Znaleziono 0 artykułów
29.11.2024

8 prozdrowotnych zalet kakao, które sprawiają, że jest najpyszniejszym „lekarstwem”

29.11.2024
Fot. Tsvetomir Hristov, Getty Images

Na śniadanie jako dodatek do smoothie lub jogurtu greckiego, pite na gorąco lub jako składnik zdrowych deserów – czyste sproszkowane kakao ma wiele korzyści zdrowotnych, o których warto wiedzieć.

Wiemy, że słodycze nie są zdrowe, ale jest jeden wyjątek od tej reguły: kakao. Nie bez powodu kakao w proszku króluje w niezliczonych postach influencerów kulinarnych, którzy dodają je do zdrowych napojów i smoothie. Kakao to nie tylko uczta dla kubków smakowych, lecz także prawdziwy przeciwutleniacz i superfood o właściwościach przeciwzapalnych, który jest dobry dla naszego mózgu, serca, skóry, a także nastroju. Jednak nie wszystkie mieszanki kakao w proszku dostępne na rynku są takie same. Wiele z nich zawiera cukier, substancje słodzące i dodatki. Należy więc upewnić się, że kupujemy gorzkie, najlepiej nieprzetworzone i organiczne kakao, tj. poddane obróbce w niskich temperaturach, dzięki czemu zachowuje ono wszystkie składniki odżywcze.

Jakim owocem jest kakao i skąd pochodzi?

Kakao, otrzymywane z małego, wiecznie zielonego drzewa z rodziny malwowatych (nazwa naukowa: Theobroma cacao) występującego w Ameryce Środkowej i Południowej, było stosowane już przez prekolumbijskich Majów i Azteków, którzy traktowali je jako świętość. Do Europy zostało sprowadzone przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI w.

Sproszkowane kakao uzyskuje się z nasion owoców kakaowca, tzw. cabosse, poprzez dokładne zmielenie wysuszonych, obranych i uprażonych nasion oraz pozbawienie ich tłuszczu, tj. masła kakaowego. Powstały w ten sposób drobny proszek jest superfood bogatym w witaminy, takie jak witaminy z grupy B, minerały (wapń, miedź, magnez, fosfor, potas i cynk), a także silne przeciwutleniacze, które chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym. Ponadto kakao jest jednym z najlepszych źródeł polifenoli, zwłaszcza flawanoli – podgrupy flawonoidów.

Co sprawia, że kakao jest tak zdrowe?

  • Czyste kakao w proszku może obniżać ciśnienie krwi dzięki zawartości flawonoidów.
  • Flawanole zawarte w kakao wpływają korzystnie na krążenie krwi, poprawiają nawilżenie skóry i chronią ją przed promieniami UV.
  • Kakao rozrzedza krew i może zapobiegać udarom i zawałom serca.
  • Spożywane w odpowiednich ilościach i w czystej postaci kakao może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.
  • Ze względu na zawartość polifenoli kakao poprawia krążenie krwi w mózgu i usprawnia funkcje poznawcze.
  • Kakao może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.
  • Zawiera związki chemiczne, takie jak fenyloetyloamina, która jest związana z produkcją endorfin w mózgu, oraz tryptofan, prekursor serotoniny poprawiający nastrój i łagodzący objawy depresji oraz zapewniający dobre samopoczucie.
  • Ze względu na zawartość teobrominy i teofiliny może łagodzić objawy astmy.

Kiedy należy unikać kakao?

Kakao zawiera substancje pobudzające, takie jak kofeina i teobromina, dlatego należy go unikać wieczorem przed pójściem spać oraz w przypadku kołatania serca. Osoby z alergią na kakao lub niektóre zawarte w nim substancje, takie jak teobromina, również nie powinny go spożywać.

Ile kakao można spożywać dziennie?

Zalecana ilość spożywanego kakao w proszku wynosi ok. 20 g dziennie. Odpowiada to dwóm lekko czubatym łyżkom stołowym.

Jaka jest różnica między kakao a czekoladą?

Podczas gdy kakao w proszku uważane jest za bardzo zdrowe, niekoniecznie dotyczy to czekolady. Choć terminy te są często błędnie używane zamiennie, nie oznaczają tego samego.

  • Kakao jest wytwarzane z nasion owoców rośliny Theobroma cacao, które następnie są poddawane fermentacji, prażone i mielone do postaci proszku kakaowego. Prozdrowotnym składnikiem jest kakao w czystej, surowej, pozbawionej cukru postaci.
  • Czekolada natomiast powstaje w wyniku przemysłowego przetwarzania różnych składników, takich jak kakao, cukier i mleko w proszku, w wyniku czego powstaje czekolada w klasycznej formie tabliczki lub pralinek. Ciemna czekolada ma najwyższą zawartość procentową kakao (nawet do 99 proc.), podczas gdy czekolada mleczna zawiera mniej kakao (25 proc.), a więcej cukru. Biała czekolada z kolei w ogóle nie zawiera kakao, a jedynie masło kakaowe, mleko i cukier.

Jak wprowadzić kakao w proszku do diety?

Kakao w proszku to uniwersalny produkt spożywczy, który nadaje się do przygotowywania różnych deserów, przekąsek oraz gorących i zimnych napojów:

  • wymieszaj go z ulubionym mlekiem (lub mleczną alternatywą), aby przygotować pyszną gorącą czekoladę.
  • Dodaj łyżkę kakao do bananowego smoothie lub porannego koktajlu proteinowego, aby uzyskać dodatkową dawkę przyjaznych dla skóry przeciwutleniaczy.
  • Posyp nim sałatkę owocową, aby nadać jej nieco goryczy.
  • Zmieszaj z masłem z orzechów nerkowca lub migdałów, posiekanymi orzechami włoskimi, płatkami owsianymi, daktylami i wiórkami kokosowymi, aby przygotować pyszne kulki energetyczne.

Przepis na pudding z kakao i nasionami chia

Składniki:

  • 3 łyżki stołowe nasion chia
  • mleko migdałowe, owsiane lub kokosowe
  • 2 posiekane daktyle
  • 1 łyżeczka gorzkiego kakao
  • cynamon
  • szczypta soli morskiej

Przygotowanie:

Wsyp nasiona chia do dużego kubka lub małej miseczki, dodaj daktyle, kakao i cynamon, a następnie wymieszaj. Całość zalej dużą ilością mleka, dobrze wymieszaj i odstaw na trzy-cztery godziny, a najlepiej na całą noc, po czym ponownie wymieszaj. Udekoruj szczyptą cynamonu i garścią jagód lub malin.

Przepis na mus z aksamitnego tofu i czekolady

Składniki:

  • tofu
  • łyżka gorzkiego kakao
  • 1-2 daktyle lub łyżeczka syropu klonowego
  • łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj. Przelej mus do szklanek i wstaw do lodówki na kilka godzin. Udekoruj jagodami lub listkami mięty.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it.

Alessandra Signorelli
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. 8 prozdrowotnych zalet kakao, które sprawiają, że jest najpyszniejszym „lekarstwem”
Proszę czekać..
Zamknij