Niewykorzystane do działania hormony stresu są dla nas niszczące. Ich biologicznym efektem są objawy większości dotykających ludzi chorób. Nasza własna chemia, która kiedyś miała nas ratować, jest jak zamknięta w garnku pod przykrywką na pełnym ogniu. Jak z nią skutecznie pracować?
Jon Kabat-Zinn, twórca podstawowego treningu mindfulness, opracował go w latach 70. z myślą o weteranach wojny w Wietnamie, którzy cierpieli na zespół stresu pourazowego. Program uczył, że nawet w najbardziej krytycznej sytuacji, doświadczając bezradności i bólu, zawsze można coś dla siebie zrobić, choćby przez chwilę codziennie medytując i ćwicząc uważność. Udowodnił, że poprzez systematyczną praktykę i dzięki neuroplastyczności mózgu możemy osiągać zmiany na poziomie wręcz anatomicznym.
Uważność to rodzaj postawy życiowej, która pojawia się w momencie, kiedy człowiek zadba o siebie i świadomie zarządza aktywnością umysłu. Trening mindfulness to zestaw ćwiczeń, który właśnie tego ma nas nauczyć.
Na czym dokładnie polega? Czy jest dla każdego? Czy i na ile osadzanie się w chwili obecnej może naprawdę poprawić jakość naszego życia i zdrowia?
Małgorzata Jakubczak
Fundatorka Polskiego Instytutu Mindfulness POLIM, od 2008 roku promująca mindfulness w Polsce, wykładowczyni i mentorka w jedynym w Polsce Studium Nauczycielskim MBSR. Promowanie mindfulness jest zarówno jej osobistą pasją, jak i znaczącym obszarem jej działalności społecznej. Współorganizuje i współkoordynuje projekt Uważna Szkoła – trening mindfulness dla nauczycieli i uczniów. Systematycznie udziela konsultacji indywidualnych i prowadzi mentoring. Jest autorką książki „Rozwijanie uważności na co dzień”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.