Słodki napój na bazie herbaty, mleka i karmelizowanych perełek tapioki pochodzi z Tajwanu. Za sprawą TikToka poznał go cały świat. O fenomenie rozmawiamy z Karoliną Jasińską (@kimikohime).
Historia bubble tea, zwanej również boba tea lub po prostu boba, sięga początku lat 80., gdy w Tajwanie zaczęto serwować deser na bazie herbaty, mleka i karmelizowanych perełek tapioki. Podawana na ciepło lub na lodzie bubble tea zyskała popularność w całej Azji Południowo-Wschodniej.
W Europie lansowano ją na początku lat 2000., ale bez powodzenia. Boom rozpoczął się za sprawą TikToka, gdzie pod hasztagiem #BobaTea zebrano już trzy miliardy wyświetleń. – Za rosnącą popularność bubble tea odpowiada popularyzacja azjatyckiej popkultury – mówi Karolina Jasińska, autorka obserwowanego przez ponad 20 tysięcy osób profilu @kimikohime o kulturze koreańskiej.
W wielu krajach pojawiły się doniesienia o wyprzedanych zapasach tapioki. Amerykańscy producenci zapowiadają kilkumiesięczne przerwy w dostawach. W Polsce kolejne lokale serwujące wiralowy deser otwierają się w niemal każdym większym mieście. – W Warszawie polecam TianFun Bubble Tea. Gdybyście mieli okazję być w Korei, koniecznie zajrzyjcie do Gongcha. Są mistrzami gatunku – podpowiada Jasińska.
A jak przygotować bubble tea w domu? – Perełki tapioki możecie przygotować samodzielnie lub kupić online. Same perełki możemy zamówić w różnych smakach, np. liczi, mango czy granat. Podobnie z herbatą, którą zapewne macie w domu. Może to być zielona, czarna czy jaśminowa. Do tego będzie potrzebowali syrop o wybranym smaku, a najlepiej dwa ulubione. Deser można również ozdobić żelkami, które świetnie komponują się z napojem – mówi Jasińska. Pamiętajcie również o szerokiej słomce (koniecznie biodegradowalnej!). Uwaga: perełkami łatwo się zakrztusić.
Warto też zachować umiar. – Napój zawiera bardzo dużo cukru. Sprawdzi się jako orzeźwiający koktajl latem lub rozgrzewający i zaspokajający ochotę na coś słodkiego deser zimą – dodaje Karolina.
Jakie azjatyckie desery mają szansę powtórzyć sukces #BobaTea? – Coraz większą popularnością cieszy się koreańskie bungeo-ppang, czyli chrupiące ciastko w kształcie ryby, nadziewane budyniem, pastą z czerwonej fasoli lub lodami. Polecam też bingsu, koreańskie lody w postaci płatków śniegu. Idealne na Instagrama! – mówi.
Przepis na domową bubble tea od szefa kuchni Joshua Weissmana:
Składniki
Tapiokowe boba perełki z brązowego cukru:
120g skrobii z tapioki
80 ml wody
65g brązowego cukru
Syrop z brązowego cukru:
250g brązowego cukru
100ml wody
20 g melasy (dodać dopiero po przygotowaniu perełek)
2 szklanki mleka
2 łyżki stołowe czarnej herbaty
Matcha:
2,5 łyżeczki matchy
30 ml przegotowanej wody
2 szklanki mleka
Przygotowanie
Tapiokowe perełki boba:
Do niedużego rondelka wlej wodę, dodaj brązowy cukier i podgrzewaj, aż woda zacznie się gotować.
Zmniejsz temperaturę i dodaj połowę skrobi z tapioki, mieszaj szybko przez ok. 10 sekund, zdejmij rondelek z ognia. Dodaj resztę skrobi i mieszaj, aż uzyskasz konsystencję ciasta.
Przełóż ciasto na deskę, ugniataj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Podziel ciasto na cztery równe części. Z każdej z nich uformuj podłużny pasek (ok. 1 cm grubości) i potnij na małe kostki. Z kostek uformuj kulki i obtocz je w odrobinie skrobi.
W garnku zagotuj wodę. Gdy osiągnie temperaturę wrzenia, wrzuć perełki i gotuj je na niedużym ogniu przez 30 minut.
Zdejmij garnek z ognia, zostawiając perełki w wodzie na ok. 20-25 minut.
W tym czasie w niewielkim rondelku przygotuj syrop. Zagotuj wodę, dodaj brązowy cukier i mieszaj, aż na powierzchni pojawią się pierwsze bąbelki. Gdy syrop osiągnie gęstą konsystencję, zdejmij z ognia.
Odcedź perełki i zanurz je w syropie, dodając melasę.
Herbaciano-mleczna baza:
Do niedużego rondelka wlej mleko (lub mleko roślinne) i podgrzej, mieszając od czasu do czasu. Gdy mleko będzie ciepłe (nie może się zagotować!) zdejmij z ognia. Dodaj herbatę i zaparz ją przez ok. 5-8 minut. Następnie przelej napar przez sitko, aby usunąć liście. Następnie odstaw do schłodzenia lub dodaj lód.
Na dnie szklanki umieść perełki, a następnie zalej jej naparem. Możesz udekorować deser łyżką syropu.
Baza z matchy:
W niewielkiej misce wymieszaj matchę z przegotowaną wodą.
Na dnie szklanki umieść perełki, zalej je ciepłym lub zimnym mlekiem, zostawiając miejsce na matchę. Dopełnij zawartość szklanki matchą. Możesz udekorować deser łyżką syropu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.