Dzięki Inie Lekiewicz Levy mam szczęście współtworzyć moje własne wydanie marcowego „Vogue’a”, w którym 15-letnia dziewczyna zderza się z 39-letnią kobietą. Przepełniona szaloną ekscytacją i entuzjazmem czuję ogromną wdzięczność, że mogłam współpracować z całym zespołem przy powstawaniu tego bardzo osobistego dla mnie numeru – pisze Anja Rubik. Zobaczcie, co razem z supermodelką i aktywistką przygotowaliśmy dla was w tym wyjątkowym wydaniu magazynu.
– Zaproszenie Anji Rubik do współpracy przy urodzinowym numerze było dla nas oczywistością. Po pierwsze, w tym roku Anja świętuje 25 lat kariery. Po drugie, Anja uosabia wartości „Vogue’a”. Między kolejnymi sesjami dla magazynów (na samych okładkach różnych edycji „Vogue’a” pojawiła się ponad 40 razy!) znajduje czas na aktywizm i walkę o dostęp do edukacji seksualnej w Polsce – pisze we wstępniaku do urodzinowego wydania „Vogue Polska” Ina Lekiewicz, redaktor naczelna.
W tym numerze Anja Rubik pojawia się nie tylko jako modelka (wyjątkową sesję okładkową z jej udziałem w Nowym Jorku stworzył duet Inez & Vinoodh), lecz także gościnna redaktorka. Historia jej kariery to niezwykła podróż przez ostatnie 25 lat historii mody. Nie było więc lepszej osoby niż legendarny dziennikarz i krytyk mody Tim Blanks, aby podsumować jej dorobek zawodowy: – Tak wiele słyszy się o młodych modelkach manipulowanych przez przemysł. Od chwili, gdy ją poznałem, zrozumiałem, że mam przed sobą modelkę, która zamierza przełamać ten schemat myślenia – pisze Editor at Large w „The Business of Fashion” i dodaje: – Zrobiła wrażenie na Lee McQueenie. Na Karlu Lagerfeldzie też. Obaj lubili kobiety o silnym charakterze i poglądach, więc byli dalekowzrocznymi, wczesnymi fanami dziewczyny z Częstochowy. Obaj już nie żyją, ale Rubik nadal tu jest, ponad 20 lat później.
Nie sposób zmieścić najważniejszych momentów w karierze supermodelki na kilku stronach, ale Anja pomogła nam wybrać te najbliższe jej sercu – przełomowe i wyjątkowe oraz te, które wychodzą poza modę. Ważną osobą w życiu Polki jest Anthony Vaccarello. Dyrektor kreatywny Saint Laurent i Anja poznali się w 2010 roku na przyjęciu „Vogue Paris”, a na łamach urodzinowego wydania polskiej edycji magazynu rozmawiają o swojej wieloletniej przyjaźni, modzie i otaczającej ich rzeczywistości. Supermodelka w marcowym numerze przedstawia także inne, ważne dla niej osoby, m.in. Mary Komasę-Łazarkiewicz, Dorotę Masłowską, Michèle Lamy, Gaspara Noégo, Sebastiana, Bedoesa, Krzysztofa Gonciarza, Saskię de Brauw, Caroline De Maigret czy Zuzannę Bartoszek. O wybory trendów na nachodzący sezon poprosiła z kolei Małgorzatę Szumowską, Géraldine Saglio, Natalię Bimer i Wendy Rowe. Podzieliła się także listą Polek, które ją inspirują: – Te kobiety to moje bohaterki – mówi Anja.
W urodzinowym numerze cofamy się do początków „Vogue Polska”. Praca nad premierowym wydaniem trwała ponad cztery miesiące. Sesje powstały w Paryżu, Nowym Jorku, Maroku, Szampanii, Łodzi i Warszawie. Filip Niedenthal opowiada o tym, jak „Vogue” zagościł w Polsce: – Pierwsza okładka miała przedstawiać coś, co dla Polek i Polaków na pierwszy rzut oka skojarzy się z Polską. Wawel? Giewont? Dąb Bartek? Jestem z Warszawy, dla mnie symbolem stolicy, na dobre i na złe, jest Pałac Kultury i Nauki – przyznaje pierwszy redaktor naczelny magazynu.
Co jeszcze znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska”? Kamila Wagner analizuje, jak widzi i ocenia modę młode pokolenie opiniotwórców: – Jedni montują jaskrawe TikToki i składają memy. Inni cytują klasyków literatury i wertują nowe publikacje z zakresu gender studies. Mają różne pola zainteresowań, działają w innych serwisach, a mimo to łączy ich wiele. Niezależność, talent do budowania społeczności i umiejętność opowiadania o modzie bardziej angażująco, niż robią to tradycyjne media.
O 448 pamiątkach po André Leonie Talleyu wystawionych na aukcję pisze z kolei Piotr Zachara: – André (…) w testamencie pedantycznie podliczającym cały dobytek większość pozycji oznaczył hasłem: sprzedać. Spełnieniem ostatniej woli zajmuje się dom aukcyjny Christie’s. W jego willi w White Plains piękne przedmioty, które zgromadził w trakcie swojego życia, zajmowały 11 pokoi.
Jakub Sasak równie dobrze odnajduje się na deskach teatru, jak na planach netfliksowych produkcji. Przy okazji premiery nowego serialu z jego udziałem – „Dziewczyna i kosmonauta” – aktor opowiada Julii Właszczuk o scenicznym debiucie i fascynacji Szekspirem.
Z Warszawy przenosimy się do Kapsztadu. To tam mieszka i pracuje malarka Marsi van de Heuvel. Dom jest dla niej przestrzenią prywatną. – Gdy w tę ciszę wchodzi ktoś obcy, nawet pośrednio, czuję się, jakby naruszono moją intymność. Jakby ktoś zaglądał mi do szuflady z bielizną – mówi w rozmowie z Kamilą Wagner, której opowiada o poszukiwaniu korzeni i upodobaniu do rutyny.
W dziale urody Anja Rubik poleca kosmetyki i rytuały, których używa w codziennej pielęgnacji skóry. Zastanawiamy się ponadto, co robią z nami zapachy, oraz prezentujemy kosmetyczne nowości. Anda Rottenberg, szefowa działu kultury, w comiesięcznym felietonie pisze tym razem o wystawach Marii Bartuszovej, Cecilii Vicuñi w Tate i Hannah Villiger w Muzeum Susch. Anja Rubik wybiera wystawy, koncerty, miejsca, płyty i książki, na które warto zwrócić uwagę, a Aleksander Hudzik rozmawia z japońskim artystą Sho Shibuyą o jego obrazach-okładkach „New York Timesa”. Anna Tatarska wróży Cate Blanchett trzeciego Oscara za rolę dyrygentki w filmie „Tár”, Michał Borowik przedstawia twórczość Lery Dubitskiej, a Michał Centkowski poleca spektakl „Genialna przyjaciółka” w reżyserii Eweliny Marciniak w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie.
Marcowe wydanie „Vogue Polska” w sprzedaży od 23 lutego. Już dziś zamów numer z jedną z trzech okładek do wyboru z dostawą do domu na Vogue.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.