Znaleziono 0 artykułów
19.03.2025

Czy picie wody naprawdę nawilża skórę?

19.03.2025
(Fot. Kseniya Ovchinnikova/Getty Images)

Specjaliści często powtarzają, że picie odpowiedniej ilości wody to pierwszy krok do pięknego wyglądu. Wydaje się także, że każda gwiazda, modelka albo influencerka pytana o perfekcyjną cerę pełną blasku ma zawsze tę samą radę: picie wody. Czy spożywanie wody naprawdę nawilża skórę? Zapytaliśmy o to ekspertki.  

Jeżeli chodzi o osiągnięcie efektu wiecznie młodej skóry pełnej blasku, wydaje się, że praktycznie każda gwiazda, modelka czy influencerka ma zawsze tę samą radę: pij więcej wody, niż wydaje ci się, że powinnaś. Nawet eksperci wellness powiedzą ci, że picie odpowiedniej ilości wody to pierwszy krok do pięknego wyglądu. – Prawidłowe nawodnienie organizmu sprawia, że twoje stawy są dobrze nawilżone, skóra odżywiona, a włosy mogą zdrowo rosnąć – zdradziła niedawno w rozmowie z magazynem „Vogue” dietetyczka Kimberly Snyder, która pracuje z największymi gwiazdami, takimi jak Reese Witherspoon i Kerry Washington. 

Ma to sens. W końcu nie ma wątpliwości, że picie odpowiedniej ilości wody jest warunkiem koniecznym do utrzymania optymalnego stanu zdrowia – wszyscy wiemy, że gdy jesteśmy odwodnieni, z pewnością ani nie wyglądamy, ani nie czujemy się najlepiej. Jednak czy picie dużej ilości wody naprawdę poprawia wygląd skóry – czy może sprawić, że skóra przestanie być matowa i stanie się piękna i zdrowa? A jeśli tak, ile wody dziennie tak naprawdę trzeba pić, by emanować godnym pozazdroszczenia blaskiem? Dermatolożki odpowiadają na te pytania, by obalić mity krążące na ten temat. 

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zdrowia i korzystne dla kondycji skóry

Często mówi się, że woda to życie – i rzeczywiście, nie przeżylibyśmy, a w zasadzie nie istnielibyśmy bez niej. Nie tylko stanowi ona większą część objętości naszego ciała, lecz służy również jako narzędzie dostarczające niezbędne składniki odżywcze do naszych komórek i usuwające szkodliwe toksyny i produkty przemiany materii. Woda wspomaga nasz organizm w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, nawilża stawy oraz stanowi ochronę dla wrażliwych tkanek i istotnych narządów. Prawidłowe nawodnienie wspiera ogólny dobry stan zdrowia i umożliwia funkcjonowanie organizmu – wyjaśnia dr Deanne Mraz, Assistant Clinical Professor of Dermatology z Yale New Haven Hospital oraz prezeska i współzałożycielka firmy Modern Dermatology.

Oczywiście ogólny stan zdrowia to również zdrowie naszego największego narządu, czyli skóry. – Stan skóry stanowi odzwierciedlenie tego, co się dzieje wewnątrz ciała, więc jeśli organizm działa w równowadze i optymalnym zdrowiu, będzie to widoczne na skórze – wyjaśnia dr Mraz. 

Jakie są oznaki odwodnienia organizmu, a jak objawia się odwodnienie skóry? Czy picie wody poprawia wygląd cery?

Ponieważ prawidłowe nawodnienie jest tak istotne dla naszego zdrowia, nasz organizm jest ekspertem w kwestii sygnalizowania nam, kiedy koniecznie przyszedł czas na picie wody. Poza uczuciem pragnienia może pojawić się ból głowy, mgła mózgowa i spadek energii, a nawet niespodziewane uczucie przygnębienia. 

Analogicznie, oznaki sugerujące odwodnienie skóry również są dość oczywiste. Możesz zaobserwować suche plamy, łuszczenie się skóry albo odczuwać jej napięcie, „ściągnięcie skóry”. Możesz czuć swędzenie. A może po prostu zauważysz, że twoja cera nie jest tak młodzieńcza, jak byś chciała. – Odwodniona skóra może wydawać się matowa, przez co mogą pojawić się bardziej zauważalne drobne i większe zmarszczki oraz podkrążone oczy – wyjaśnia dr Marisa Garshick z Manhattan Dermatology and Cosmetic Surgery Centers oraz Clinical Assistant Professor of Dermatology w New York Presbyterian Cornell. – Odwodnienie skóry powoduje, że powszechnie występujące oznaki starzenia się mogą wydawać się intensywniejsze niż normalnie. 

Jeśli nie jesteś pewna, czy twoja skóra jest odwodniona, możesz wykonać szybki test. – Uszczypnij mały fragment skóry na policzku. Jeżeli skóra nie odzyskuje szybko swojego kształtu lub łatwo się marszczy, może być odwodniona – radzi dr Garshick. 

Czy picie wody pomaga osiągnąć tzw. efekt mokrej skóry?

Niestety wypicie dodatkowych litrów wody nie przełoży się automatycznie na zdrowy wygląd skóry. – Najsilniejszy wpływ na wygląd skóry wynikający ze spożywania wody i nawadniania organizmu to zwiększony przepływ krwi do skóry, a co za tym idzie dostarczanie do niej składników odżywczych i tlenu, a także detoksykacja organizmu. Nie „wyśle” ona wody na powierzchnię skóry, czego efektem miałby być tzw. efekt mokrej skóry – wyjaśnia Mraz.

W związku z tym najlepiej zastosować wielowymiarowe podejście do osiągnięcia prawidłowego nawodnienia skóry. Obie ekspertki zalecają, by skupić się na podstawach zdrowego stylu życia, takich jak właściwe odżywianie, higiena snu oraz spożywanie wody, a także na miejscowym stosowaniu produktów do pielęgnacji skóry, które zwiększają poziom wilgoci i zatrzymują ją wewnątrz skóry. – Zbilansowana dieta i zdrowy styl życia w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją skóry, która wspiera jej nawilżanie i chroni przed codziennymi stresorami, takimi jak uszkodzenia wywołane światłem UV, mogą okazać się pomocne dla skóry – mówi Garshick i dodaje: – Po prostu nie ma wystarczających dowodów, które sugerowałyby, że picie wody powinno być stosowane jako jedyna metoda, która ma poprawiać stan zdrowia i wygląd skóry. 

Na nawilżenie skóry ma wpływ także to, co jemy

Mraz mówi, że jeśli chodzi o optymalną ilość wody spożywanej z myślą o zdrowym wyglądzie skóry, sprawdzoną zasadą jest „celowanie w ilość odpowiadającą połowie masy ciała wyrażoną w uncjach wody”. Na przykład kobieta ważąca 140 funtów (63,5 kg) powinna celować w 70 uncji (2 l) wody. Możesz jeść dużo nawadniających pokarmów, takich jak świeże owoce i warzywa, które, jak mówi, są „świetnym sposobem na dodatkowe wzmocnienie nawodnienia”. Innymi słowy, po prostu stosuj się do takich samych zasad, jakich przestrzegałabyś, myśląc o ogólnym dobrym nawodnieniu. Najlepsze jest regularne picie wody w takiej ilości, by nie czuć się odwodnioną – przytakuje Garshick. 

Poza tym nie zapominaj o spożywaniu wszystkich niezbędnych ci składników odżywczych. – Zdrowa, zbilansowana dieta pełna pokarmów o dużej zawartości antyoksydantów oraz zdrowych tłuszczów ma wpływ na kondycję skóry i będzie sprzyjać zdrowej, rozświetlonej cerze – mówi Garshick. Oznacza to dostarczanie organizmowi dużych ilości kwasów tłuszczowych omega-3. – Będą one wspierać zdrowy płaszcz hydrolipidowy skóry, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę naszej skóry, naturalną barierę ochronną, odgrywającą ważną rolę w regulacji poziomu nawilżenia skóry. Jedzenie tłustych ryb, takich jak łosoś, makrela, sardynki i śledzie, to świetny sposób na wprowadzenie ich do diety, podobnie jak przekąski w postaci orzechów włoskich – mówi Garshick.

Jaka pielęgnacja cery wspomaga nawilżenie skóry?

Jako dopełnienie codziennych zabiegów wellness, w trosce o odpowiednie nawilżenie skóry, obie ekspertki rekomendują produkty do pielęgnacji skóry zawierające takie składniki, jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, ceramidy, gliceryna i peptydy, które słyną z właściwości nawilżających i działających ochronnie na skórę. 

– Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na nawilżenie skóry jest regularne stosowanie kremów nawilżających i innych produktów pielęgnacyjnych, które zwiększają jej uwodnienie – mówi Garshick, wyjaśniając: – Mówiąc bardziej konkretnie, by nawilżyć skórę, szukajmy humektantów, czyli takich składników, jak kwas hialuronowy i gliceryna, które wspomagają czerpanie przez skórę wilgoci. 

Mraz mówi, że poza humektantami powinniśmy rozejrzeć się również za produktami zawierającymi emolienty, na przykład masło shea, lanolinę i skwalan, które „zmiękczają skórę i pozostają zachowane w jej głębszych warstwach”. Kluczowe jest również złuszczanie. – Usunięcie martwych komórek maksymalizuje wchłanianie – przykładem może być retinol i kwasy AHA – wyjaśnia ekspertka. – Składniki aktywne działają najlepiej, gdy skóra jest regularnie poddawana zabiegom złuszczającym – mówi.

Nie zapomnij też wziąć pod uwagę swojego otoczenia, zwłaszcza podczas określonych momentów w roku, ponieważ ponadnormatywnie suche powietrze może pozbawiać skórę jej naturalnej wilgoci. – W miesiącach zimowych często zalecam pacjentkom, by wypróbowały nawilżacz powietrza w sypialni i każdym innym pomieszczeniu, w którym spędzają dużo czasu – podpowiada dr Mraz.

Podsumowując, jeśli pijesz zbyt mało wody, z pewnością zauważysz tego skutki na swojej twarzy. Potraktuj to jako przypomnienie, by dużo pić: twoja skóra stanowi odzwierciedlenie ogólnego stanu zdrowia, a woda jest konieczna dla ogólnego dobrego samopoczucia. Pewne pomniejsze badanie wykazało, że picie większej ilości wody może poprawić wygląd skóry osób, które zazwyczaj piją zbyt mało. Jednak, jak mówi Garshick: – Nie mamy wystarczających dowodów na to, że picie ilości wody powyżej pewnego poziomu pozwalającego na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia z pewnością będzie miało znaczenie dla zdrowia i nawilżenia skóry. Pomocne jest zawsze zwiększenie ogólnego poziomu nawodnienia, by skóra wyglądała na zdrową i promienną. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com

Christina Pérez
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Czy picie wody naprawdę nawilża skórę?
Proszę czekać..
Zamknij