raz ósmy organizatorzy konkursu zachęcają mieszkańców stolicy, a także przedstawicieli inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej do zgłaszania swoich kandydatów lub pochwalenia się własnymi osiągnięciami. W ósmej edycji konkursu o nagrody powalczą realizacje ukończone w 2021 roku oraz zorganizowane wówczas wydarzenia.
Tak jak w zeszłym roku kandydatów można zgłaszać w sześciu kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura komercyjna, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne. Przyznane zostaną również trzy nagrody specjalne: Nagroda za rozwiązania proekologiczne, Nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, a także Grand Prix.
– Jestem bardzo ciekawa, co tym razem zgłoszą inwestorzy i architekci. I na co wskażą mieszkańcy Warszawy. Z roku na rok jakość budynków i przestrzeni publicznych jest coraz wyższa. Oceniamy nie tylko wygląd i funkcjonalność danej inwestycji czy wkomponowanie jej w otoczenie i krajobraz. Sprawdzamy też jakość rozwiązań proekologicznych. Badamy dostępność obiektów i przestrzeni publicznych dla osób w różnym wieku i z niepełnosprawnościami – mówi Marlena Happach, architektka miasta i członkini jury. To, czy rozwiązania są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i czy będą służyć wszystkim mieszkańcom, pomogą ocenić eksperci z zespołów pełnomocniczki prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Podczas zeszłorocznej edycji jury konkursowe doceniło projekt Szkoły Podstawowej nr 400 w Wilanowie, który wywalczył aż trzy nagrody. Zwyciężył on w kategorii architektura użyteczności publicznej, a autorzy projektu otrzymali także Grand Prix oraz Nagrodę za rozwiązania proekologiczne. Projekt zyskał uznanie jurorów dzięki nowej jakości budynku szkolnego, wspaniale powiązanego z otoczeniem i otwartego na lokalną społeczność, oraz architekturze przyjaznej uczniom i środowisku. Z kolei modernizację Przytułku św. Franciszka Salezego uhonorowano Nagrodą za dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji. Nagrodę mieszkańców wywalczyły dwie kamienice przy ulicy Foksal 13/15. W trakcie pieczołowitej restauracji, konserwacji i remontu udało się im przywrócić bogaty, pałacowy wystrój na elewacjach i we wnętrzach. Oprócz tego nagrodzono m.in. projekt Elektrowni Powiśle, kamienicę przy ulicy Stalowej 29 oraz książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” autorstwa Grzegorza Piątka.
– Z roku na rok ranga konkursu rośnie. Inwestorzy publiczni i prywatni coraz chętniej prezentują swoje realizacje. I zgłaszają je do naszego konkursu. Nowe budynki i przestrzenie publiczne tworzą coraz lepszą Warszawę – do życia i wypoczynku, dostępną dla wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
By zgłosić kandydatów do tegorocznej edycji, wystarczy wypełnić formularz na stronie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy (www.nagroda-architektoniczna.pl). Zgłoszenia można wysyłać do 6 lutego 2022 roku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.