Jak powstają jedne z najlepszych produkcji telewizyjnych? Scenarzyści często szukają inspiracji w literaturze, przenosząc na mały ekran historie pełne intryg, romansów i zagadek kryminalnych. Wybraliśmy 10 ekranizacji, które warto zobaczyć.
„Wielkie kłamstewka”: Intrygi i sekrety
David E. Kelley napisał na podstawie książki Liane Moriarty dwa sezony serialu z gwiazdorską obsadą. Na małym ekranie w rolę matek, żon i przyjaciółek wcielają się Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Laura Dern, Zoë Kravitz oraz Shailene Woodley. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o sile kobiecej przyjaźni, tajemnicach i intrygach, której akcja toczy się w kalifornijskim miasteczku. W drugim sezonie do obsady dołączyła Meryl Streep. Jedna z najwybitniejszych aktorek w historii wciela się w postać Mary Louise Wright, teściowej Celeste (Kidman), która przybywa do Monterey po śmierci syna. Już w połowie lutego ukaże się w Polsce kolejna powieść Moriarty – „Sekrety mojego męża”. Jej fragment znajdziecie w aplikacji „Vogue Polska”.
„Bridgertonowie”: Romans czasów regencji
Serial Netfliksa oparty na pierwszej części bestsellerowej sagi Julii Quinn był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier końca 2020 roku. Nic dziwnego, skoro za projekt odpowiada królowa telewizji Shonda Rhimes. Historia, której akcja toczy się w czasach brytyjskiej regencji, opisuje losy wpływowej rodziny Bridgertonów. Pierwszy sezon – oparty na pierwszej z dziewięciu książek – skupia się na najstarszej córce, Daphne Bridgerton, która oficjalnie wkracza do towarzystwa w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata na męża. Chcąc znaleźć miłość, zawiera pakt z wiecznym kawalerem, księciem Hastings (Regé-Jean Page). Udają zakochanych, by oszukać rodzinę i tajemniczą Lady Whistledown, której nie umknie żadna plotka. Drugi sezon serialu (czekamy na oficjalne potwierdzenie) ma przybliżyć losy Anthony’ego, który jako głowa rodziny postanawia się w końcu ustatkować.
„Gra o tron”: Walka o władzę
„Pieśń lodu i ognia”, sagę fantasy George’a R.R. Martina, przeniosła na ekran stacja HBO. Nie ma chyba drugiej produkcji, która – ku przerażeniu widza – co sezon pozbywa się kolejnych kluczowych postaci. Przez lata serial bił rekordy popularności, a młodzi aktorzy, którzy wystąpili w produkcji, zostali gwiazdami. Historia rozpoczyna się od spotkania przyjaciół z dawnych lat, które uruchamia machinę brutalnych knowań i rywalizację o władzę nad Siedmioma Królestwami. Po finałowym odcinku powstała w internecie petycja, w której fani domagali się innego zakończenia ukochanego serialu.
„Orange Is the New Black”: Kobiety w więzieniu
Tuż po studiach Piper Kerman związała się z kobietą, która trudniła się przemytem narkotyków. Pomaga jej przeszmuglować przez granicę pieniądze, jednak szybko orientuje się, że popełniła błąd. 10 lat później Kerman mieszka na Brooklynie, ma narzeczonego i dobrze płatną pracę. Pewnego dnia do jej drzwi puka FBI. Kerman musi ponieść karę za błędy młodości, ale dzięki współpracy z wymiarem sprawiedliwości dostaje łagodniejszy wyrok. Na 13 miesięcy trafia do więzienia o obniżonym rygorze w Dunbery w stanie Connecticut. W książce „Orange Is the New Black. Dziewczyny z Danbury” Piper opisuje własne doświadczenia i więzi, które rodzą się między kobietami, a także krytykuje amerykański system więziennictwa. Netflix nakręcił serial na podstawie książki Amerykanki, dodając nowe wątki, tak aby całość była jeszcze bardziej dramatyczna.
„Wiedźmin”: Polskie fantasy
Choć pierwszy sezon szybko stał się hitem Netfliksa, część fanów powieści Sapkowskiego była zawiedziona, zwłaszcza że serial wypadł blado w porównaniu do gry komputerowej stworzonej na podstawie sagi. Gigant streamingowy bez wahania rozpoczął jednak pracę nad drugim sezonem. Zdjęcia zostały przerwane przez pandemię, a potem kontuzję Henry’ego Cavilla, czyli Geralta z Rivii. Przy produkcji kolejnych odcinków przygód Wiedźmina Netflix ma do dyspozycji aż osiem książek, które wyszły spod pióra Sapkowskiego.
„Outlander”: Romans historyczny
Jeżeli podobali wam się „Bridgertonowie”, pokochacie „Outlandera”. Claire Randall, pielęgniarka z czasów II wojny światowej, niespodziewanie przenosi się do Szkocji z 1743 roku. Próbując odnaleźć się w nowej rzeczywistości i jednocześnie wrócić do domu, zakochuje się w młodym Szkocie. Rozdarta między dwoma światami musi zdecydować, które życie wybrać. Serial wyprodukowany oryginalnie przez stację Starz powstał na podstawie serii książek Diany Gabaldon, guilty pleasure na miarę harlequinów.
„Dexter”: Morderca z zasadami
Nagrodzony Złotym Globem Michael C. Hall perfekcyjnie wcielił się w postać policyjnego analityka, który po godzinach przeistacza się w seryjnego mordercę. Dexter zabija tylko złych ludzi – morderców, gwałcicieli, psychopatów. Takich zasad nauczył go ojciec, Harry. Początkowo z łatwością udaje mu się utrzymać w tajemnicy podwójne życie. Z czasem jego siostra policjantka, Debra, i przyszła żona Rita zostają wciągnięte w niebezpieczną grę. Będą musiały zapłacić równie wysoką cenę, co tytułowy bohater. Niedawno stacja Showtime ogłosiła, że w 2021 roku zobaczymy 10 nowych odcinków serialu, który w 2013 roku zakończył się na ósmym sezonie. Produkcja była oparta na ośmiu książkach autorstwa Jeffa Lindsaya.
„Gambit królowej”: Mistrzowska rozgrywka
Serial, podobnie jak książka Waltera Tevisa o tym samym tytule, śledzi losy Beth Harmon, która z sieroty wyrasta na mistrzynię Stanów Zjednoczonych w szachach. W jednej z najlepszych oryginalnych produkcji Netfliksa błyszczy Anya Taylor-Joy. W serialu pojawia się także polski wątek – Marcin Dorociński w roli arcymistrza z ZSRR, który rozgrywa zacięty pojedynek szachowy z główną bohaterką.
„Duma i uprzedzenie”: Jane Austen na ekranie
Nawet jeśli nigdy nie czytaliście powieści Jane Austen, na pewno znacie jedną z ekranizacji zawiłych losów Elizabeth Bennet i pana Darcy’ego. Film z 2005 roku z Keirą Knightley został pozytywnie przyjęty przez krytyków, a nakręcony dekadę wcześniej serial BBC pozwolił na dokładniejsze przedstawienie przygód głównych bohaterek oraz sytuacji społecznej XIX-wiecznej Anglii. Spokojne życie Elizabeth i jej czterech sióstr zakłóca pojawienie się Charlesa Bingleya w niedalekiej posiadłości Netherfield. Bingley zakochuje się z wzajemnością w najstarszej siostrze, Jane. Na drodze zakochanym staje przyjaciel Bingleya, pan Darcy, który z czasem zaczyna darzyć uczuciem rozsądną Elizabeth.
„You”: Obsesja miłości
Zrobisz wszystko dla miłości? Joe Goldberg, bohater książki Caroline Kepnes, bez wahania odpowiedziałby „tak”. W pierwszym sezonie serialu na podstawie powieści obserwujemy, jak Joe (w tej roli znany z „Plotkary” Penn Badgley) zakochuje się w młodej pisarce Beck. Zanim ją pozna, stara się zdobyć o niej jak najwięcej informacji. Z czasem zauroczenie przeradza się w obsesję. Joe nie waha się usunąć każdego, kto stanie na drodze do ich szczęścia. Serial doczekał się drugiego sezonu, który po części jest oparty na drugiej książce Kepnes „Ukryte ciała”. Joe postanawia zacząć życie od nowa na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ponownie znajduje obiekt westchnień, ale tym razem trafia na godną przeciwniczkę. Netflix zapowiedział pracę nad trzecim sezonem serialu, którego fabuła nie jest jeszcze znana, ale ma bazować na trzeciej części trylogii, nad którą obecnie pracuje pisarka.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.