Osoby zajmujące się dermatologią i praktykujące jogę analizują korzyści płynące z uwielbianego w internecie sposobu na rzeźbienie owalu twarzy. Oto krótki zestaw zasad jogi twarzy dla początkujących.
W ciągu ostatnich kilku lat, w dużej mierze dzięki TikTokowi, joga twarzy stała się jedną z najczęściej omawianych technik wykorzystywanych do rzeźbienia owalu twarzy. Hasło #faceyoga ma już ponad 500 milionów odsłon, a takie gwiazdy jak Meghan Markle czy Gwyneth Paltrow zachwalają niezwykłą moc ćwiczeń mięśni twarzy, opracowanych w taki sposób, by zapewniać naturalny lifting i odpowiednie napięcie skóry. Istnieją również instruktorki i instruktorzy prowadzący zajęcia z jogi twarzy w realu (rozmawialiśmy z nimi), a w serwisie ClassPass czy w takich aplikacjach jak Luvly tworzone są spersonalizowane programy do ćwiczeń jogi twarzy. Ale czym ona właściwie jest i jakie korzyści tak naprawdę z niej płyną?
Czym jest joga twarzy?
– Określenia „joga twarzy” używa się do opisu ćwiczeń wykonywanych w celu napinania i rozciągania mięśni twarzy – wyjaśnia dr Amy B. Lewis, dermatolożka i certyfikowana instruktorka jogi z Nowego Jorku. Jako bardziej holistyczne podejście do rzeźbienia owalu twarzy niż wypełniacze i preparaty do wstrzykiwania, jak mówi, „joga twarzy stała się niesamowicie popularna zarówno wśród praktykujących od dawna joginek, jak i nowicjuszek”. Annelise Hagen, autorka książki „The Yoga Face”, jest certyfikowaną specjalistką od terapii jogą, która uczy jogi twarzy i zajmuje się nią od 2005 roku (a jogą tradycyjną zajmuje się od początku lat 90.). – Wraz z wiekiem mięśnie tracą na masie i objętości, więc ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni twarzy będą je rzeźbić, ujędrniać i przywracać im pierwotny kształt, podobnie jak dzieje się przy ćwiczeniach mięśni innych części ciała – mówi Hagen, wspominając, że każdy może praktykować jogę twarzy „z rozwagą, a najlepiej pod nadzorem”, w taki sam sposób, w jaki podchodzi się do tradycyjnych treningów. – Nawet starsza osoba może osiągnąć korzyści z praktykowania technik jogi, które pomagają w odmładzaniu twarzy. Młodsza z kolei może wykształcać nawyki na całe życie – oraz zapobiegać obwisłej skórze, która może być rezultatem atrofii i braku ćwiczeń.
Jak działa joga twarzy
Joga twarzy to delikatna forma treningu siłowego twarzy i szyi, który zazwyczaj koncentruje się na jednym z 57 mięśni twarzy (lub na wybranych grupach mięśni). – Im częściej powtarzasz ćwiczenia jogi twarzy, tym bardziej możesz zauważyć, że mięśnie i skóra zaczynają się napinać – mówi Lewis. Wspomina o trzech głównych sposobach działania jogi twarzy. Po pierwsze, stymuluje mięśnie, by poprawiło się ich napięcie i naprężenie. Po drugie, poprawia krążenie i przepływ krwi, „dzięki czemu skóra lepiej się goi i wygląda na zdrowszą”. W końcu, redukuje obciążenia i zbyt silne napięcie mięśni twarzy, „które przez stres są bez przerwy spięte”. I choć istnieją niezliczone wersje, które można wypróbować, zawsze, w każdej z nich „najważniejsze jest to, by nie marszczyć twarzy ani nie mrużyć oczu w trakcie wykonywania ćwiczeń” – mówi Lewis. – Zamiast tego należy położyć nacisk na unoszenie i rozluźnianie. Dla widocznych efektów sugeruje, by jogę twarzy praktykować przez co najmniej 20 minut dziennie przez sześć tygodni.
Korzyści płynące z jogi twarzy
Ćwiczenie jogi twarzy ma na celu poprawę napięcia i lifting rysów, wygładzenie drobnych zmarszczek, a nawet zredukowanie asymetrii twarzy. Alice York, instruktorka jogi i medytacji w chicagowskim klubie wellness Biân, natknęła się na ten sposób ćwiczeń w roku 2015, w czasie internetowych poszukiwań rozwiązania, jak zniwelować asymetrię „po tym, jak zobaczyłam swoje zdjęcie, na którym symetria moich ust wydawała się dość znacznie zaburzona” – mówi. Obecnie York łączy jogę twarzy z masażem (ulubionym rozwiązaniem francuskich farmaceutek) i sesjami terapii mikroprądami NuFace. – Gdy sumiennie do tego podchodzę, po kilku tygodniach widzę efekt jak po liftingu i lepsze napięcie – mówi. Na podobne efekty wskazują wyniki badań opublikowane w 2018 roku przez dermatologów z Northwestern University: wiek kobiet, które praktykowały jogę twarzy przez 20 tygodni, oceniano na nawet trzy lata niższy niż był w rzeczywistości. Lewis ceni jogę twarzy również za jej potencjał do łagodzenia napięć, co może być korzystne w wypadku bólów głowy, a „potencjalną dodatkową korzyścią” jest według niej naprężanie mięśni szyi i linii szczęki. Hagen wyraźnie to dostrzega: – Ludzie naprawdę mogą wyrzeźbić sobie szyję i profil – mówi, dodając, że rozluźnianie spiętych mięśni może nadać nam „bardziej spokojny, szczęśliwszy” wygląd, który określa jako „wakacyjną twarz”.
Kiedy zacząć ćwiczyć jogę twarzy
York poleca profil @faceyogamethod, na którym można znaleźć krótkie filmiki instruktażowe, oraz włączenie ćwiczeń „do porannej lub wieczornej rutyny pielęgnacyjnej”. Po nałożeniu na twarz olejku lub kremu nawilżającego, który nada skórze poślizg, „możesz zacząć praktykę jogi twarzy od krótkiej rozgrzewki w postaci przyjemnego oklepywania lub automasażu” – mówi. – Zamiast robić to palcami, poklepuj twarz opuszkami i płaskimi dłońmi – tłumaczy, podkreślając, że powinny to być delikatne ruchy, a „nie lekkie uderzenia”. Zacznij od obojczyków, przejdź do barków, w górę, do szczęki, boków szyi, a następnie oklepuj dalej tył szyi. – Przenieś się na linię włosów, oklepuj skórę w dół do brwi, a potem bardzo, bardzo delikatnie pod oczami. York dodaje, że takie oklepywanie, wraz z delikatnym masażem twarzy, wspomaga drenaż limfatyczny „i sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta”.
Przewodnik po pozycjach jogi twarzy dla początkujących
Hagen i Lewis dzielą się wskazówkami dotyczącymi tego, jak poprawić postawę ciała, rozciągnąć mięśnie i zniwelować napięcie – oto przewodnik po kilku podstawowych pozycjach dla początkujących.
Koronacja
Hagen opracowała tę pozycję, by pobudzać do utrzymywania głowy nad kręgosłupem i barkami w „neutralnej pozycji”, ponieważ wiele powszechnych problemów z mięśniami twarzy może być „wynikiem złej postawy”. By wykonać tę pozycję, sugeruje, żeby rzeczywiście „założyć koronę lub położyć na głowie książkę i ćwiczyć idealną królewską postawę” oraz „tajemniczy uśmiech”, w wyniku którego lekko napinają się usta, bez mrużenia oczu. – Wydłuży to szyję, pozwoli ramionom opadać i uniesie podbródek. Hagen poleca tę pozycję wszystkim, którzy spędzają dużo czasu, pochylając się nad urządzeniami elektronicznymi.
Pozycja lwa
To jedno z najbardziej znanych w jodze ćwiczeń, które Hagen lubi za to, że zapewnia „rozciąganie całej twarzy, co pomaga również w poprawie napięcia mięśni wokół oczu”. Na początek „zrób wdech i napnij wszystkie mięśnie”, od stóp do głów, łącznie z „twarzą, pięściami i pośladkami”, a następnie „zrób wydech, wystaw język na zewnątrz, otwórz szeroko oczy, powtórz to trzy razy”.
Sowa
To ćwiczenie okolic brwi, które uwalnia od napięcia, należy rozpocząć od złożenia rąk w kształt litery C i ułożenia ich na oczach, „jakby trzymało się lornetkę”. Następnie delikatnie układa się palce wskazujące ponad oczami, „tak, by były równoległe do brwi, a kciuki pod oczami, zaraz nad policzkami”, jak mówi Lewis. Następnie „za pomocą palców wskazujących pociągnij brwi w dół, jednocześnie starając się unieść czoło, otwierając szeroko oczy. Utrzymaj to przez dwie sekundy, rozluźnij i powtórz pięć razy”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.