Znaleziono 0 artykułów
10.08.2024

Wpływ niedoboru błonnika na organizm i sposoby na jego uzupełnienie

10.08.2024
(Fot. Getty Images)

Błonnik, często niedoceniany składnik diety, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego i ogólnej kondycji organizmu. Jego regularne spożywanie pomaga w regulacji pracy jelit, utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz obniżeniu poziomu cholesterolu. Dowiedz się, dlaczego warto włączyć więcej błonnika do codziennego jadłospisu i jakie korzyści zdrowotne z tego płyną.

Zdrowa dieta jest obecnie ważnym tematem, a w mediach społecznościowych nie brakuje porad, przepisów i list superfoodów. Jest jednak coś, czemu należy poświęcić znacznie więcej uwagi – to błonnik. Spożywamy go zdecydowanie za mało, dlatego wiele osób cierpi na jego niedobór. – Według National Nutrition Survey II średnie dzienne spożycie błonnika wynosi około 18 gramów u kobiet i 19 gramów u mężczyzn. Jest to zdecydowanie poniżej zalecanej wartości co najmniej 30 gramów błonnika dziennie – wyjaśnia dr Adrian Weingart, współzałożyciel marki Mybacs.

Błonnik pokarmowy: Przełom w diecie?

Błonnik to prawdziwy game changer w naszej diecie. – Odgrywa naprawdę ważną rolę zwłaszcza w trawieniu: reguluje szybkość przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy, co z kolei przekłada się na trawienie, a także na to, jak często musimy korzystać z toalety – wyjaśnia ekspert.

Ponadto błonnik sprawia, że przez dłuższy czas odczuwamy sytość. – Błonnik oddziałuje również na przyswajanie składników odżywczych przez nasz organizm i wspiera ważne procesy prebiotyczne zachodzące w jelitach – mówi dr Weingart. Chodzi tu o substancje balastowe, czyli takie składniki żywności, których nasz organizm nie jest w stanie całkowicie strawić. Nie mogą więc zostać rozłożone przez nasze własne enzymy w jelicie cienkim.

Właściwości zdrowotne błonnika

Błonnik jest trawiony inaczej niż na przykład białka. – Błonnik składa się głównie ze złożonych węglowodanów, takich jak celuloza, których nasz organizm nie jest w stanie strawić za pomocą własnych enzymów. Dlatego trafiają one do jelita grubego w niezmienionej postaci, gdzie ulegają fermentacji. Proces ten zapewnia produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), takich jak maślan, propionian i octan – mówi ekspert. Te z kolei niosą wiele korzyści zdrowotnych, między innymi pobudzają komórki jelita grubego, wspierają zdrowie błony śluzowej jelit i działają przeciwzapalnie. – Mają również pozytywny wpływ na nasz metabolizm glukozy i tłuszczów oraz wspierają rozwój dobrych bakterii w jelitach, co jest niezwykle ważne dla zdrowia flory jelitowej – tłumaczy dr Weingart.

Niedobór błonnika może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi

Jak widać, dieta bogata w błonnik przynosi wiele korzyści. Jeśli jednak cierpisz na jego niedobór, możesz mieć problemy. Bowiem długotrwały deficyt błonnika nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć, ale ma również inne negatywne skutki, które wpływają na ogólny stan naszego zdrowia. – Błonnik hamuje proces wchłaniania cukru. Zbyt małe spożycie błonnika może prowadzić do gwałtownych i poważnych wahań stężenia cukru we krwi – ostrzega dr Weingart.

Jak już wspomnieliśmy, błonnik przyczynia się również do odczuwania sytości i pomaga nam panować nad łaknieniem. Jeśli nie spożywamy wystarczającej ilości błonnika, może to prowadzić do przejadania się i ostatecznie do przybierania na wadze. – Niewystarczające spożycie błonnika ma również negatywny wpływ na procesy trawienne – dodaje dr Weingart. – Błonnik działa jak prebiotyk i wspomaga rozwój zdrowych bakterii jelitowych. Bez tego flora jelitowa może się rozwijać nieprawidłowo.

Produkty bogate w błonnik

Jak zniwelować niedobór błonnika? Najprostszym sposobem jest odpowiednia, zbilansowana dieta. – Błonnik występuje w naturalnej formie w roślinach – potwierdza ekspert. Do żywności bogatej w błonnik należą produkty pełnoziarniste (razowe chleb i makaron, płatki owsiane), owoce (zwłaszcza te z jadalną skórką, np. jabłka i gruszki), warzywa (np. brokuły i marchew), rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola i groch), orzechy i nasiona (np. siemię lniane, chia i migdały).

Jeśli jednak twoja codzienna dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możesz też wspomóc się suplementami bogatymi w błonnik.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de

Maria Goldbach
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Wpływ niedoboru błonnika na organizm i sposoby na jego uzupełnienie
Proszę czekać..
Zamknij