Znaleziono 0 artykułów
05.08.2022
Artykuł partnerski

Volkswagen Grand California: Życie to podróż

05.08.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Ambasadorem VW Grand California jest Atanas Valkow – kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Inspiracji poszukuje wśród brzmień wielokulturowości, czego wyrazem jest MASVOBODA – unikalny projekt artystyczny realizowany w podróży po Bałkanach.

Atanas Valkov jest kompozytorem, multiinstrumentalistą i producentem muzycznym. Urodził się w Bułgarii, a wychowywał w Lublinie, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Grać na pianinie zaczął w wieku czterech lat. Jak sam mówi, muzyka jest najważniejszą częścią jego życia, daje mu poczucie wolności i spełnia wszystkie jego pragnienia. Atanas inspiruje się wielokulturowością. W swoich utworach często łączy klasykę fortepianu z etnobrzmieniami, jazzem i elektroniką.

Znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki do seriali („Belfer”, „Bodo”) i filmów („Nóż w wozie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”). Współpracował z Andrzejem Wajdą, Tomaszem Bagińskim czy Janem P. Matuszyńskim. Jest współtwórcą i współproducentem (wspólnie z Kayah) albumu Transoriental Orchestra. Valkov zwyciężył też w 7. edycji Berlinale i zdobył nagrodę za najlepszą polską ścieżkę dźwiękową za muzykę do serialu „Król” podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w 2021 roku.

Realizowany przez Atanasa Valkova projekt Masvoboda jest muzyczno-podróżniczym wyrazem inspiracji słowiańską i bałkańską kulturą ludową, z odważnym wykorzystaniem współczesnych technik kompozytorskich i produkcyjnych. – Odpowiadam za niego wspólnie z moją żoną Jagodą – podkreśla kompozytor. Jagoda Valkov jest artystką multimedialną, która zawodowo zajmuje się scenografią, fotografią i filmem. Jest autorką wystaw fotografii w CSW w Kijowie, w galerii MO we Lwowie oraz wystawy zorganizowanej w ramach Festiwalu Mythogenesis w Niemirowie, w Ukrainie. Valkov zaprojektowała i współtworzyła społeczny projekt „Piazza – Bezinteresowna przestrzeń miejska II” oraz „Sztukę dialogu” – projekt realizowany przez Fundację Piękno Panie w ramach programu Miasto Kultury 2019. Jest również laureatką międzynarodowego konkursu fotograficznego Showoff 2021, Kraków Photo Week 2021. Angażuje się w koordynację dużych imprez artystycznych i wystawienniczych w Polsce. Jest także pomysłodawczynią i organizatorką Targów Designu Wzory i współorganizatorką Festiwalu dla kobiet Kręgi. Prowadzi pracownię Wzory Studio oraz – wspólnie z Marią Lubicz-Łapińską – firmę modową Bamayo.

W celu realizacji projektu Masvoboda Jagoda i Atanas wybrali się w podróż przez Bałkany, w trakcie której towarzyszą im dwa Volkswageny Grand California. Na taki model podróżowania – jako miłośnicy spędzania czasu na łonie natury – często decydują się również w życiu prywatnym. – Kampery dają nam wolność i możliwość podążania za muzyką w otoczeniu natury, dzięki czemu realizacja projektu staje się jeszcze bardziej niezwykłą przygodą – zachwyca się kompozytor. – W trakcie tej podróży odwiedzimy m.in. festiwale etniczne w górach w Bułgarii czy Burgas – miejscu moich narodzin. Spotkamy się z lokalnymi muzykami, z którymi będziemy wspólnie tworzyć. Następnie wyruszymy w kierunku Grecji, na Peloponez, gdzie w gajach oliwnych, w kolebce cywilizacji, będziemy grać o wschodach i zachodach słońca – kontynuuje.

Na pokładzie VW Grand California kompozytor i jego współpracownicy mogą nie tylko nocować i spędzać czas wolny. Dostępna w samochodach przestrzeń pozwoliła na stworzenie mobilnego studia nagrań i montażu wideoklipów, z którego możliwości korzystać będzie Franciszek Lubicz-Łapiński ze studia filmowego 16/9. Dzięki temu powstałe w trakcie wyprawy nagrania – zarówno dźwiękowe w formacie 96 kHz oraz w immersyjnym dźwięku 360 Reality Audio, jak i wizualne w Full HR i VR360 – będą montowane już na miejscu.

(Fot. Materiały prasowe)

Czego można spodziewać się po realizowanym przez artystów projekcie? – Masvoboda będzie łączyć klasyczne, etniczne i elektroniczne instrumenty oraz biały śpiew wielogłosowy. Album ma stanowić połączenie tradycji z nowoczesnością. Wideoklipy oraz krótkie formy dokumentalne podkreślą z kolei archaiczne korzenie miejsc, w których powstawać będą pieśni i melodie. Współczesne aranżacje, inspirowane autentycznymi słowiańskimi i bałkańskimi melodiami ludowymi oraz ich interpretacjami, będą niczym pomost rzucony pomiędzy Wschodem a Zachodem, dniem a nocą, śmiercią a narodzinami – opowiada Valkov.

Sama podróż będzie z kolei dla Atanasa niekończącym się źródłem inspiracji. Najczęściej czerpie je bowiem z natury. Mieszka w lesie, więc korzysta z tego dosłownie każdego dnia. Spotkania z przyrodą otwierają jego umysł, tworząc przestrzeń na nowe pomysły. Kreatywnych bodźców dostarczają artyście również podróże. – Spotkania z muzykami z różnych krajów, odkrywanie nowych instrumentów, muzyka ludowa, różnorodne dźwięki natury i zapachy – w tym wszystkim znajduję inspirację do tworzenia nowych kompozycji – podsumowuje Atanas Valkov.

Redakcja „Vogue Polska”
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Volkswagen Grand California: Życie to podróż
Proszę czekać..
Zamknij