Znaleziono 0 artykułów
26.10.2022

Justyna Kopińska: Równy dostęp kobiet do edukacji

Justyna Kopińska: Równy dostęp kobiet do edukacji / Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER, East News

W podręczniku do Historii i Teraźniejszości Wojciech Roszkowski pisze o „ideologii gender”, a feminizm umieszcza obok nazizmu. W Polsce nie uczy się dzieci o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, co może mieć katastrofalne konsekwencje na przyszłość. 

„Identyczna edukacja kobiet i mężczyzn jest przestępstwem wobec Boga i ludzkości”, efektem edukacji kobiet będą „monstrualne mózgi i drobne ciała, nienormalnie duża aktywność mózgu i nienormalnie słabe procesy trawienne oraz potoczysta myśl” – przekonywał niegdyś profesor wydziału medycznego Uniwersytetu Harvarda, Edward Clarke. Pod koniec XIX wieku dyskutowano, czy kobiety mają prawo do edukacji. Duane i Sydney Schultz, opisujący współczesną psychologię, podkreślają, że wielu znanych twórców łączyło wykształcenie kobiet z chorobami psychicznymi oraz bezpłodnością. 

Przeciwstawiający się tym tendencjom William James jako „najbardziej olśniewający egzamin na Harvardzie” opisał wynik psycholożki Mary Whiton Calkins. Nie otrzymała tytułu doktory z powodu płci. Na początku XX wieku zajęła dwunaste miejsce na liście najbardziej wpływowych psychologów w Stanach Zjednoczonych. Mimo piętrzących się przeszkód, wynikających z płci, jej badania dotyczące pamięci, jaźni i snów na stałe zapisały się w historii nauki. Przytaczał je między innymi Zygmunt Freud, tworząc słynne teksty o marzeniach sennych.

Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez Pana Boga powołana – mówił podczas konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim poseł Przemysław Czarnek, obecnie minister edukacji.

Ładne laski idą na dyskotekę, a brzydkie, których nikt nie chce bzykać, idą na demonstracje. Tak stałem i patrzyłem, którą bym bzyknął. I mówię: ta? O Jezus, o Boże. Tak stałem i myślałem: kto to rucha? Doszedłem do wniosku, że nikt. I dlatego idą w tej manifestacji – mówił o uczestniczkach demonstracji prawnik Roman Sklepowicz.

Janusza Korwin-Mikke, wówczas europarlamentarzysta, spotkał się z ostrą reakcją „Good Morning Britain”, gdy przekonywał brytyjskich widzów, że kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn. Prowadzący stwierdził, że polityk powtarzający brednie w Międzynarodowy Dzień Kobiet, pokazuje światu, że wciąż nie jesteśmy wolni od „seksistowkich świń”. W tym roku szeroko omawiano cytaty dotyczące feminizmu w podręczniku do historii i teraźniejszości Wojciecha Roszkowskiego.

Schultz podkreślają, że główna różnica między kobietami i mężczyznami przez setki lat dotyczyła sławy, a wysiłki wielu wpływowych autorytetów skupiały się na tym, by jak najdłużej podtrzymywać stan życia w cieniu. Sto pięćdziesiąt lat w porównaniu do historii świata to niewiele. Pod względem udziału kobiet w życiu naukowym i publicznym to wieczność.

W Polsce niewiele osób kwestionuje równość w sposób otwarty. Przez obawę wykluczenia społecznego (tylko 24 proc. Polaków jest spokojnych finansowo o kolejny rok, jak wynika z raportu EAPN Polska) i niezaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych głosujący nie kierują się przy wyborze polityków głoszonymi przez nich wartościami. Badania Kantar pokazują, że głosujemy na partię w oczekiwaniu finansowej poprawy jakości życia. Wiele Polaków uważa, że samemu dokształci dzieci, poszerzy ich horyzonty. Prawda jest taka, że to szkoła i poglądy rówieśników w znacznym stopniu ukształtują opinię publiczną przyszłości.

Wsłuchując się we współczesny dyskurs, widzimy, jak niestabilne są osiągnięcia naszej cywilizacji. Czy przeglądając podręczniki i słuchając wypowiedzi najważniejszych osób w Ministerstwie Edukacji i Nauki, czują się państwo spokojni o kolejne 150 lat?

*

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Opinie
  3. Justyna Kopińska: Równy dostęp kobiet do edukacji
Proszę czekać..
Zamknij