SEXEDPL, IT Girls i Brain startują z aplikacją, która pomoże bezpiecznie wrócić do domu

„Daj znać, jak dojedziesz do domu" - to zdanie kończy chyba każdą dziewczyńską imprezę. Według raportu Imprezowa mapa Polski aż 78 procent osób doświadczyło lub było świadkiem przemocy seksualnej podczas spotkań towarzyskich. Niemal tyle samo procent kobiet obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas imprez. Niezależnie od płci, wszyscy podejmujemy środki, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na imprezach. Do narzędzi samoobrony niedługo dołączy aplikacja HomeGirl stworzona przez SEXEDPL, fundację IT Girls i agencję Brain ze wsparciem Ubera.
Podczas konferencji prasowej Fundacja SEXEDPL zaprezentowała wyniki ogólnopolskiego raportu Imprezowa mapa Polski, przygotowanego na zlecenie fundacji i Uber Polska przez agencję Y&Lovers. W odpowiedzi na płynące z niego niepokojące wnioski, które jednoznacznie wskazują na doświadczenie braku bezpieczeństwa w trakcie imprez, powstała aplikacja HomeGirl. Dzięki niej powroty do domów staną się bezpieczniejsze.
Aplikacja HomeGirl pomoże zadbać o bezpieczeństwo podczas powrotów z imprez

Stworzona przez kobiety i dla kobiet, z myślą o ich bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej - tak o aplikacji HomeGirl mówią jej twórczynie. Wszystko zaczęło się od Antyprzemocowej Linii Pomocy SEXEDPL. Na numer 720720020 dzwonią osoby, które doświadczyły przemocy w różnej postaci: psychicznej, fizycznej, molestowania czy też gwałtu. Dzielą się historiami o tym, co spotkało je podczas imprez, koncertów czy powrotów do domu, a skala tych nadużyć stała się przyczyną do stworzenia badania Imprezowa Mapa Polski. Wnioski z raportu stały się początkiem rozmów o aplikacji, która pomogłaby zwiększyć bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. „Ten raport to sygnał, że nie możemy dłużej milczeć. HomeGirl to nasza odpowiedź – technologia, która daje kobietom realne wsparcie tam, gdzie zawodzi system. To akt solidarności i dowód, że nie jesteśmy same” – mówi Anja Rubik, założycielka i prezeska SEXEDPL.
Jak działa aplikacja HomeGirl?
Aplikacja HomeGirl umożliwia bezpieczne połączenia głosowe z innymi użytkowniczkami i rozmowy na czacie, pozwala na zgłoszenie niebezpiecznych miejsc oraz posiada funkcję SOS. Co ciekawe, w odróżnieniu od większości aplikacji, nie zapisuje rozmów i nie śledzi lokalizacji – jak mówią jej twórcy, działa w duchu prywatności, solidarności i siostrzeństwa. Jednak kluczowym elementem bezpieczeństwa jest weryfikacja tożsamości użytkowniczek, która odbywa się we współpracy z platformą Authologic, z wykorzystaniem aplikacji mObywatel oraz eDO App. Partnerem technologicznym odpowiedzialnym za rozwój aplikacji jest UniqSoft.

„Chciałyśmy stworzyć narzędzie, które daje kobietom coś więcej niż tylko możliwość rozmowy – poczucie, że ktoś jest obok, nawet jeśli dzielą nas setki kilometrów. HomeGirl to technologia, która wzmacnia – pomaga odzyskać spokój i poczucie kontroli w sytuacjach, gdy czujemy się zagrożone” - mówi Adrianna Klimczak, współzałożycielka i wiceprezeska fundacji IT Girls.
Ideą stojącą za stworzeniem aplikacji jest połączenie ze sobą kobiet, które potrzebują rozmowy, z tymi, które w danym momencie mogą służyć im pomocą. Wiąże się to z bezpośrednią potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa. Jak pokazuje badanie Imprezowa mapa Polski, 77 procent kobiet boi się o swoje bezpieczeństwo na imprezach. 95 procent z nich podejmuje działania, by w trakcie wyjść towarzyskich czuć się bezpieczniej. Aż 55 procent osób zadeklarowało, że spotkało się z różnymi formami nadużyć seksualnych z użyciem substancji psychoaktywnych. 59 procent ankietowanych nie wie, jak mogłoby ochronić się przed pigułką gwałtu.
„Home Girl w pewnym sensie bazuje na sposobie łączenia, który znamy. Z jednej strony mamy osobę, która jest w potrzebie, a z drugiej kogoś, kto może pomóc. I tak jak w przypadku Ubera - tylko odpowiednia liczba kierowców może zagwarantować odpowiedź na potrzeby pasażerów - tak tylko odpowiednio duża społeczność dziewczyn i kobiet, które pobiorą aplikację i będą z niej korzystać, może zmienić nasze społeczne poczucie lęku” - mówi Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber CEE.
Aplikacja HomeGirl wystartuje 14 kwietnia. Pełne wyniki badania Imprezowa Mapa Polski znajdziecie pod linkiem.
Antyprzemocowa Linia Pomocy SEXEDPL działa codziennie w godzinach 12:00–20:00 i jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje rozmowy, wsparcia lub informacji
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.