Znaleziono 0 artykułów
02.09.2024
Artykuł partnerski

Rolls-Royce Phantom Scintilla: Hołd dla dziedzictwa i sztuki

02.09.2024
Fot. Materiały prasowe

Dokładnie 120 lat temu na masce samochodów Rolls-Royce pojawiła się ikoniczna figurka Spirit of Ecstasy. Chcąc uczcić ten wyjątkowy jubileusz, marka wypuściła limitowaną do 10 sztuk serię Phantom Scintilla.

Przez ostatnie 120 lat zdobiąca maskę samochodów Rolls-Royce figurka Spirit of Ecstasy stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli luksusu i doskonałości. Jej wygląd inspirowany jest pochodzącym z II wieku p.n.e. posągiem Nike z Samotraki, którym podczas zwiedzania Luwru w 1910 roku zachwycił się Claude Johnson, dyrektor zarządzający Rolls-Roycea.

Odpowiedzialnym za stworzenie Spirit of Ecstasy był rzeźbiarz i ilustrator Charles Sykes. Nie chcąc jednak, by figurka zbyt nachalnie naśladowała grecką marmurową rzeźbę, nadał jej bardziej delikatny i eteryczny charakter. To właśnie do niego odnieśli się projektanci z zespołu Bespoke Collective, którzy stworzyli kolekcję Phantom Scintilla. Podczas gdy Nike z Samotraki wykonana jest z białego, drobnoziarnistego marmuru paryjskiego, na potrzeby jubileuszowej serii Spirit of Ecstasy wykończono ceramiką nawiązującą do faktury antycznego kamienia. – Zafascynowaliśmy się właściwościami marmuru paryjskiego i materiał ten stał się przedmiotem naszych badań na wiele miesięcy. Aby stworzyć wyraźne i eleganckie połączenie ze słynnym posągiem, opracowaliśmy ceramiczne wykończenie, które oddaje półprzezroczystość i czystość tego wyjątkowego kamienia i doskonale ucieleśnia eteryczną naturę naszej ikony – mówi Celina Mettang, Bespoke Colour and Trim Designer w Rolls-Royce Motor Cars.

Fot. Materiały prasowe

Wokół wyspy Samotraki

Greckich akcentów w Phantom Scintilla jest jednak więcej. Nadwozie samochodu w dwukolorowym wykończeniu Bespoke – górnym w kolorze Andalusian White i dolnym w odcieniu Thracian Blue – inspirowane jest kolorami morza wokół wyspy Samotraki, tej samej, z której pochodzi znajdujący się w Luwrze posąg. Subtelny metaliczny blask nawiązuje z kolei do światła słonecznego odbijającego się w tafli wody. Całość dopełniają ręcznie malowane podwójne paski Coachline i obramowanie wnętrza kół w kolorze Spirit Blue.

Fot. Materiały prasowe

Rzemieślnicza precyzja

Wnętrze samochodu Rolls-Royce Phanton Scintilla nawiązuje do ruchu szat na wietrze. Pokrywające tapicerkę ekspresyjne wzory sprawiają wrażenie namalowanych akwarelą. Efekt ten uzyskano jednak nie za pomocą farb, lecz nici i precyzyjnych szwów. – Nazywamy to „malowaniem nitką”. Aby stworzyć efekt luminescencji, użyliśmy czterech różnych kolorów, grubości nici i orientacji ściegów. W ten sposób hafty pojawiły się w miejscach nigdy wcześniej nieeksplorowanych w rolls-royce’ach. Osiągnęliśmy największą gęstość haftu, jaką kiedykolwiek widziano w samochodzie marki – opowiada Katrin Lehmann, Bespoke Colour and Material Designer w Rolls-Royce Motor Cars. Na testy i poszukiwania odpowiedniego ściegu poświęcono aż dwa i pół roku. Nic dziwnego, skoro pełna kompozycja składa się z 869 500 przeszyć. – Przełożenie tego projektu na trójwymiarową formę było wspaniałym wyzwaniem twórczym. (…) Praca na dwóch rodzajach płócien – skórze i tkaninie – dodała kolejny poziom złożoności, ponieważ materiały te reagują na szwy w różny sposób. 36 indywidualnie haftowanych paneli musiało być starannie dobranych, aby idealnie do siebie pasowały i stworzyły we wnętrzu płynny motyw – tłumaczy Brienny Dudley, Bespoke Craft Specialist w Rolls-Royce Motor Cars.

Fot. Materiały prasowe

Sam motyw na drzwiach, będący najbardziej złożonym wzorem wnętrza drzwi w historii samochodów marki, składa się z 633 000 przeszyć uzupełnionych podświetlanymi perforacjami. W nocy, nabierając hipnotyzującego, luminescencyjnego blasku, zdają się świecić od wewnątrz. 

Przedni panel Phantoma Scintilli zdobi dekoracja Celestial Pulse. Składa się z siedmiu wstęg z frezowanego litego aluminium, zdobionego drobnoziarnistym ceramicznym wykończeniem – tym samym co figurka Spirit of Ecstasy. Krawędzie wypolerowane są na lustrzany połysk – łapiąc światło, tworzą wrażenie ruchu i płynności. 

Fot. Materiały prasowe

Nową formę przybrało też oświetlenie podsufitki. Słynny Starlight Headliner przybrał w jubileuszowym modelu kształt przypominający ruch falującej sukni figurki Spirit of Ecstasy. 1500 „gwiazd” ułożono we wzór, który podświetlając się sekwencyjnie, potęguje wrażenie ruchu. 4450 dodatkowych perforacji, odsłaniających fragmenty metalicznej tkaniny, pozwala z kolei na subtelną grę światła.

Fot. Materiały prasowe

Motywu ruchu można się również doszukać w tylnych stolikach zdobionych delikatną grafiką. Drewniany zestaw wykonany jest w kolorze Arctic White i wykończony lakierem z opalizującymi metalicznymi cząsteczkami. Aby osiągnąć ten efekt, rzemieślnicy nałożyli aż 19 warstw lakieru – w jednym samochodzie proces ten zajął ponad 190 godzin.

Fot. Materiały prasowe

Jeden z dziesięciu

Rolls-Royce Phantom Scintilla to nie tyle samochód, ile prawdziwe dzieło sztuki, które oddaje hołd zarówno dziedzictwu marki, jak i jej przyszłości. Każdy z dziesięciu egzemplarzy tej kolekcji jest unikalny i łączy w sobie klasyczną inspirację grecką sztuką z nowoczesnymi technologiami i rzemieślniczym kunsztem.

Urszula Zwiefka
  1. Kultura
  2. Design
  3. Rolls-Royce Phantom Scintilla: Hołd dla dziedzictwa i sztuki
Proszę czekać..
Zamknij