
Redaktorka niemieckiego „Vogue’a”, Kerstin Weng, jak większość z nas przez lata poszukiwała przepisu na tak skomponowane śniadanie, żeby zapewniało uczucie sytości na długi czas. Właśnie je znalazła. Co dokładnie zrewolucjonizowało jej dietę?
Zdrowe śniadanie? Nie jadłam takiego od lat. Zwykle w ogóle nie jadłam śniadań, a po przyjściu do biura sięgałam po rogaliki z czekoladą, M&Msy i inne słodkości. Nic więc dziwnego, że wolałam zjeść lunch najpóźniej o 10, a czas do niego wypełnić przekąskami. Eksperci ds. żywienia z pewnością nie pochwaliliby takiej śniadaniowej rutyny. I myślę, że nie tylko oni – moja trzustka z pewnością ma podobne zdanie.
Zdawałam sobie sprawę, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale i tak go nie jadłam. Zastanawiałam się, jak miałabym zdążyć przygotować te wszystkie wyszukane bowle i smoothies, skoro nie dość, że jestem wciąż zaspana, to jeszcze mam tysiąc rzeczy do zrobienia przed wyjściem z domu. Oczywiście nie jestem pierwszą osobą, która zadaje sobie to pytanie. Dlatego uważam, że to właśnie dla nas wymyślono nocną owsiankę.
Szybkie i łatwe śniadanie, które całkowicie odmienia dietę i sposób funkcjonowania w ciągu dnia
Z początkiem roku nastąpił przełom – miałam dość porannych napadów głodu. Kupiłam słoiki, a także trójzbożowe płatki owsiane, kakao, siemię lniane, łupiny babki jajowatej, mrożone maliny i mleko owsiane. O godzinie 23 wymieszałam to wszystko i odstawiłam. Nazajutrz zjadłam całość w ciągu 10 minut i czułam się najedzona aż do obiadu. Czułam się szczęśliwa. Od tego czasu codziennie rano jem to samo (czasami zamiast malin dodaję jagody lub pestki granatu) i nie jadam już żadnych przekąsek (przynajmniej nie przed obiadem). Efekt: nie denerwuje mnie już ciągłe uczucie głodu i czuję się znacznie lepiej, bo mam więcej energii. Jestem najedzona i szczęśliwa.
Dlaczego nocna owsianka na śniadanie jest tak zdrowa?
Specjalistka ds. odżywiania, dr Luisa Werner, wyjaśnia: – Nocna owsianka zawiera węglowodany złożone za sprawą płatków wieloziarnistych, a także mnóstwo błonnika pochodzącego z siemienia lnianego i łupin babki jajowatej, które pęcznieją, co prowadzi do długotrwałego uczucia sytości, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.
Niemniej jednak lekarka krytycznie wypowiada się o stosowanym przeze mnie mleku roślinnym: – Preferowałabym mleko sojowe, ponieważ zawiera więcej białka i mniej cukru niż mleko owsiane. Za to owoce są źródłem wielu fitochemikaliów – w szczególności jagody i granaty. – Zawierają substancje przeciwzapalne, które mogą mieć również pozytywny wpływ na nasz mikrobiom. Dodałabym jeszcze jedno źródło białka, na przykład twaróg lub jogurt grecki, a nawet białko roślinne w proszku – radzi specjalistka.
Co sądzi o innych popularnych dodatkach do nocnej owsianki, takich jak powszechnie chwalona kurkuma o działaniu przeciwzapalnym? – Niestety często zawiera ona metale ciężkie, więc zdecydowanie bardziej rekomendowałabym użycie cynamonu.
By lepiej zrozumieć, dlaczego powyższe składniki świetnie sprawdzają się jako elementy sycącego śniadania, warto przyjrzeć się ich szybkości trawienia. Idealna mieszanka składa się z pokarmów bogatych w białko i błonnik, co zapewnia uczucie sytości. Pozostają one również w żołądku stosunkowo długo, dzięki czemu czujemy się syci przez dłuższy czas.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.