Najsłynniejsze modele torebek Diora, Ferragamo i Louis Vuitton zostały nazwane na cześć ikon stylu. Tę tradycję podtrzymują również współczesne marki, jak The Row.
Za większością najbardziej rozpoznawalnych torebek stoi sentymentalna historia. W XX wieku ich twórcy zaczęli czerpać inspiracje z najbliższego otoczenia. Od torebki Diora nazwanej na część księżnej Diany, po klasyk od Louis Vuitton dopasowany do potrzeb Audrey Hepburn – oto dziewięć torebek inspirowanych światowymi ikonami stylu.
Jane Birkin
Prawdopodobnie najczęściej przywoływane wydarzenie w historii mody – Jane Birkin siedząca obok prezesa grupy Hermès, Jeana-Louisa Dumasa, podczas lotu z Londynu do Paryża w 1983 roku, kiedy cała zawartość jej podręcznej torby rozsypała się po podłodze. Zainspirowany tą sytuacją Dumas postanowił stworzyć nowy model torebki Hermèsa, która sprosta oczekiwaniom kobiet i pomieści wiele rzeczy. Do dziś Birkin pozostaje jednym z najbardziej cenionych i pożądanych przedmiotów na rynku dóbr luksusowych.
Diana, księżna Walii
Torebka Lady Dior, niegdyś znana jako Chouchou, została podarowana księżnej Dianie w prezencie od Bernadette Chirac (żony byłego prezydenta Francji) we wrześniu 1995 roku podczas wizyty księżnej Walii w Paryżu. Przez następny rok Lady Spencer rzadko kiedy się z nią rozstawała – torebka stała się nieodłącznym elementem jej stylizacji, który towarzyszył jej zarówno podczas odwiedzin w domach dziecka w Birmingham, jak i MET Gali w Nowym Jorku. W 1996 roku Christian Dior postanowił oddać hołd księżnej i zmienił nazwę torby z Chouchou na Lady Dior.
Jackie Kennedy Onassis
Podobna historia spotkała torebkę Jackie od Gucci, która początkowo nazywała się Fifties Constance. Na początku lat 70. Jackie Onassis porzuciła eleganckie garsonki na rzecz eksperymentowania z modą. Torebka Gucci doskonale komponowała się ze stylem redaktorki książek prowadzącej podróżniczy tryb życia. Model Fifties Constance cieszył się coraz większym zainteresowaniem. Na wybiegi przywrócił go Tom Ford za swojej kadencji dyrektora kreatywnego marki. Przewijał się on także w kolekcjach jego następczyni, Fridy Giannini (w kampanii z 2014 roku z torebką pozowała Kate Moss), a jego całkowitej reinterpretacji dokonał w kolekcji na jesień–zimę 2021 Alessandro Michele. Od tamtej pory posiadaczami Jackie stały się takie gwiazdy, jak Emma Corrin czy Harry Styles. Torebka dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych: pudrowym różu, liliowym, turkusowym, cytrynowym i czarnym.
Ricky Lauren
W 1964 roku Ralph Lauren poślubił Ricky Loew-Beer, która szybko stała się jego największą muzą. W 2005 roku na jej cześć zaprojektował model torebki o nazwie Ricky. Torba charakteryzuje się klasycznym kształtem i wykończeniem w jeździeckim stylu. Dziś na rynku dostępna jest w wielu wariantach i wciąż wymienia się ją wśród najbardziej kultowych akcesoriów, które zapisały się w historii amerykańskiej mody.
Sophia Loren
Włoska aktorka Sophia Loren i Salvatore Ferragamo szybko nawiązali ze sobą silną więź za sprawą wspólnych korzeni i zamiłowania do Neapolu. Loren przeprowadziła się na południe Włoch, będąc jeszcze dzieckiem, a Ferragamo szkolił się tam na szewca. Odtwórczyni głównej roli w filmie „Matka i córka”, obok Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Judy Garland, była stałą klientką Ferragamo i często zamawiała u niego buty na obcasach. Choć projektant zmarł w 1960 roku, na sukces jego marki pracują dziś następne pokolenia. W kolekcji na wiosnę–lato 2009 zaprezentowano nową torebkę Sofia będącą hołdem dla Loren i jej lojalności wobec domu mody.
Eva Longoria
Nazwanie torebki na cześć najlepszej przyjaciółki to prawdziwe wyróżnienie. W 2018 roku Victoria Beckham jedną z zaprojektowanych przez siebie toreb na ramię postanowiła nazwać Eva. Beckham z Evą Longorią po raz pierwszy poznały się w Los Angeles w 2007 roku i od tamtej pory dzielą się ze sobą życiowymi doświadczeniami. Longoria jest także matką chrzestną Harper Beckham, a Victoria była jej świadkową i projektantką sukni ślubnej.
Margot Sarkozy
Torba Margaux od The Row jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów sióstr Olsen. Skonstruowany i szyty w Stanach Zjednoczonych model został rzekomo nazwany na cześć byłej pasierbicy Mary-Kate – Margot Sarkozy. Jej brat zresztą również doczekał się torby nazwanej swoim imieniem. Julien to nazwa niedużego modelu na ramię od The Row.
Audrey Hepburn
W 1961 roku, niedługo po premierze „Śniadania u Tiffany’ego”, Audrey Hepburn poprosiła o stworzenie mniejszej, 25-centymetrowej wersji torby Louis Vuitton Speedy (wcześniej była dostępna tylko w rozmiarach 30, 35 i 40 centymetrów). Sześćdziesiąt lat później Speedy 25 pozostaje najpopularniejszą torbą z monogramem w ofercie Louis Vuitton, która doczekała się wielu reinterpretacji dokonanych przez takich artystów, jak Stephen Sprouse, Yayoi Kusama, Richard Prince i Takashi Murakami.
Grace Kelly
Grace Kelly – amerykańska aktorka, która w 1956 roku poślubiła księcia Monako i zyskała tytuł księżnej – nosiła ze sobą torbę Hermès na długo przed tym, zanim ta została nazwana na jej cześć. Pierwszy raz zaprezentowała się z nią na planie filmu „Złodziej w hotelu” Alfreda Hitchcocka (reżyser pozwolił kostiumografce Edith Head wypożyczyć akcesoria francuskiego domu mody). Po ślubie torba pozwalała księżnej ukryć ciążę przed fotografami, a w 1977 roku została oficjalnie nazwana Kelly, stając się jednym z najbardziej kultowych produktów marki.
Tekst ukazał się pierwotnie na Vogue.com.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.