Znaleziono 0 artykułów
09.06.2023

Polska coraz bardziej tęczowa i tolerancyjna. Analizujemy nowe światowe badania

09.06.2023
Fot. Getty Images

Co trzeci Polak popiera legalizację małżeństw jednopłciowych, a 38 procent akceptuje wychowywanie przez te pary dzieci, jak wykazały nowe badania Ipsos, trzeciej największej firmy badawczej na świecie. Czy poziom tolerancji w Polsce rzeczywiście rośnie?

Badania przeprowadzone przez Ipsos na przełomie lutego i marca 2023, wykazują, że Polska wpisuje się w europejski trend – liberalizuje się, rośnie widoczność osób LGBT+, wzrasta dotycząca ich świadomość społeczna. Poparcie dla legalizacji małżeństw jednopłciowych jest duże. Jednak kiedy zestawimy te wyniki ze statystkami ze świata okaże się, że różnice między Polską a innymi krajami wciąż są bardzo duże. Przyglądamy się szczegółom badań.

Fot. Getty Images

Społeczność LGBT+: Identyfikuje się z nią 6 procent Polek i Polaków

Według badań, przynależność do społeczności LGBT+ czuje 6 % Polaków, ale kiedy porównamy te wyniki ze średnią światową, która wynosi  9 %, mogą wydawać się one jednak wciąż niedoszacowane, zwłaszcza biorąc pod uwagę słabą edukacje seksualną i wciąż niską świadomość społeczną. Proporcje ze względu na orientację Polek i Polaków rozkładają się następująco: 2 % badanych deklaruje się jako gej albo lesbijka, 2 % jako osoba biseksualna,  1 %  stanowią osoby pana- lub omniseksualne i również 1 % osoby aseksualne.
Tożsamość niebinarną, płynną czy nie odpowiadającą ani etykietce „kobieta”, ani „mężczyzna”, zadeklarowało 2 % badanych w Polsc. To o 1 punkt procentowy więcej w porównaniu ze statystykami sprzed dwóch lat.

Jak wskazują badania, z roku na rok widoczność osób LGBT+ rośnie na całym świecie, również w Polsce. Jak deklarowali badani w naszym kraju, 35 % z nich zna w swoim bliskim otoczeniu – rodzinie, wśród znajomych czy osób w pracy – geja lub lesbijkę. Na świecie na ten wynik wynosi 47 %, w Irlandii – 54 %, Hiszpanii – 60 %.

Tęczowe rodziny: Co trzeci badany chce legalizacji jednopłciowych małżeństw

Podobnie przedstawiają się statystyki dotyczące małżeństw jednopłciowych. W Polsce legalizację takich związków popiera już średnio co trzeci respondent (32 %), a podobna grupa osób  (35 %) uważa, że powinny się pojawić inne formy regulacji prawnej związków jednopłciowych. Ten współczynnik poparcia na przestrzeni lat wzrósł o połowę. Największymi orędowniczkami zmian w prawie są kobiety (61 % jest za) i młode pokolenie – gen Z (61 %). 

I choć w Polsce z roku na rok to poparcie rośnie, w Europie Zachodniej temat uznawania tęczowych związków przez państwo nie budzi już emocji, jest prawem oczywistym. Małżeństwa jednopłciowe popiera obecnie 80 % Holendrów, nawet w spolaryzowanych Węgrzech poparcie sięga 47 %.
Za wychowywaniem dzieci przez pary jednopłciowe jest 38 % respondentów w Polsce, podczas gdy średnia światowa wynosi 65 %. 
Z takimi wynikami nasz kraj, choć tolerancja w nim rośnie, znajduje się na końcu światowego rankingu, za konserwatywnym Peru czy Rumunią.

Badania przeprowadzano od 17 lutego do 3 marca 2023 roku metodą CAWI na próbie mieszkańców 30 wybranych państw (łącznie N=22.514, w tym N=500 w Polsce). Badanie odbyło się w ramach cyklicznych pomiarów na platformie online Ipsos Global Advisor. Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, działa na 90 rynkach.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Polska coraz bardziej tęczowa i tolerancyjna. Analizujemy nowe światowe badania
Proszę czekać..
Zamknij