Znaleziono 0 artykułów
27.06.2022
Artykuł partnerski

Perły Chorwacji

27.06.2022
Dubrownik/ Fot. Luka Esenko, CTNB

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Nic dziwnego, ma wszystko, czego potrzeba – piękno natury, wspaniałych ludzi i zabytki kultury, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podpowiadamy, co i dlaczego warto tu zobaczyć.

Stare Miasto w Dubrowniku: Królewska Przystań

Historia malowniczego miasta położonego na południu sięga średniowiecza. Od tego czasu było ono nieskończonym źródłem inspiracji dla miejscowych i światowych artystów. Angielski poeta lord Byron nazwał je nawet perłą Adriatyku. Inni porównywali Dubrownik do Wenecji. Dubrownik przez wiele stuleci funkcjonował jako niezależna Republika Dubrownicka, mająca strategiczne znaczenie polityczne i handlowe w rejonie śródziemnomorskim. W czasach swego rozkwitu posiadał przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach, a jego flota handlowa licząca prawie 700 żaglowców równała się flocie weneckiej. Pod opieką Świętego Błażeja (Vlaho), pod słynnym sztandarem „Libertas”, powiewającym z wysokiego kamiennego masztu, nad którym czuwa legendarny rycerz Rolando, Dubrownik jest miastem pełnym wielkiej historii. Najlepiej przedstawić ją może już sam spacer główną ulicą centrum – „wyszlifowanym” kamiennym Stradunem.

Do dziś miasto uchodzi za stolicę sztuki, w szczególności filmu. To tu kręcono kultowe produkcje pokroju „Gwiezdnych wojen” i „Gry o tron”. Podczas wizyty warto zwrócić uwagę na tutejszą architekturę. Do miejscowych perełek należą mury miejskie o długości 1940 metrów, gotycko-renesansowy Pałac Sponza i Pałac Rektorów (Knežev Dvor), barokowy kościół św. Błażeja, katedra Wniebowzięcia NMP czy klasztor św. Ignacego ze słynnymi schodami. Latem odbywa się tu Dubrovnik Summer Festival, 45-dniowy festiwal sztuki, któremu towarzyszą liczne koncerty, spektakle i inne wydarzenia. 

W planie podróży warto również uwzględnić rejs na wyspę Lokrum i Wyspy Elafickie. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane!

Split wraz z pałacem Dioklecjana: Perła w koronie

Split/ Fot. Ivo Biočina, CTNB

Zdaniem wielu Dubrownik jest najpiękniejszym miastem Chorwacji, inni uważają jednak, że tytuł ten należy się Splitowi. Położona na wybrzeżu metropolia została założona przez Greków, ale sławę zyskała w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Dioklecjan uznał, że to idealne miejsce na cesarską emeryturę i kazał wznieść sobie najpiękniejszy pałac, jaki kiedykolwiek widziano. Do dzisiaj można podziwiać jego oryginalnie zachowane podziemia czy Perystyl. Cesarz nie tylko zdecydował, że w sercu Dalmacji wybuduje swój pałac, ale również, że będzie to miejsce jego wiecznego spoczynku, na który przygotowano mauzoleum. Zafascynowany kulturą starożytnego Egiptu postanowił, że zgodnie z egipskim zwyczajem sfinksy będą strażnikami wejścia do jego grobowca. W ten sposób do dziś u wrót dawnego mauzoleum stoi najstarszy mieszkaniec Splitu – sfinks wykonany z czarnego afrykańskiego granitu, pochodzący z czasów faraona Totmesa III (ponad 3000 lat). Od połowy VII wieku aż do dziś jest siedzibą katolickiej katedry, w której pochowane są szczątki św. Duje, patrona miasta Split.

Split to idealny kierunek dla miłośników dobrej kuchni – w malowniczych uliczkach i zaułkach bezustannie otwierają się nowe restauracje, kawiarnie i bistra. Podczas wizyty koniecznie spróbujcie miejscowej kuchni, która słynie z eklektyzmu, łączącego lokalne śródziemnomorskie dania ze współczesnym twistem.

Twierdza św. Mikołaja: Zabytkowe fortyfikacje

Szybenik, twierdza św. Mikołaja/ Fot. Ivo Biočina, CTNB

Północne wybrzeże dzisiejszej Chorwacji przez stulecia pozostawało pod wpływem Wenecjan. Ślady ich działalności można znaleźć w miejscowej architekturze. Jednym z najbardziej znanych przykładów są XVI- i XVII-wieczne fortyfikacje o charakterystycznym geometrycznym kształcie. To właśnie między innymi w Szybeniku, będącym strategicznie ważnym portem na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, ze względu na obronę przed tureckimi atakami zostały wzniesione cztery potężne twierdze: św. Mikołaja (sv. Nikole), św. Michała (sv. Mihovila), św. Jana (sv. Ivana) oraz Šubićevac, zwaną również Barone. Najbardziej charakterystyczną z nich jest twierdza św. Mikołaja, która nie została wybudowana na lądzie tak jak pozostałe trzy twierdze, ale tuż przy wejściu do Kanału św. Ante, strzegąc w ten sposób Szybenik od strony morza.

Ten wyjątkowy zabytek dziedzictwa architektonicznego został wpisany w 2017 roku na listę UNESCO. Twierdzę zbudowano na wysepce Ljuljevac, w miejscu dawnego klasztoru benedyktynów św. Mikołaja, po którym otrzymała nazwę. Imponująca budowla wraz z innymi fascynującymi twierdzami Szybenika, to prawdziwa gratka dla pasjonatów militariów oraz niecodziennej architektury. A to dopiero początek atrakcji miasta, o czym przekonacie się w dalszej części artykułu.

Bazylika Eufrazjusza w Poreču: Sztuka detalu

Poreč, bazylika Eufrazjana/ Fot. Igor Šeler, CTNB

Cofnijmy się jeszcze dalej w czasie. W VI wieku w Poreču na zlecenie biskupa Eufrazjusza miejscowa świątynia została rozbudowana, a jej miejsce zajęła imponująca bazylika. W skład kompleksu bazylikalnego wchodzi również atrium, baptysterium, pałac biskupi, mozaiki oraz pozostałości budowli sakralnych z III i IV wieku.  Mozaiki zdobiące wnętrze i fasadę bazyliki uważane są za cenne dziedzictwo sztuki bizantyjskiej, a dzięki mozaikom podłogowym i zachowanym pismom można było precyzyjnie datować okresy jego budowy i renowacji.

Samo wnętrze bazyliki bogato ozdobiono złotem i mozaikami przedstawiającymi ikony świętych oraz śródziemnomorską faunę i florę. Bazylikę Eufrazjusza warto również odwiedzić dla otaczających ją ogrodów.

Wchodząc do historycznego centrum Poreča, od razu można wyczuć jego ponad 2000-letnią historię. Zbudowany został na półwyspie o długości 400 metrów i szerokości 200 metrów, kiedy to starożytni geodeci podzielili go na działki przeznaczone pod mieszkania, instytucje publiczne, świątynie, tworzące regularną sieć ulic. Większa część tego planu została zachowana do dziś wraz ze starożytnymi nazwami najdłuższych równoległych i prostopadłych ulic Decumanus i Cardo Maximus.

Oprócz imponującej bazyliki architektury i historii Poreč może się również pochwalić kilkoma popularnymi festiwalami muzycznymi i pięknym wybrzeżem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeziora Plitwickie: Bajkowy krajobraz

Park Narodowy Jezior Plitwickich/ Fot. Damir Fabijanić, CTNB

Propozycja dla miłośników spędzania wakacji na łonie natury. Zdaniem wielu Park Narodowy Jezior Plitwickich to obowiązkowy punkt podróży do Chorwacji. Szesnaście turkusowych jezior, niezliczona ilość wodospadów i otaczająca je soczysta zieleń sprawią, że poczujecie się tu jak w sercu bajkowego ogrodu. Wizytę w parku można porównać do medytacji – podczas spaceru wzdłuż malowniczych jezior warto przystanąć na dłuższą chwilę, by cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem i kojącym szumem wody. Na wizytę najlepiej przeznaczyć cały dzień, a i tak będziecie chcieli tu wrócić.

Zabytkowe centrum Trogiru: Historia w pigułce

Trogir/ Fot. Ivo Biočina, CTNB

Niespełna godzinę drogi od Splitu położone jest inne zabytkowe miasto, które zapewniło sobie miejsce na liście UNESCO. Podobnie jak Split, Trogir został założony przez greckich osadników, którzy postanowili rozpocząć tu nowe życie. To dzięki nim miasto rozkwitło i stało się miejscową stolicą handlu i sztuki. Pomimo historycznych zawirowań Trogir stale się rozrastał, goszcząc podróżników z całej Europy. To dzięki nim do miasta docierały najnowsze mody i nurty. Dziś można tu podziwiać zarówno romańskie kościoły, renesansowe twierdze czy katedrę św. Wawrzyńca, w której odnajdziemy dzieła mistrzów wykonane w różnych stylach, jak i wille w śródziemnomorskim stylu. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę UNESCO za sprawą weneckiej architektury. Z tego samego powodu tutejszą starówkę nazywa się Małą Wenecją. Warto odwiedzić ją wieczorem, a następnie zatrzymać się w jednej z otwartych do późna restauracji i cieszyć długimi, letnimi wieczorami w mieście, które nigdy nie śpi. 

Katedra św. Jakuba w Szybeniku: Dzieło mistrzów

Katedra św. Jakuba/ Fot. Zoran Jelača, CTNB

Raz jeszcze przenosimy się do Szybenika, który przez wieki uchodził za miasto innowacji, nie tylko za sprawą wspomnianych już fortyfikacji. Szybenik był pierwszym miastem na świecie, w którym uruchomiono system elektrycznych latarni. To również tu otwarto pierwszą w Europie elektrownię wodną. Oprócz fascynującej historii miasto może się także pochwalić wzniesioną w XV wieku katedrą św. Jakuba, którą zaprojektowało trzech cenionych architektów innowatorów: Francesco di Giacomo, Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac. Katedra została wzniesiona z kamienia bez użycia spoiw. Na tym jednak jej wyjątkowość się nie kończy – mieszkańcy miasta również byli zaangażowani w powstanie świątyni. To oni byli modelami dla zdobiących fasadę budynku rzeźb i tym sposobem stali się częścią miasta na zawsze. 

Odkryj więcej na chorwacja.hr.

Wakacyjne oferty

 

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Perły Chorwacji
Proszę czekać..
Zamknij