Andy Warhol i Salvador Dali na zawsze zmienili oblicze sztuki XX wieku. Zainspirowali pokolenia artystów. Mieli wpływ na trendy, modę, muzykę i film. We Wrocławiu ruszyła wystawa, która jest hołdem oddanym tym wybitnym artystom.
Salvadora Dali’ego oraz Andy’ego Warhola pozornie dzieli wiele. Pochodzenie, język, mentalność, a nawet podejście do sztuki. Jednak łączy ich więcej niż nam się wydaje. To mistrzowie autopromocji i kreowania własnego wizerunku. Ekscentryczni. Kontrowersyjni. Prowokatorzy. Wywoływali skandale, inspirowali i tym samym zacierali granice między życiem osobistym a sztuką. Obydwaj równie mocno pożądali sławy, co bogactwa.
Dali i Warhol – prekursorzy sztuki XX wieku, na zawsze zmienili jej oblicze.
Ich sławę i sukces można mierzyć w pieniądzach. Dali miał przezwisko Avida Dollars (Chciwy na Dolary), które było anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze tak bardzo, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, wolałby powiesić na ścianie banknoty. Obydwaj już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii.
Wystawa „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny” jest hołdem złożonym obydwu artystom. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wyselekcjonowane i oryginalne prace, pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki. Niektóre zaprezentowane zostaną po raz pierwszy, inne stanowią unikaty, niepowtarzalne jednostki, których w żadnej innej kolekcji nie uświadczymy. Zaliczyć do nich można rzeźby wykonane przez Salvadora, w tym słynną „Gala Gradiva”, pracę „Kuszenie św. Antoniego”, serie grafik z pięknym projektem „Tarota”, fragmenty filmów według jego scenariusza, w tym „Bubble by Dali”, a także słynną kanapę w kształcie ust.
Z prac Warhola podziwiać będzie można obraz "Speed Skater" z 1983 (Łyżwiarz) – jest to jedyny egzemplarz w oryginalnym rozmiarze i kolorystyce, na którym artysta zostawił odcisk palca. Zobaczyć będzie można również unikatową kolekcję okładek płyt, które były efektem współpracy Andy’ego z wytwórniami muzycznymi. To płyty takich zespołów, jak Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie. Na wystawie znajdzie się̨ również replika wnętrz owianego sławą Silver Factory – legendarnego nowojorskiego atelier Warhola.
Wystawa zajmuje niemal całą powierzchnię nowopowstałego Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Organizuje ją Muzeum Miejskie Wrocławia. Będzie czynna do 30 września 2018 roku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.