Znaleziono 0 artykułów
18.09.2024

Dlaczego w piciu wody liczy się nie tylko jej ilość, lecz także temperatura?

18.09.2024
Fot. Olga Rolenko, Getty Images

Picie wody to ważny temat. Ale czy naprawdę trzeba pić co najmniej dwa litry wody dziennie? Czy potrzebny jest filtr do wody? Czy woda z kranu naprawdę nadaje się do picia? Zapytaliśmy o to eksperta, dr. Christiana Merkela, który jest dermatologiem, alergologiem i dietetykiem w Monachijskim Centrum Zdrowia Skóry i Laseroterapii.

Choć jakość wody pitnej może się nieznacznie różnić w zależności od regionu, jej jakość na terenie całych Niemiec jest dobra lub bardzo dobra. Kranówka jest najlepiej nadzorowanym produktem spożywczym w Niemczech – mówi dr Merkel. I dodaje: – Nie trzeba więc kupować wody butelkowanej w supermarkecie. Zawartość składników odżywczych, tj. minerałów, w wodzie z kranu jest tak samo wysoka, jak w wodzie butelkowanej. Według dr. Merkela stosowanie filtrów do wody jest – w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu – przede wszystkim kwestią smaku. – Przefiltrowana woda ma delikatniejszy smak, ponieważ jest pozbawiona kamienia. Zapobiega również osadzaniu się go w sprzętach AGD. Zdaniem baristów kawa przygotowywana z przefiltrowanej wody smakuje lepiej. Ale w niemieckiej wodzie z kranu nie ma nic, co wymagałoby przefiltrowania – wyjaśnia.

Ile wody powinno się pić w ciągu dnia?

Rzeczywiście prawdą jest, że teoretycznie powinno się pić około dwóch-trzech litrów wody dziennie. Na studiach medycznych uczą, że idealnym spożyciem jest 30-40 mililitrów na kilogram. Przy masie ciała wynoszącej 70 kg odpowiada to około dwóm litrom wody dziennie. Oczywiście należy pamiętać, że znaczną część tej ilości pokrywa nasza codzienna dieta – wyjaśnia ekspert. Pocenie się podczas uprawiania sportu i upałów zwiększa zapotrzebowanie na płyny. – Nie powinno się jednak pić więcej. Picie zbyt dużej ilości wody może prowadzić do wypłukiwania niektórych soli z organizmu – przestrzega dr Merkel.

Rzadko jednak mówi się o jednej bardzo ważnej kwestii związanej z piciem wody. – Rzeczywiście istnieje pewna optymalna temperatura wody dla naszego organizmu – mówi dr Christian Merkel. Ekspert ds. żywienia podkreśla: – Temperatura wody, którą pijemy, jest szczególnie ważna dla niektórych grup osób. Poniżej zdradzamy, o kogo chodzi.

Jaka temperatura wody jest najlepsza dla organizmu?

Idealna jest woda letnia – mówi dr Merkel. I dodaje: – Mówiąc bardziej precyzyjnie, optymalna temperatura wody powinna wynosić ok. 36 stopni, co odpowiada temperaturze naszego ciała. Optymalną temperaturę wody pitnej wynoszącą 36 stopni dietetyk tłumaczy tym, że bardzo zimne napoje muszą najpierw zostać „podgrzane” w przewodzie pokarmowym, a bardzo gorące z kolei mogą podrażniać narządy trawienne. – Dlatego napoje stosowane w kuracjach ajurwedyjskich są zawsze podawane w temperaturze 36 stopni. Na co dzień jednak picie napojów o temperaturze pokojowej jest jak najbardziej w porządku.

Dlaczego letnia woda jest tak zdrowa?

Letnia woda ma działanie uśmierzające ból. To ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnością do migren. Nawiasem mówiąc, zdecydowanie odradzam im picie wody prosto z lodówki – mówi dr Merkel. Według dietetyka letnia woda może również działać relaksująco i wspomagać trawienie. – Osobom z problemami trawiennymi, takimi jak zaparcia, zaleca się wypicie szklanki letniej lub lekko podgrzanej wody z samego rana zaraz po wstaniu z łóżka, aby rozluźnić przewód pokarmowy i pobudzić trawienie i metabolizm – mówi.

Dlaczego nie powinno się pić lodowatej wody?

Po zakończeniu treningu, w szczycie lata lub na wakacjach, zazwyczaj wolimy ugasić pragnienie szklanką zimnej wody. – Nie jest to jednak zbyt rozsądne. Z jednej strony bowiem działa to drażniąco na organizm, a z drugiej stymuluje gruczoły potowe. To z kolei oznacza, że wypacamy jeszcze więcej płynów i cennych minerałów – wyjaśnia dr Merkel.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de.

Philipp Wehsack
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Dlaczego w piciu wody liczy się nie tylko jej ilość, lecz także temperatura?
Proszę czekać..
Zamknij