Stolik kawowy można ozdobić książkami, rzeźbami, wazonami z kwiatami. Stylista wnętrz Colin King radzi, jak sprawić, by wyglądał dobrze i na zdjęciu, i na żywo.
Prawidłowa aranżacja stolika kawowego wymaga zrozumienia teorii przestrzeni. Jeśli weźmiemy za mało przedmiotów, jego powierzchnia będzie wyglądała ubogo, a jeśli użyjemy ich zbyt wiele, będzie sprawiała wrażenie przeładowanej. Jak znaleźć złoty środek?
Stylista wnętrz Colin King, który często współpracuje z „Architectural Digest”, a niedawno wydał w Rizzoli bestsellerową książkę „Arranging Things”, radzi, jak uczynić stolik kawowy centralnym punktem w mieszkaniu. – Misa, świecznik, gałązka – te obiekty mogą stać się czymś wyjątkowym, jeśli przemyśli się ich aranżację. Największą moc ma umiejscowienie przedmiotów – mówi King.
Poniżej King dzieli się najważniejszymi wskazówkami, jak wybrać i zaaranżować wystrój stolika kawowego. – Nie istnieje na to jeden konkretny wzór, bo każdy stolik jest inny, ale pamiętajcie: najlepsze efekty osiąga się, gdy przygotowania spotykają się z improwizacją.
Zacznij od pustej przestrzeni
Najpierw zdejmij wszystko ze stolika i przyjrzyj się poszczególnym przedmiotom.
Układaj książki
Lubię bawić się skalą, umieszczając na stoliku kawowym broszury i mniejsze książki. Tworzę stosiki składające się z dwóch lub trzech tomów. Niektóre stają się platformami czy też podnóżkami dla innych przedmiotów, dodając kompozycji warstw. Na wierzchu wolę trzymać proste okładki, bo ładnie eksponują inne obiekty. Poza tym, układanie okładek przodem do sofy czy foteli zachęca gości do przejrzenia ich.
Kolekcjonuj i dodawaj rzeźbiarskie dodatki
Wykorzystaj jeden lub dwa ze wspomnianych stosików jako bazę podtrzymującą przedmioty o określonej osobowości czy wiążące się ze wspomnieniami – ulubione miski, rzeźbę. Wystawianie na widok rzeczy, które chcesz oglądać na co dzień lub które przywołują jakieś wspomnienia, jest naprawdę ważne. Może to być ceramika zrobiona przez przyjaciół, antyki z odległych miejsc albo znalezione przez nas przedmioty. Wszystko, co odkryjesz w swoim domu lub na ulicy. Kamień może okazać się równie znaczący, co obiekt wykonany przez przyjaciela lub prezent, który od kogoś otrzymałem – nie ma tu określonej hierarchii.
Stwórz skupisko przedmiotów
Na większych stolikach lubię tworzyć skupisko przedmiotów o kontrastujących teksturach, ale w podobnej palecie kolorystycznej i o różnej wysokości. Mogę ułożyć książki na jednym końcu stolika, a przedmioty na drugim. Żaden z eksponowanych obiektów nie został kupiony czy znaleziony w tym samym czasie, jednak odkrywanie podobieństw pomiędzy przedmiotami, jakie posiadamy, to element zabawy. Rusz na poszukiwania po własnych szufladach i szafkach.
– Jako ostatni akcent lubię dodać jakiś naturalny element – mówi King o stoliku kawowym. Tutaj widoczny jest stolik kawowy z kwiatami oraz ułożonymi w stosy książkami.
Dodaj kwiaty lub inne naturalne elementy
Jako ostatni akcent lubię dodać jakiś naturalny element. Ludziom często wydaje się, że musi to być duża kompozycja, ale czasami wystarczy pojedyncza łodyga.
Zamiast tac wybieraj pudełka
Pudełka, jak to od Marii Pergay, które mam na oku w Demisch Danant, świetnie sprawdzają się na stolikach kawowych, bo pozwalają na przechowywanie przedmiotów poza zasięgiem wzroku. Wielu ludzi używa tac, ale nie jestem miłośnikiem tego rozwiązania, ponieważ lubię raczej zakrywać rzeczy.
Nie staraj się robić wszystkiego zbyt idealnie
Najgorzej, gdy wnętrze wydaje się przestylizowane. Znaczenie mają drobne odkrycia, delikatne interakcje oraz te improwizowane, niepoukładane chwile, które stanowią najważniejszy element mojego szczęścia.
Zrób zdjęcie swojej kompozycji
Nauczyłem się ufać zdjęciom bardziej niż swoim własnym oczom, dlatego po wykonaniu zadania zawsze sięgam po telefon.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.