Znaleziono 0 artykułów
08.03.2025

Te kobiece wynalazki ułatwiają i uprzyjemniają życie innym kobietom

08.03.2025
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Choć niewiele z nas wie, to właśnie kobietom zawdzięczamy takie wynalazki, jak wycieraczki samochodowe, tratwy ratunkowe, piła tarczowa, lokówka czy zmywarka. Wśród tych wynalazków, z których większość zdecydowanie ułatwia nam życie, są i takie, które też uprzyjemniły i zmieniły codzienne kobiece funkcjonowanie. Mowa tu chociażby o kubeczku menstruacyjnym, nowoczesnej antykoncepcji, staniku czy wibratorach projektowanych przez kobiety dla kobiet.

Mary Phelps Jacob: Stanik

Kopia pierwszego patentu na biustonosz (Fot. Hulton Archive/Getty Images)

Gorsety krępowały kobiety, miały uwydatniać biust, wyszczuplać talię. Po uwolnieniu z gorsetów zaczęły pojawiać się staniki, ale żaden z nich nie był na tyle wygodny, by kobiety chciały go nosić. Wtedy, a dokładnie w 1913 r., na scenę wkroczyła Mary Phelps Jacob z pierwszym wygodnym biustonoszem i otrzymała na niego patent. Co ciekawe, projektowi Phelps było bliżej do najbardziej współczesnych miękkich staników bez fiszbin. Jej wynalazek polegał na tym, że za pomocą wstążki połączyła dwie chusteczki. Obecnie wiele z nas na co dzień rezygnuje z tego elementu garderoby, ale są i takie, które nie wyobrażają sobie bez niego życia ze względu na budowę czy wielkość piersi. W dobrze dopasowanym biustonoszu wygodniej im poruszać się na co dzień, lepiej układają się ubrania, a piersi otrzymują wsparcie w trakcie ćwiczeń fizycznych. Bez wątpienia jest to ta część bielizny, która przydaje się także na randce, bo to, co zakryte, zwłaszcza w finezyjny sposób, kusi najbardziej.

Leona Chalmers: Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny Lunette. Markę założyła działająca w Finlandii Polka.

Choć o kubeczkach menstruacyjnych na większą skalę, zwłaszcza w naszym kraju, zaczęło się mówić dopiero klika lat temu, to nie jest to wcale taki nowy wynalazek. Na początku XX w. podpaski wciąż były trudno dostępnym środkiem. W 1937 r. aktorka Leona Chalmers zarejestrowała swój wynalazek – prototyp kubeczka wykonanego z gumy lateksowej. Już wtedy miał on kształt swego rodzaju kielicha kwiatu czy dzwonka i był elastyczny, by łatwo można było go zaaplikować do pochwy, by tam zbierał krew menstruacyjną. Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak fantastyczny jest to wynalazek. Jest to tańsza i ekologiczna alternatywa dla jednorazowych środków menstruacyjnych. Dlaczego więc dopiero niedawno kubeczki stały się popularne? Chalmers niestety spotkała się ze społecznym oporem. Nie miała takiej siły przebicia, by pokonać menstruacyjne tabu i wypromować swój wynalazek. Kobiety miały opory przed wkładaniem i wyjmowaniem kubeczka z pochwy, chciały mieć jak najmniej kontaktu z menstruacyjną krwią. Kolejną trudność sprawiał także dostęp do surowca – kauczuku, który z powodu wojny nie mógł przecież iść na takie głupstwa jak środki menstruacyjne dla kobiet.

Fot. PhotoQuest/Getty Images

Margaret Sanger: Pigułka antykoncepcyjna

Margaret Sanger w sekretnie otwartej w Nowym Jorku klinice pomagającej w kontroli narodzin (Fot. Bettmann /Getty Images)

Wprawdzie Margaret Sanger nie stworzyła pigułki antykoncepcyjnej, ale wymyśliła jej koncept i doprowadziła do tego, że została stworzona. Margaret, założycielka sieci klinik Planned Parenthood w Stanach, które edukują o seksualności i zapewniają dostęp do przerywania ciąży, marzyła o tym, by kobiety mogły kontrolować swoją płodność, przez co miałyby odzyskać wolność. Mogłyby uprawiać satysfakcjonujący seks bez strachu, że zajdą w ciążę. Ponieważ Sanger była jedną z tych osób, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, znalazła w końcu człowieka, który był gotów zacząć pracę nad tabletką, która zrewolucjonizowała nasze życie i stała się spełnieniem marzeń Margaret. Było to w 1950 r., a człowiekiem tym był Gregory Goodwin Pincus, specjalizujący się w rozmnażaniu ssaków. Zebrał zespół i już w 1960 r. środek antykoncepcyjny pod nazwą Enovid został dopuszczony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków do sprzedaży. W Polsce tabletka pojawiła się sześć lat później.

Alexandra Fine i Janet Lieberman: Wibratory Dame

Na rynku mamy dziś masę gadżetów erotycznych, ale wśród tych, które kobiety najbardziej kochają, które dostarczają im masy przyjemności, pozwalają lepiej poznać swoje ciało i zadbać o swój dobrostan, są wibratory i masażery zaprojektowane przez kobiety dla kobiet. Twórczynie Dame pieniądze na rozkręcenie biznesu zdobyły na platformie crowdfundingowej. Wypuściły na rynek minimalistyczne, przyjemne w dotyku gadżety, słuchając przy okazji uważnie, jakie potrzeby mają kobiety, jaki design i funkcje są dla nich ważne. I tak obok popularnej Evy (która nie wymaga użycia rąk, trzyma się w wybranym przez nas miejscu i dostarcza rozkoszy) czy modelu Arc dedykowanego stymulacji strefy G pojawił się stymulator, który kobiety wykorzystują podczas seksu partnerskiego. Bo jednym z najważniejszych celów Dame jest zasypanie orgasm gap – czyli dysproporcji w orgazmach, których kobiety, głównie podczas heteroseksualnych stosunków, doświadczają mniej.

Josephine Cochrane: Zmywarka

Jedna z pierwszych ręcznych zmywarek (Fot. ullstein bild/Getty Images)

1886 r. W wielu domach wciąż brakowało bieżącej wody. Tymczasem obrotna gospodyni domowa, uwielbiająca urządzać przyjęcia, wymyśliła i opatentowała zmywarkę. Josephine Cochrane miała wprawdzie służbę, ale obawiała się, że służba zniszczy jej cenne talerze. Dlatego zmywała je sama ręcznie. Trwało to długo, wymagało zużycia dużej ilości wody. Cochrane nie mogła się z tym faktem pogodzić. Wraz z mechanikiem George’em Buttersem skonstruowali pierwszą napędzaną ręcznie zmywarkę, a następnie założyli firmę produkcyjną. Dzięki Josephine i kobiety, i mężczyźni na całym świecie mogą dziś oddać się przyjemniejszym rzeczom niż zmywanie naczyń. Chyba że akurat ta czynność właśnie sprawia komuś przyjemność.

Paulina Klepacz
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Te kobiece wynalazki ułatwiają i uprzyjemniają życie innym kobietom
Proszę czekać..
Zamknij