Znaleziono 0 artykułów
07.10.2024

Centrum Zdrowia Federa stawia dobrostan kobiet na pierwszym miejscu

07.10.2024
(Fot. Getty Images)

W centrum Warszawy właśnie otworzyło się Centrum Zdrowia Federa. Miejsce wyjątkowe, gdzie każda kobieta będzie mogła zadbać o swoje zdrowie reprodukcyjne, seksualne i psychiczne z pełnym poszanowaniem swoich praw. Również tych do legalnego przerwania ciąży.

– Naszym światopoglądem jest zdrowie – mówi Krystyna Kacpura, prezeska fundacji Federa, która po ponad 30 latach starań właśnie otworzyła w samym środku Warszawy Centrum Zdrowia Federa. Miejsce wyjątkowe, w którym każda osoba będzie mogła zadbać o wszystkie aspekty swojego zdrowia z pełnym poszanowaniem praw pacjenckich i praw człowieka. I mówiąc „każda”, Federa ma rzeczywiście na myśli wszystkie kobiety, również te ekonomicznie wykluczone, niepełnosprawne, pochodzące z mniejszości etnicznych czy imigrantki. Z usług Centrum Zdrowia można skorzystać komercyjnie, ale to kobiety, które na co dzień mają utrudniony dostęp do służby zdrowia – czy to przez niepełnosprawność swoją lub dziecka, czy też przez brak środków na leczenie – będą miały pierwszeństwo w skorzystaniu z jego oferty. Dla nich leczenie będzie darmowe, dla reszty odpłatne, ale w bardzo konkurencyjnych cenach i w warunkach, o których do tej pory można było tylko marzyć. I nie chodzi tu nawet o warunki lokalowe – choć miejsce jest pięknie odnowione i ma sprzęt najnowszej generacji, w tym aparat USG dostosowany do potrzeb kobiet niepełnosprawnych – ale o zadbanie o psychiczny komfort pacjenta. Centrum Zdrowia zapewnia brak klauzuli sumienia, poufność konsultacji, anonimowość (w razie potrzeby), dopełnienie tajemnicy lekarskiej i pełne bezpieczeństwo na terenie ośrodka.

Dostęp do legalnej aborcji i wsparcie psychologiczne

– Centrum Zdrowia Federa jest odpowiedzią na stan służby zdrowia w naszym kraju. Od początku działania fundacji współpracujemy ze szpitalami w całej Polsce, pomagając kobietom w dostępie do legalnej aborcji. Wiemy, jak kobiety potrafią być traktowane przez lekarzy czy personel medyczny, i chcemy głośno wyrazić nasz sprzeciw wobec takich zachowań – tłumaczy Krystyna Kacpura. – Przez lata nasłuchałam się okropnych historii o tym, jak w szpitalu kobiety były nazywane przestępczyniami czy zabójczyniami. Moment przerwania ciąży jest zawsze bardzo emocjonalny i niestety często służba zdrowia wykorzystuje ten fakt. W naszym Centrum Zdrowia wszyscy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i uwrażliwieni, szczególnie w kwestii języka. Nasz personel będzie mocno pracował nad odbudowaniem zaufania do lekarzy, bo w trudnej sytuacji, często wymagającej podjęcia ważnych decyzji, zaufanie jest kluczowe – dodaje prezeska Federy i zapewnia, że w Centrum Zdrowia będzie można również uzyskać dostęp do antykoncepcji awaryjnej oraz pełne wsparcie w zakresie prawa do przerywania ciąży. Pacjentki będą mogły odbyć konsultację z wykwalifikowanym zespołem, który pomoże w dobraniu odpowiedniej metody, zajmie się skompletowaniem niezbędnej dokumentacji wymaganej do aborcji w polskim szpitalu i otoczy bezpłatną opieką prawną. – Udzielimy wszelkiej legalnej pomocy i będziemy towarzyszyć kobiecie na każdym kroku. Nie tylko skierujemy ją do szpitala, ale będziemy też monitorować cały proces, a po zabiegu zaoferujemy pomoc psychologiczną. Nie można u nas odbyć długoterminowej terapii, ale zapewniamy interwencyjne wsparcie zarówno psychologów, jak i psychiatrów. Dodatkowo działają u nas liczne grupy wsparcia, czy to dla kobiet po poronieniu, czy tych, które doświadczyły gwałtu – wylicza Kacpura.

Poza tą gabinetową pomocą psychologiczną w planach są warsztatowe spotkania dla kobiet ze specjalistami. W małych, intymnych grupach będzie można np. zdobyć wiedzę na temat antykoncepcji i zadać lekarzowi nurtujące nas pytania. – Polska jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o dostępność do aborcji. Chcemy więc mówić o tym głośno. Oczywiście to nie jest jedyny temat tych pogadanek. Będziemy poruszali też inne, ważne tematy dotyczące zdrowia kobiet – mówi Kacpura.

Edukacja i holistyczne podejście do pacjenta

Wsparcie medyczne to jeden z głównych filarów Centrum Zdrowia Federa, ale nie jedyny. Drugim z nich jest edukacja. Fundacja od lat zajmuje się edukacją seksualną dla młodzieży, w ramach grupy Ponton. Teraz dzięki nowej przestrzeni na ulicy Świętokrzyskiej 30 jej działalność zostanie poszerzona. – Oprócz młodzieży chcemy też zaopiekować się rodzicami nastolatków i pedagogami. Planujemy warsztaty o tym, jak rozmawiać z dziećmi o seksie. Będzie też można umówić się na indywidualne spotkania z seksuologiem – tu chcemy przede wszystkim odpowiadać na potrzeby młodych dorosłych, którzy poszukują swojej identyfikacji seksualnej – opowiada prezeska Federy i tłumaczy, że z licznych rozmów, które fundacja odbyła w ramach swojego telefonu zaufania, wynika, że szczególną opieką trzeba otoczyć osoby ze środowisk LGBT+. – To bliskie nam środowisko, które lekarsko bywa zaniedbywane. Często przez strach. U nas nie ma się czego bać. Personel jest świetnie przeszkolony i uczulony na wszelkie przejawy dyskryminacji. To jest obszar, w którym cały czas się uczymy, ale dzięki współpracy m.in. z Fundacją Trans-Fuzja wiemy, jak to robić – dodaje Kacpura z entuzjazmem. I jest to emocja jak najbardziej na miejscu. 

Centrum Zdrowia ze swoim holistycznym podejściem do pacjenta to miejsce na rynku zupełnie wyjątkowe. Czuć, że było to marzenie, które długo dojrzewało w fundacji, dlatego każdy jego aspekt jest dopracowany. – Kiedy dzwonią do mnie kobiety i pytają, jak zadbać o siebie w rozmowie z lekarzem, to zawsze mówię krótko: podnieś głowę i patrz w oczy. Chciałabym, żeby Centrum Zdrowia Federa było miejscem, gdzie głowy będą zawsze wysoko, a oczy blisko.

Olga Święcicka
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Centrum Zdrowia Federa stawia dobrostan kobiet na pierwszym miejscu
Proszę czekać..
Zamknij