Znaleziono 0 artykułów
15.05.2019

10. Copenhagen Fashion Summit: Moda łapie równowagę

15.05.2019
Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

W odpowiedzi na kryzys klimatyczny na rozpoczynającej się właśnie konferencji o etyce i ekologii w modzie globalni liderzy obrali sobie za cel uczynienie przemysłu odzieżowego bardziej zrównoważonym. 

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Przemysł mody to jeden z najgroźniejszych trucicieli naszej planety. W dużej mierze z powodu braku zrównoważonej produkcji ubrań musimy się dziś mierzyć z problemami takimi jak globalne ocieplenie, zaśmiecone morza i oceany, toksyczne powietrze czy zatrute chemicznymi odpadami gleby. Gdy świat stanął nad przepaścią, coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na sposób, w jaki żyjemy, w tym także na noszone przez nas rzeczy. Dlatego poszanowanie środowiska naturalnego i zrównoważona produkcja to od kilku lat najgorętsze tematy w świecie mody. O tym, jak sprawić, by moda była bardziej etyczna, ludzie związani z branżą będą od dziś dyskutować podczas Copenhagen Fashion Summit.

Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

„Kiedy 10 lat temu organizowaliśmy pierwszy szczyt, zaledwie kilku liderów przemysłu modowego zdawało sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by zmienić sposób, w jaki produkujemy, sprzedajemy i konsumujemy modę. Dziś, dekadę później, równowaga stała się najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za innowacje w świecie mody, a nasza konferencja coraz trafniej odpowiada na wyzwania takie jak zmiany klimatu, łamanie praw człowieka czy niedobór zasobów” – pisze w swoim oświadczeniu dyrektor generalna i prezeska Copenhagen Fashion Summit Eva Kruse.

Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Za najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone zrównoważonej modzie od 10 lat odpowiada organizacja non-profit, Global Fashion Agenda. W konferencji biorą udział liderzy przemysłu modowego, którzy przez dwa dni dyskutują o najbardziej palących związanych z ekologią kwestiach. Do profesjonalistów zgromadzonych w Kopenhadze należy szef grupy Kering François-Henri Pinault. – Ludzie oczekują, że przemysł luksusowej mody zajmie stanowisko w ważnej sprawie. Mają rację. Jeśli chcemy trzymać rękę na pulsie, musimy sięstać częścią rozwiązania – mówi Pinault. W szczycie weźmie w tym roku udział także Emanuel Chirico, prezes zarządu PVH Corporation, która ma w swoim portfolio marki takie jak Calvin Klein czy Tommy Hilfiger. Pojawią się także John Hoke, główny projektant grupy Nike, Roberto Canevari z Burberry czy Anna Gedda, dyrektor do spraw zrównoważonej mody H&M. Patronat nad wydarzeniem objęła księżniczka Danii Maria Elżbieta.

Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Głównym celem szczytu jest wypracowanie rozwiązania, które można przełożyć na działanie. Pomaga w tym inicjatywa Innovation Forum – platforma zrównoważonych rozwiązań, mająca na celu pomoc małym i dużym firmom modowym w przyspieszeniu lub rozpoczęciu drogi w stronę zrównoważonego rozwoju. Marki modowe uczestniczące w szczycie będą mogły się spotkać z ponad 50 wystawcami, obejmującymi cały łańcuch dostaw. Od innowacyjnych tkanin, takich jak tworzone z zalegającego w morzach i oceanach plastiku, po ekologiczne opakowania. Każde z rozwiązań przedstawionych na Forum Innowacji będzie się odnosiło do jednej lub kilku kwestii zawartych w CEO Agenda 2019. Określa on najwyższe priorytety zrównoważonego rozwoju dla kierownictwa branży w celu podjęcia konkretnych działań. Chodzi o problemy takie jak zużycie zasobów naturalnych i wody, ale też uczciwe wynagrodzenia dla pracowników na każdym etapie produkcji. Po zakończeniu szczytu Copenhagen Fashion Summit opublikuje raport „Pulse of the Fashion Industry”. Ma on zmotywować kadrę menedżerską, by zadbała o zachowanie zrównoważonej i uczciwej relacji firmy ze środowiskiem i społeczeństwem. 

Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój to w dzisiejszych czasach nie tylko globalne trendy, ale także sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji. Nic więc dziwnego, że konferencja przyciąga najważniejsze nazwiska w branży. W szczycie biorą jednak udział nie tylko giganci, ale też proponujące innowacyjne rozwiązania start-upy, a także fundacje i naukowcy, zarówno z Europy i Stanów Zjednoczonych, jak i z państw, które raczej nie kojarzą się ze zrównoważoną modą, takich jak Chiny czy Bangladesz.

Copenhagen Fashion Summit 2018 (Fot. Materiały prasowe)

 

Natalia Jeziorek
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. 10. Copenhagen Fashion Summit: Moda łapie równowagę
Proszę czekać..
Zamknij