Znaleziono 0 artykułów
02.02.2024

Formy i faktury, czyli jak stylowo zaaranżować regał na książki według ekspertów

02.02.2024
Laboratorium mebli Finna Juhla, Vogue Polska Living 12/2023 (Fot. Oni Studio)

Regały na książki potrafią nadać przestrzeni wyjątkowego charakteru, ale to też jeden z elementów, którego zaaranżowanie sprawia sporo trudności nawet miłośnikom designu. Jak efektownie urządzić domową biblioteczkę, podpowiadają eksperci.

Oryginalne półki z książkami mogą być świetną dekoracją, niestety mają to do siebie, że wcale nie tak łatwo sprawić, by były stylową ozdobą wnętrza. Niezależnie od tego, czy bardziej zależy ci na minimalistycznym i przestronnym prostym regale, czy też funkcjonalnych, ale wciąż ciekawych półkach, które pomieszczą wszystkie książki, jakie masz – urządzenie domowej biblioteczki może każdemu sprawić problem (i kwestia, czy umieścić książki poziomo, czy pionowo, to najmniejszy z nich).

Nawet najlepsi projektanci wnętrz potrzebują wsparcia przy zaaranżowaniu regału z książkami tak, aby sprawiał wrażenie uporządkowanego, ale nie na tyle, żeby wyglądał, jakby nikt do niego nie zaglądał. Tu z pomocą przychodzą styliści wnętrz. Spotkaliśmy się z dwójką największych talentów w branży, aby uzyskać ich wskazówki, jak urządzić nowoczesne półki z książkami i jakie przedmioty do nich pasują.

Stylowy regał z książkami: Baw się skalą

Różnorodność, równowaga i przestrzeń – to trzy najważniejsze czynniki, o których należy pamiętać podczas aranżacji domowej biblioteczki, według Lucy Bamman, byłej redaktorki „Verandy” i „House Beautiful”, a obecnie stylistki wnętrz i konsultantki kreatywnej. Ale to nie wszystko. Skala, najważniejsze słowo w projektowaniu wnętrz, również jest kluczowa zdaniem Anthony’ego Amiano, stylisty wnętrz z listy „AD100”, wiodących projektantów i architektów.

– Wprowadzenie różnorodności pod względem skali sprawi, że regał z książkami będzie bardziej interesujący, ale także stworzy ciekawe wrażenie wizualne. Większe obiekty będą widoczne na pierwszy rzut oka, podczas gdy mniejsze będą miłym zaskoczeniem dla osób, które podejdą obejrzeć biblioteczkę z bliska – mówi Amiano. Na przykład naczynie o sporych rozmiarach może być sposobem na przyciągnięcie uwagi w większej pustej przestrzeni, a mały obraz olejny w ramce, oparty o stos książek, stworzy intrygującą winietę.

Na półkach z książkami świetnie wygląda też ceramika – ważny jest rytm

Przełamywanie pojedynczych książek i serii nieoczekiwanymi przedmiotami – dziełami sztuki, ceramiką czy pamiątkami – nadaje biblioteczce wyrazistości. Połączenie przedmiotów i książek sprawia też, że półki wydają się zrównoważone, nawet jeśli nie są symetryczne, uważa Amiano. Zastanów się nad wykorzystaniem akcesoriów, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie pasują do książek, takich jak drobne dzieła sztuki, duża i mała ceramika, świeczniki, a nawet piękne pudełka o różnych wykończeniach (jak tkana juta czy muszle), aby dodać mnóstwo odmiennych form i faktur, które urozmaicą wizualną płaskość i gładkość książek.

Laboratorium mebli Finna Juhla, Vogue Polska Living 12/2023 (Fot. Oni Studio)

Zostaw na regale wolną przestrzeń (lub wręcz przeciwnie, umieść w nim wszystkie swoje książki)

Wolna przestrzeń to kluczowy element, o którym wspomina każdy stylista wnętrz. Pozostawienie na półkach z książkami „trochę powietrza”, jak to ujął Amiano, pozwala na eksperymenty z nieoczywistym kolorem farby tuż za nimi lub zaskakującą wyściółką regału. I odwrotnie, szczelne wypełnienie półek, jak mówi Amiano: „pozwala spojrzeć na książki jak na ścianę o bogatej fakturze”. Żadne z tych rozwiązań nie jest jedyne słuszne. – Chodzi o to, aby wiedzieć, co chcesz podkreślić. Pozostawienie pustej przestrzeni wokół cennego przedmiotu może naprawdę dodać mu blasku, podczas gdy biblioteczka wypełniona po brzegi książkami może zdefiniować całe wnętrze – podpowiada Anthony Amiano.

Urządzając biblioteczkę, zacznij od zera

Jeśli chodzi o proces aranżowania regału na książki, choć każdy dekorator czy stylista wnętrz ma swoje własne sugestie, prawie wszyscy zaczynają w ten sam sposób: pozbądź się wszystkiego z półek i buduj wszystko na nowo, jak podpowiada Lucy Bamman. Jeśli zaczynasz od zera, pomocne jest, jak radzi Anthony Amiano: „spojrzeć na półkę jak na czyste płótno i na tej podstawie stworzyć koncepcję”. Czasami można zacząć układanie od tego, co gdzie się mieści, i pracować od końca – większe książki mogą pasować na przykład tylko w pozycji leżącej lub tylko na konkretne półki. Ewentualnie  „czasami efektywniejsze jest kombinowanie z istniejącą kompozycją niż dodawanie do niej nowych elementów”, przyznaje Amiano.

Usunięcie wszystkiego pozwala spojrzeć świeżo na elementy, które chcemy umieścić na regale książkowym, zobaczyć, co najlepiej ze sobą współgra, i wyeliminować przedmioty (i książki), które mogą nie pasować do nowej kompozycji. Podobnie jak w przypadku puzzli, układanie elementów jeden po drugim w nowej kombinacji pokaże, gdzie możesz dopasować pewne elementy, które mogą nie współgrać z twoim schematem kolorów, symetrii lub skali. Wybierz punkty zaczepienia – książki lub przedmioty, które chcesz wyróżnić – „aby wszystko osadzić”, jak mówi Amiano.

Stylizowany regał wygląda pięknie, ale nie popadnij w sztuczność

Jeśli jest jedna rzecz, której dobry stylista wnętrz nie zrobi, to narzucanie czegoś, co wydaje się sztuczne. – Niech wszystko będzie naturalne i niedoskonałe – mówi Amiano. Sugeruje, aby niektóre książki były pochylone, zamiast trzymać je wszystkie idealnie prosto. Pomysł jest taki, aby domowa biblioteczka nie wyglądała na zbyt wyselekcjonowaną lub przypominała ekspozycję w sklepowej witrynie. – Nie bądź przesadnie skrupulatny(-na), miej z niej pożytek – mówi Amiano. Jeśli na bieżąco korzystasz ze swojej półki na książki, pokaż to. Odkładanie różnych tytułów podczas ich czytania na nie swoje miejsca pokazuje, że jest to biblioteka, której używasz, a nie nietykalny eksponat. Bamman jest tego samego zdania. – Zasady, także w aranżowaniu wnętrz, są po to, aby je łamać – mówi stylistka. (Chociaż zazwyczaj unika układania książek według kolorów, ale nigdy nie mów nigdy).

– Nie ma sztywnych zasad określających, co można, a czego nie można zrobić na półkach na książki – mówi Amiano. – Najlepsze wnętrza rezonują z osobą, która w nich mieszka, więc oczywiście ewoluują i zmieniają się w czasie. Twój dom jest przede wszystkim twoim domem. Eksponuj rzeczy, które kochasz i które odzwierciedlają sposób, w jaki chcesz żyć. Czytaj książki – dodaje.

Wybrać półki czy regał na książki i jak je zaaranżować? Pomyśl o kontekście

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę miejsce, gdzie są regały na książki w twoim domu. W mniejszych przestrzeniach mogą pełnić dwie funkcje, jak podpowiada Amiano. – Pracowałem w niektórych domach, gdzie półki na książki znajdowały się w jadalni. W takim przypadku sensowne może być ułożenie obok książek także ulubionych naczyń, zamiast trzymać je poukrywane w szafkach – radzi stylista wnętrz.

Jeśli wolisz minimalistyczny styl od przepychu, harmonijna równowaga form i faktur stworzy interesującą kompozycję, która nie będzie przytłaczać. – Wprowadź rozmaitość tekstur zamiast kolorów – mówi Bamman. Amiano zgadza się z nią i twierdzi, że różne wnętrza wymagają różnego podejścia. – Jeśli twój dom jest minimalistyczny, twoja biblioteka może być bardziej przemyślana i oszczędna. Jeśli jesteś maksymalistą(-ką), uwielbiasz przepych, wnętrza pełne bibelotów i skarbów, to dobry projekt wymaga tego, co nieoczekiwane. Jeśli coś odzwierciedla ciebie lub jest dla ciebie ważne, to nie może tego zabraknąć – uważa Amiano.

W swoich domach Bamman i Amiano mają różne podejście do aranżacji półek na książki. Książki u Bamman są wszędzie. – Chwieją się na półkach, piętrzą się na stołach i pod nimi, a nawet leżą na kominku – mówi stylistka. Amiano do domowej biblioteczki wciąż dodaje nowe pozycje, a książki są w ciągłej rotacji. – Często sięgam do książek, które mogą mnie zainspirować w danym momencie, i prawie nigdy nie udaje mi się odłożyć ich z powrotem w ich pierwotne miejsce – opowiada Amiano.

Półką na książki może być wszystko

Tak naprawdę książki nie muszą zawsze znajdować się na półkach. Amiano jest zdania, że możesz stworzyć unikatowe przestrzenie do przechowywania i eksponowania ich na większości powierzchni w domu. Bamman jednak sugeruje, że półki są zazwyczaj najciekawszymi obiektami, by zaaranżować bibliotekę. Poleca również duże stoły na postumentach w przedpokoju lub stoły biblioteczne do ekspozycji książek.

Dodanie wizualnego ciężaru mniejszym obiektom poprzez zgrupowanie ich jak na postumencie (za który posłużyć może duża książka, taca lub naczynie), jak to sugeruje Amiano, i zapewnienie im miejsca, w którym mogą być wyeksponowane, to świetna wskazówka aranżacyjna – nie tylko w przypadku półek na książki. – Lubię grupować kolekcje elementów. Stawianie razem podobnych przedmiotów dodaje im powagi – mówi Amiano i dodaje: – Czerpię z tego przyjemność. Zestawianie moich książek, przedmiotów i dzieł sztuki w nowe grupy pozwala mi postrzegać je w nowy sposób.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com


Więcej inspiracji znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska Living”. Numer można teraz zamówić z wygodną dostawą do domu.

Ariel Okin
  1. Vogue Living
  2. Formy i faktury, czyli jak stylowo zaaranżować regał na książki według ekspertów
Proszę czekać..
Zamknij