Znaleziono 0 artykułów
11.06.2023

Czerwone, różowe, beżowe i zielone flagi w związku

11.06.2023
Fot. Il. Nastka Drabot

Flagi to sygnały, które wskazują na kondycję naszej relacji. Pomagają ocenić, czy z osobą, z którą jesteśmy lub się spotykamy, możemy stworzyć bezpieczny i satysfakcjonujący związek. Wyróżniamy czerwone, różowe, beżowe i zielone flagi w związku.

Jeśli umawiasz się z nowo poznaną osobą albo korzystasz z aplikacji randkowych, na jakie cechy lub zachowania zwracasz uwagę? A kiedy jesteś w relacji dłużej? Czy zdarzają się sytuacje, przez które zaczynasz kwestionować to, czy twój związek jest w pełni bezpieczny? Sygnały, które utwierdzają nas w przekonaniu, że osoba, z którą się wiążemy, jest dla nas odpowiednia lub nie, można porównać do flag. Niektóre zachowania czy reakcje są jednoznaczne – informują o tym, o czym powinnyśmy porozmawiać i nad czym popracować z osobą partnerską. Inne zależą od naszych preferencji. Zauważając flagi, możemy podjąć świadomą decyzję o byciu w relacji lub poprawić jakość naszego związku.

Czerwone flagi w związku świadczą o kryzysie, który jest widoczny nie tylko dla nas, lecz także dla innych

– Flagi to sygnały wskazujące na kondycję relacji. Pokazują, jaką mamy więź z osobą partnerską – czy nasz styl przywiązania jest bezpieczny, lękowy czy może unikający – mówi psychoterapeutka par i małżeństw Marlena Ewa Kazoń. Dodaje, że najczęściej zauważalne flagi w związku to te czerwone. Świadczą o kryzysie, który jest widoczny nie tylko dla nas, lecz także dla innych. Zaliczamy do nich wszelkie toksyczne zachowania: zarówno przemoc fizyczną i psychiczną, w tym seksualną, jak i uzależnienia. Szarpanie, popychanie, niechciany dotyk, zmuszanie lub przekonywanie do aktywności seksualnej są niedopuszczalne, tak samo jak izolowanie osoby partnerskiej od jej bliskich, poniżanie, publiczne wyśmiewanie (public shaming) czy wprawianie w gorszy nastrój.

Czerwone flagi to również bardzo często wzorce i rodzinne skrypty. – Ważne, by nie ratować osoby partnerskiej, tylko zwracać uwagę na jej zachowanie oraz stawiać własne granice. Każdy sam musi przepracować swoje zachowania i obciążenia wynikające z przeszłości – podkreśla ekspertka, a jako toksyczne zachowania zaburzające relację wymienia również krytykę, ocenę i pogardę (mogą łączyć się z wyśmiewaniem), jednostronne zaangażowanie czy niski poziom empatii i nieokazywanie uczuć – pasywno-agresywne zachowanie, które w miarę upływu czasu przybiera na sile. Jak mówi Marlena Ewa Kazoń, brak więzi między partnerami, brak szacunku, lekceważenie osoby partnerskiej to bardzo częste aspekty kryzysu. Kryzysem jest także zdrada – zarówno w monogamicznej relacji, jak i poligamicznej, jeśli złamane zostaną zasady ustalone przez zaangażowane osoby. Ważne, by obie strony chciały ten kryzys rozwiązać.

– W przemocowej relacji, w której przekraczane są nasze granice, nie jest łatwo utrzymać kontrolę. Zdarza się, że osoby nie okazują sobie uczuć, nie spełniają swoich potrzeb, bardzo często nie komunikują się ze sobą i cały czas wytwarzają napięcie. W związku brakuje bliskości oraz istnieje ryzyko odrzucenia przez osobę partnerską – tłumaczy ekspertka. – Gdy zauważysz czerwone flagi, obserwuj, co się z tobą dzieje, nazywaj to i nigdy się nie poświęcaj. To terapeutyczne rady, które jestem w stanie dać każdemu mojemu pacjentowi – dodaje.

Różowe flagi sprawiają, że czujemy się zagubieni i zaczynamy kwestionować przyszłość relacji

Niektóre czerwone flagi możemy subiektywnie uznać za pomarańczowe lub żółte. Różnice między nimi są bardzo subtelne. Należy pamiętać, że wszystkie zachowania znajdujące się na przemocometrze są alarmujące. Czym innym są flagi różowe – to cechy, działania (niekoniecznie toksyczne) i różnice, które sprawiają, że czujemy się zagubieni i zaczynamy zastanawiać się nad przyszłością naszego związku. Mogą być nimi odmienne poglądy polityczne, wyznania, wartości, sposób zachowania w określonych sytuacjach, mniejsza lub większa potrzeba kontaktu fizycznego. Albo na przykład niewspieranie osoby partnerskiej emocjonalnie, co z czasem może stać się czerwoną flagą. Dlatego, jak podkreśla Marlena Ewa Kazoń, zamiast takie różnice ignorować, lepiej na bieżąco zwracać na nie uwagę i mówić, co nam się podoba, a co nie. – Jeżeli milczymy, to poniekąd godzimy się na układ, w którym trwamy. Proszę, zastanówmy się, co akceptujemy w związku, a czego nie. To ważne, abyśmy tworzyli relacje w zgodzie ze sobą – mówi psychoterapeutka.

Jeśli zauważymy czerwone lub różowe flagi, trzeba zastanowić się, co nam na ten moment relacja daje, a co zabiera – mówi ekspertka. – Oczywiście musimy mieć świadomość, że dla kogoś innego nasze zachowanie również może być alarmujące. Wtedy niezwykle ważne jest, aby móc ze sobą porozmawiać, czym takie zachowanie dla nas jest. Niezwykle ważne jest mówienie o tym wprost, w zgodzie z naszymi emocjami, będąc obecną i dbając o siebie – kontynuuje Marlena Ewa Kazoń.

Fot. Il. Nastka Drabot

Beżowe flagi są neutralne, ale każą zastanowić się, czy osoba jest wystarczająco interesująca

Trzy beżowe flagi? Osoba, którą widzisz w aplikacji randkowej, może okazać się nudna. W ostatnim czasie na TikToku Caitlin MacPhail (@itscaito) rozpoczęła wiralową serię filmików, w których ocenia profile użytkowników Hinge’a czy Bumble’a, a następnie stwierdza, czy są dla niej wystarczająco interesujący. Aspekty, za które Caitlin MacPhail przyznaje beżowe flagi, są właściwie neutralne. Jak wyjaśnia w swoich nagraniach tiktokerka, wspomnienie osoby na portalu randkowym, że lubi pić kawę czy jeść na mieście, albo nawiązanie do popularnych seriali może świadczyć o tym, że nie ma żadnych pasji lub nie włożyła zbyt wiele wysiłku w stworzenie swojego profilu. Co może, ale nie musi przekładać się na to, jaka jest i jakie ma podejście do życia. Częste chodzenie na siłownię, zamiłowanie do zwierząt czy podróży lub duża liczba dodanych selfie nie muszą przecież oznaczać, że nie znajdziemy z kimś wspólnego języka.

Caitlin MacPhail, CEO of beige flags, stała się na tyle popularna, że w wiadomościach prywatnych otrzymuje prośby o ocenę konkretnych profili. Filmiki #beigeflags zaczęły nagrywać także inne osoby. Pod hasztagiem można znaleźć również nagrania, na których użytkownicy opowiadają o niecodziennych zwyczajach osób partnerskich. W związku beżowe flagi oznaczają zachowania interesujące, ale niewpływające na relację.

Zielone flagi pokazują, że osoby są wobec siebie lojalne i pamiętają, że związek to drużyna

Marlena Ewa Kazoń mówi, że gdy w związku występują zielone flagi, jest on priorytetem w twoim życiu. Druga osoba jest przy tobie zawsze – jeśli potrzebujesz, aby ktoś cię usłyszał, ktoś słucha. Jeśli czujesz dystans, ktoś przyciąga cię bliżej. Jeśli czujesz się przytłumiona, ktoś daje ci przestrzeń. – Jeżeli obie osoby traktują siebie priorytetowo, więź i relacja się rozwijają. Zieloną flagą jest to, że osoby są wobec siebie lojalne i pamiętają, że związek to drużyna, w której muszą czuć się człowiekiem widzianym i słyszanym; taki związek może wprawiać cię w dobry lub zły nastrój, ale dzięki temu poznajesz siebie – wyjaśnia psychoterapeutka. Nie obawiaj się odrzucenia i porażek, bo relacja oparta na zaufaniu budzi poczucie bezpieczeństwa i ciepła.

Jeśli dostrzeżesz czerwone flagi w związku, warto rozważyć jego zakończenie. Gdy pojawiają się wątpliwości (różowe flagi), wzmocnić komunikację, przyglądać się im, uświadomić sobie, co się nam podoba, a co nie, i zacząć działać. A w sytuacji, w której widzisz flagi zielone, wzmacniać więź i ją doceniać. Świadoma praca emocjonalna to przepis na dojrzałą i długotrwałą relację – mówi Marlena Ewa Kazoń.


Przemoc ma wiele twarzy. Nie zawsze łatwo ją zauważyć, a jeszcze trudniej nazwać. Aby jej przeciwdziałać, fundacja SEXED.PL i „Vogue Polska” uruchomiły Antyprzemocową Linię Pomocy SEXED.PL. Pod numerem 720 720 020 pomocy mogą szukać osoby doświadczające, obserwujące i używające przemocy. Wraz ze startem infolinii fundacja ruszyła z kampanią społeczną, która ma uświadamiać, czym jest przemoc i jak się objawia. Dopełnieniem kampanii jest cykl artykułów na Vogue.pl poświęcony różnym doświadczeniom przemocy. 

Jeżeli jesteś, byłeś/byłaś sprawcą, świadkiem lub osobą uwikłaną w przemoc, przemocy i chcesz podzielić się swoją historią, wypełnij krótki formularz. Zapewniamy anonimowość. 

 

 

Wszystkie artykuły z cyklu znajdziesz pod linkiem.

Partnerami Antyprzemocowej Linii Pomocy SEXED.PL są „Vogue Polska” i marka Uber.

Klementyna Szczuka
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Czerwone, różowe, beżowe i zielone flagi w związku
Proszę czekać..
Zamknij