Znaleziono 0 artykułów
29.11.2024

Rzemiosło może być sztuką. W Warszawie otworzyła się Craftica, nowa galeria designu

29.11.2024
Fot. Pion Studio/kurator M. Borowik

Craftica nie stawia granic między rzemiosłem, designem i dziełem sztuki, bo liczy się tylko unikalne doświadczenie odbiorcy. Nowy projekt Anny Woźniak-Starak promuje też działalność polskich twórców za granicą. Na otwarciu warszawskiej galerii pojawiła się słynna kuratorka sztuki Rossana Orlandi.

– Craftica to przestrzeń, która powstała z moich wieloletnich fascynacji rzemiosłem artystycznym i obserwacji, jak sztuka użytkowa może być równoprawną częścią kultury – mówi znana kolekcjonerka Anna Woźniak-Starak, która od dłuższego czasu wspiera młodych projektantów tworząc program Kunszt. Teraz idzie o krok dalej, Otwiera galerię prezentująca działalność starannie wyselekcjonowanych polskich twórców, organizuje wystawy, nawiązuje kontakty z takimi instytucjami jak szwajcarski Homo Faber. Już na początku 2025 roku Craftica pojawi się na wydarzeniu Nomad w Saint Moritz, gdzie będzie reprezentować wybranych artystów.

Fot. Pion Studio/kurator M. Borowik

Słynna kuratorka i galerzystka Rossana Orlandi gościnią otwarcia nowej przestrzeni sztuki

Na otwarcie warszawskiej galerii, ulokowanej we wnętrzach zabytkowej kamienicy na ul. Ordynackiej 11 w Warszawie przyjechała sama Rossana Orlandi. Słynna włoska galerzystka i kuratorka wzięła udział w otwarciu inauguracyjnej wystawy, na której pojawiły się prace, m.in. Marka Bimera, Alicji Patanowskiej, Katarzyny Harasym, czy UAU project. Orlandii wzięła też udział w rozmowie prowadzonej przez Andę Rottenberg.

– Interesują mnie przede wszystkim te rzeczy, w których czuć dotyk ręki ludzkiej – podkreśla Anna Woźniak-Starak w rozmowie, którą będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „Vogue Polska Living” – To jest dla mnie prawdziwa sztuka i tego szukam, bo stąd bierze się imperatyw mojego myślenia i działania – dodaje.

Rossana Orlandi i Anna Woźniak-Starak, Fot. Pośpieszni

Craftica to galeria z międzynarodowymi aspiracjami, ale działająca pro bono

Warto podkreslić, że to działania o pro bono. Galeria sprzedaje prace, ale nie ma charakteru komercyjnego. Pieniądze trafiają do artystów oraz zasilają rozwój programów Fundacji Rodziny Staraków, takich jak Wena – projektu wspierającego edukację artystyczną młodych talentów, czy wspomniany Kunszt – pozwalający na realizację twórcom wyjątkowych obiektów rzemieślniczych. Craftica deklaruje też wsparcie artystów w budowaniu modelu biznesowego i międzynarodowego PR-u.

Pierwszą wystawę w galerii Craftica można oglądać do końca stycznia 2025. Wizyta po wcześniejszym umówieniu się.

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Design
  3. Rzemiosło może być sztuką. W Warszawie otworzyła się Craftica, nowa galeria designu
Proszę czekać..
Zamknij