Znaleziono 0 artykułów
22.08.2024

Wpływ Księżyca. Jak fazy Księżyca oddziałują na nasze samopoczucie?

22.08.2024
(fot. Constantin Joffe/Condé Nast via Getty Images)

Od trawienia przez nastrój po libido – fazy Księżyca mogą mieć na nas ogromny wpływ. Jak to wykorzystać, by poczuć się lepiej, piękniej i zdrowiej? Eksperci radzą, jak wyzyskać potencjał Księżyca. 

Synchronizacja umysłu i ciała z zachodzącymi w przyrodzie cyklami, takimi jak fazy Księżyca, może pomóc uzyskać harmonię. Przyciąganie Księżyca ma wpływ na wzrost roślin, pływy i cyrkulację oceaniczną, która z kolei oddziałuje na klimat na całym świecie. Co więcej, siła jego przyciągania utrzymuje nachylenie osi ziemskiej, co determinuje zmiany pór roku. W mikroskali ma wpływ na nasze płyny ustrojowe – od zatrzymywania wody po funkcje wydalnicze – a także zmiany w naszym poziomie energii. – Gdy zyskamy świadomość tego, przez jakie fazy przechodzi Księżyc, możemy w pełni doświadczyć zmian zachodzących w naszym ciele – mówi Mayia Alleaume, autorka książki „La beauté énergétique”.

Cztery fazy Księżyca, których zmiany wpływają na nasz nastrój

Nów, gdy Księżyc jest niemal niewidoczny

Nów wyznacza zarówno zakończenie jednego cyklu, jak i rozpoczęcie kolejnego. To idealny moment na to, by dobrze przyjrzeć się sprawom i ustalić cele – wyjaśnia Mayia Alleaume. Nie wahaj się więc przed jasnym nakreśleniem swoich zamiarów, a nawet zapisaniem ich w notatniku. To również czas na regenerację, naładowanie baterii oraz odkrycie siebie na nowo.

Kwadra pierwsza, gdy prawa strona Księżyca jest oświetlona, ma on kształt odwróconej litery C

Ta faza niesie za sobą witalność – mówi Mayia. Stopniowo odzyskujemy energię fizyczną i psychiczną, wzrasta nasza zdolność do podejmowania wysiłku. W tej fazie powinno się bardziej świadomie jeść, spożywać więcej zielonych, lekkich pokarmów (ponieważ więcej wtedy magazynujemy), jest to również świetny moment na detoks. Można też pomóc skórze odzyskać witalność, czy to za pomocą masek z miodem, czy masażu kamieniem gua sha, a nawet przez 24 godziny powstrzymać się od kremowania twarzy, by wzmocnić naturalne mechanizmy nawilżające skóry.

Pełnia Księżyca

Podczas tej fazy Księżyc emanuje najsilniejszą energią. – Możemy wykorzystać oświetlenie, jakie nam zapewnia, by skonfrontować się z blokadami emocjonalnymi i wejść w proces uwalniania się od nich. Nasz organizm, gdy jest pobudzony, łatwiej odzyskuje energię. Ta faza Księżyca może nieść za sobą przeciążenie emocjonalne, które może wywoływać bezsenność. By tego uniknąć, postaraj się przekierować nadmiarową energię poprzez ćwiczenia fizyczne, taniec, śpiew. Postaw na odżywczą pielęgnację produktami zawierającymi probiotyki lub esencje kwiatowe, takie jak wyciągi z rozmarynu, lawendy, róży oraz mięty czy drzewa herbacianego.

Ostatnia kwadra (lewa strona Księżyca jest oświetlona, ma kształt litery C)

Ta faza uwalnia emocje. Mayia wyjaśnia: – Pomaga nam pozbyć się złych nawyków i wszystkiego, czego nie potrzebujemy w naszym życiu. Wykorzystaj tę okazję, by zrewidować stosunki międzyludzkie, czy to w życiu osobistym lub zawodowym, czy w rodzinie. To dobry moment na porządki. W tej fazie Księżyca silniej działa detoks, bo nasz organizm ma zazwyczaj kwasowe pH. Ważne jest, by walczyć z tym, jedząc świeże warzywa, pić soki wyciskane z owoców i herbaty ziołowe, aby przywrócić ciału zasadowość. To również dobry moment na korzystanie z sauny, łaźni parowych, drenażu limfatycznego, a nawet na usuwanie owłosienia.

Post przerywany to dobry pomysł na czas pełni Księżyca

Pełnia to czas, gdy nasz organizm zatrzymuje najwięcej wody. – Przez trzy dni w okresie pełni należy dużo pić (co najmniej 1,5 litra), bo, choć może wydawać się to dziwne, im więcej wody pijemy, tym więcej się jej pozbywamy. Pomocne mogą okazać się też herbatki z liści czerwonych winorośli, a także drenaż limfatyczny, pływanie, a nawet skakanie na trampolinie – twierdzi Aurélie Canzoneri, certyfikowana specjalistka medycyny naturalnej i autorka książki „Naturopath in my Kitchen”. Efektywnie działa wtedy post przerywany, najlepiej trwający co najmniej 16 godzin: 16–8 godzin, 20–12 godzin lub w najbardziej korzystnej wersji 16 godzin z pierwszym posiłkiem w południe. Z efektów pełni można skorzystać, pijąc detoksykujące herbatki ziołowe, takie jak herbata ze skrzypu, wiązówki błotnej, kawy i mniszka lekarskiego. Zaleca się również umieszczanie termoforu z gorącą wodą na brzuchu, przed snem lub po obudzeniu, co ma na celu wspomożenie funkcjonowania wątroby.

Przygotowanie do snu podczas pełni

W czasie pełni często czujemy się zdenerwowani i pobudzeni, być może mamy też wrażenie, że nie wyspaliśmy się w nocy. I jest to jak najbardziej prawidłowe odczucie. – Trwające kilka lat badanie wykazało, że ludzie dłużej zasypiają (średnio o 5 minut) i że wydłuża się faza płytkiego snu kosztem snu głębokiego, który jest najbardziej regenerujący. Ogólnie rzecz biorąc, podczas pełni ludzie spali o 20 minut krócej – wyjaśnia Aurélie Canzoneri. By uniknąć takiej utraty snu, zaleca, by powstrzymać się od picia napojów zawierających kofeinę po lunchu i starać się jeść wcześniej i lżej niż na normalną kolację. Korzystne jest również spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tryptofanu, prekursora melatoniny i serotoniny, takich jak banany, jajka, ziemniaki i sałata. Picie wyciszających herbat, takich jak ta z passiflory, rumianku, lawendy czy melisy, również jest przydatne w trakcie przygotowywania się do spania podczas pełni.

Synchronizacja cyklu menstruacyjnego kobiet

(Fot. John Rawlings/Condé Nast via Getty Images)

Choć nie ma dowodów na to, że cykl menstruacyjny kobiet jest zgodny z fazami Księżyca, faktem jest, że ma on cztery fazy, jak Księżyc – wyjaśnia Charlotte de Noisy z Gynécée. Zmiany energetyczne zachodzące podczas tych faz mają wpływ na nasze myśli i emocje. W dniu rozpoczęcia miesiączki rozpoczyna się nowy cykl. W związku z tym praktyki związane z nowiem, takie jak nakreślanie swoich zamiarów i planowanie przyszłości, mogą mieć równie korzystny efekt w trakcie miesiączki. Faza lutealna czy też przedmiesiączkowa, z wszystkimi konsekwencjami napięcia przedmiesiączkowego, koresponduje z ostatnią kwadrą. W tej fazie cyklu macica wykonuje najcięższą pracę, jesteśmy też najbardziej wrażliwe emocjonalnie ze względu na podwyższony poziom hormonów. W tym czasie kobiety lubią być rozpieszczane i z chęcią pozbywają się wszystkiego, co zaśmieca ich otoczenie. Faza pęcherzykowa (występująca przed owulacją) jest bardzo podobna do pierwszej kwadry, gdy kobiety najczęściej czują przypływ energii, a ich organizm przygotowuje się na ewentualną ciążę. Dobrze jest wykorzystać tę nadmiarową energię, by dokonać zmian w swoim życiu i odnaleźć na nowo połączenie ze swoimi pragnieniami. Co więcej, owulacja odzwierciedla pełnię Księżyca, cechując się największą kreatywnością, natchnieniem i intensywnością spośród wszystkich faz cyklu menstruacyjnego.

Jak fazy Księżyca wpływają na samopoczucie?

W języku francuskim osobę, która często doświadcza zmian nastroju, określa się słowem „lunaire”, czyli „księżycowa”. – Księżyc kojarzy się z intuicją – mówi Léa Baixo, nauczycielka medytacji, astrolożka i masażystka. – Wszystkie emocje, jakie w sobie tłumimy, nieuchronnie ujawnią się w okolicach pełni. Gdy Księżyc maleje, wolimy zostawać w domu, w swoim własnym gniazdku, uporządkowywać swoje sprawy, wracać do natury i troszczyć się o swoje rośliny i zwierzęta. Zupełnie inaczej wygląda to w czasie pierwszej kwadry, gdy możemy czuć potrzebę odnalezienia kontaktu ze światem zewnętrznym, zwracania uwagi na siebie i uczestniczenia w wydarzeniach na świecie. Korzystanie z energii Księżyca poprzez zrozumienie jego poszczególnych faz i wpływu, jaki na nas mają, może sprawić, że będziemy odnosić więcej sukcesów i lepiej się poznamy. Przejmując w ten sposób kontrolę nad własnym życiem, jesteśmy w stanie przełamać schematy, które już nam nie służą, i porzucić złe nawyki, tak by stawać się coraz lepszą wersją samych siebie. Pod uwagę powinno brać się również znaki zodiaku, w jakich znajduje się Księżyc. Gdy Księżyc jest w znaku Barana, jesteśmy trochę bardziej spięci i agresywni, natomiast Księżyc w Byku przynosi nam większą stabilność i spokój. Co więcej, gdy Księżyc jest w znaku Bliźniąt, sprawia, że mamy ochotę na kontakty społeczne, a gdy jest w Raku, wolimy samotność.

Energia i seksualność związane nierozerwalnie z księżycową energią

Anne Bianchi, założycielka studia Satnam w Montmartre, seksuolożka i nauczycielka jogi kundalini, tłumaczy: – Energia Księżyca to energia żeńska (yin jest tożsame z odpoczynkiem i bezczynnością), a współczesnemu społeczeństwu brakuje energii yin. Ludzie ciągle coś robią, bardziej ceniąc robienie niż bycie. Według Bianchi cykle umożliwiają pozbycie się kompleksów w kwestii własnej seksualności. Kobiecy cykl menstruacyjny trwa ok. 28 dni – oznacza to, że podobnie, jak robi to Księżyc w nowiu, kobieta powinna poprzebywać sama, odpocząć i pobyć w yin. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki natura odradza się wiosną po zimie. – Libido wzmacnia się, gdy jesteśmy przed owulacją. Mamy wtedy więcej energii. Gdy minie połowa cyklu, wchodzimy w fazę spadku energii – mówi Bianchi.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.fr.

Frédérique Verley, Marie Bladt
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Wpływ Księżyca. Jak fazy Księżyca oddziałują na nasze samopoczucie?
Proszę czekać..
Zamknij