Znaleziono 0 artykułów
07.07.2019

10 książek o seksualności na wakacje

Fot. Getty Images

Lato to czas miłości. A gdyby tak podejść do romansu od strony teoretycznej? Oto kilka pozycji – nowych i klasycznych, które warto znać.

„Wagina. Sekretna historia kobiecej siły”, Catherine Blackledge (Prószyński i S-ka)

„Wagina. Sekretna historia kobiecej siły”, Catherine Blackledge

Książka z pracą artystki Iwony Demko na okładce to pozycja obowiązkowa, niezależnie od płci czytelnika, choć bez wątpienia jest hołdem złożonym kobiecej seksualności. Jej autorka, brytyjska dziennikarka, która może pochwalić się doktoratem z chemii, przeprowadziła wnikliwe śledztwo, by sprawdzić, dlaczego wagina z obiektu kultu stała się obiektem potępienia. W starożytności wierzono, że rytualne obnażenie się kobiety, a najlepiej wielu (z greckiego ana-suromai) może powstrzymać nadciągający kataklizm albo wrogie wojska. Później uznano waginę za siedlisko złych mocy, żarłocznych smoków i przyczynę histerii. Blackledge porównuje przemiany świadomości w kulturze Zachodu, porównując je z innymi kulturami.

„Narodziny pigułki”, Jonathan Eig (Czarne)

„Narodziny pigułki”, Jonathan Eig 

W latach 50. XX wieku kobiety fantazjowały o gwałcie, bo to była jedyna forma seksu pozamałżeńskiego, za którą nie zostałyby potępione. W takim właśnie świecie Margaret Sanger marzyła o magicznym środku, który pozwoliłby kobietom uprawiać satysfakcjonujący seks – nie tylko małżeński – bez ryzyka ciąży i tak często, jak tylko zapragną. Jej marzenie o magicznej pigułce stało się iskrą zapalną rewolucji. To właśnie dzięki pigułce antykoncepcyjnej kobiety zaczęły zdobywać seksualną niezależność.

„Kociarz”, Kristen Roupenian (Muza)

„Kociarz”, Kristen Roupenian (Fot. Materiały prasowe)

Zbiór opowiadań młodej Amerykanki nazywa sięportretem milenialsów. Historie serwowane przez Roupenian rozgrywają się w czasach Instagrama, Tindera i #MeToo, ale pod tą warstwą można dopatrzyć się bardziej uniwersalnych prawd o relacjach międzyludzkich. Autorka uświadamia nam, jak często poruszamy się w społecznych schematach, słuchamy autocenzora i robimy coś wbrew własnej woli. Margot z tytułowego „Kociarza” inicjuje seks, choć nie jest przekonana, czy tego chce, ale czuje, że to kolejny wymagany od niej krok na ścieżce, na którą już weszła. 

„50 twarzy Tindera”, Joanna Jędrusik (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

„50 twarzy Tindera”, Joanna Jędrusik

Kulturoznawczyni Joanna Jędrusik zdecydowała się na opis własnych doświadczeń i emocji związanych z Tinderem. Bez lukru. Powstała pozycja z pogranicza pamiętnika i poradnika, której autorka dochodzi do wniosku, że postęp technologiczny wprawdzie nastąpił, ale wybierając osoby, z którymi pójdziemy na wino czy do łóżka, wciąż opieramy się na klasowych uprzedzeniach i stereotypach.

„Mam na imię Jazz”, Jessica Herthel i Jazz Jennings, ilustracje Shelagh McNichols (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

„Mam na imię Jazz”, Jessica Herthel i Jazz Jennings, ilustracje Shelagh McNichols 

18-letnia Jazz – youtuberka, modelka, aktywistka i honorowa współzałożycielka fundacji TransKids Purple Rainbow – postanowiła opowiedzieć swoją osobistą historię o transdziewczynce. „Mam na imię Jazz”przystępnie pokazuje, czym jest transpłciowość. Choć publikacja powstała z myślą o najmłodszych, to dorośli również powinni do niej zajrzeć, bo uwrażliwia, uczy szacunku dla innych i pomaga zrozumieć skomplikowane kwestie tożsamości płciowej. 

„Od A do Z o LGBTQIAP. Interaktywna książka przeciw dyskryminacji”, Małgorzata Kot, Sylwia Vargas (Humanity in Action)

Działaczki Małgorzata Kot i Sylwia Vargas do współpracy zaprosiły młode osoby LGBTQIAP z całej Polski. Ich publikacja z jednej strony promuje szeroko pojętą równość i różnorodność, a z drugiej – stanowi wsparcie dla osób, które są na etapie odkrywania swojej orientacji i tożsamości. Z książki dowiemy się, czym są homoseksualność, transpłciowość, aseksualność. Poznamy najważniejsze daty na tęczowej osi czasu. Sporo miejsca poświęcone zostało również kwestiom językowym, jak również obalaniu mitów czy stereotypów na temat osób LGBTQIAP. Jest tu także mowa o bezpieczniejszym seksie, o tym, jak reagować na przemoc, gdzie zgłaszać mowę nienawiści i gdzie szukać wsparcia. Co najlepsze, publikację w formie PDF możecie pobrać za darmo

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy”, Katharina von der Gathen, ilustracje Anke Kuhl (Dwie Siostry)

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy”, Katharina von der Gathen, ilustracje Anke Kuhl

Oswajać dziecko z tematem seksualności warto od najmłodszych lat. Takie pozycje jak „Odpowiedz mi!”przychodzą z pomocą, bo czasem z zaskoczenia można nie wiedzieć, jakich słów użyć, albo po prostu nie znać odpowiedzi – wszak i dorośli nie wiedzą wszystkiego. Ja nie wiedziałam, ile dzieci można urodzić w życiu ani dlaczego wszyscy jęczą przy seksie lub nie przyznają się, że seks uprawiali. A są to autentyczne pytania, które dzieciaki zadały autorce. Lektura równie pouczająca, co zabawna. 

„Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”, Alicja Długołęcka (Prószyński i S-ka)

„Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”, Alicja Długołęcka

Także polska edukatorka psychoseksualna Alicja Długołęcka stworzyła książkę o seksie dla dzieciaków. Pomysł narodził się podczas rozmów z uczniami z klas drugiej, trzeciej i czwartej podstawówki oraz pod wpływem sygnałów od zaprzyjaźnionych rodziców, których dzieci zaczęły pytać, skąd się wzięły. Tak autorka zaczęła rozmawiać o różnych aspektach seksualności z kilkulatkami, wychodząc z założenia, że trzeba to robić zwyczajnie, jak na każdy inny temat. Jest więc o seksie, ciąży, jest o gejach i lesbijkach, a także o ulotkach z nagimi kobietami.

„Menopauza. Zmiana na lepsze”, praca zbiorowa autorów skupionych wokół portalu Henpicked (Publicat)

„Menopauza. Zmiana na lepsze”, praca zbiorowa autorów skupionych wokół portalu Henpicked 

To, że coraz częściej stosunkowo młode kobiety przechodzą menopauzę, to wciąż temat tabu. Dlatego potrzeba nam dyskusji o menopauzie, o tym, że doświadcza się jej na różne sposoby, a przede wszystkim o tym, że ten etap nie oznacza, iż nasze życie – seksualne i w ogóle – się kończy. Książka„Menopauza”została zainspirowana przez czytelniczki brytyjskiego portalu Henpicked. W publikacji oprócz ich historii znajdziemy rzetelne porady osób specjalizujących się w medycynie konwencjonalnej i naturalnej.

„Radości z kobiecości”, Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl (Sonia Draga)

„Radości z kobiecości”, Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl

Są też pozycje o seksualności, które się nie starzeją. „Radości z kobiecości”,wydana u nas w 2017 roku, to światowy bestseller autorstwa dwóch Norweżek. Opierając się na najświeższej wiedzy medycznej, zwracają uwagę na język, który kształtuje nasze podejście do seksualności, cielesności. Tak powstało kompendium wiedzy o tym, jak funkcjonują żeńskie narządy płciowe i nasza gospodarka hormonalna, o miesiączce i antykoncepcji oraz różnych chorobach, czyli o wszystkim, co trzeba wiedzieć, kiedy żyje się w kobiecym ciele. 

Paulina Klepacz
  1. Kultura
  2. Książki
  3. 10 książek o seksualności na wakacje
Proszę czekać..
Zamknij