Znaleziono 0 artykułów
23.10.2024

Jesień 2024 to czas hot pilatesu. Eksperci wskazują jego wady i zalety

23.10.2024
Fot. Iuliia Burmistrova, Getty Images

Hot pilates to najgorętszy (dosłownie) rodzaj ćwiczeń, który na świecie stał się it-aktywnością końcówki 2024 roku. Na czym polega i czy warto zrezygnować dla niego z reformerów? Oto co mają do powiedzenia na ten temat eksperci.

Trudno dokładnie wskazać moment, w którym kobiety na całym świecie – od celebrytek po bliskie znajome – stały się fankami pilatesu. Dla mnie była to MET Gala w 2022 roku, kiedy to Lori Harvey przyznała, że pilatesowi zawdzięcza swój fantastycznie umięśniony brzuch. Wpływ pilatesu na popkulturę pozostaje bezdyskusyjny choć przez chwilę wydawało się, że nic nie będzie w stanie zająć jego miejsca na pozycji kobiecej „it-aktywności fizycznej”.

Wystarczy jednak szybkie przescrollowanie Instagrama lub TikToka, by natrafić na filmy przedstawiające jego nowszą i gorętszą wersję, która może stać się przystankiem w fitnessowej podróży. Niekoniecznie nazwalibyśmy go jednak alternatywą dla tradycyjnego pilatesu, a raczej ulepszoną wersją klasycznej aktywności. Oto hot pilates.

Hot pilates to forma pilatesu, którą ćwiczy się w studiu ogrzewanym światłem podczerwonym, by podkręcić wszelkiego rodzaju fitnessowe cele. – Oprócz tego, że jest to mało obciążająca aktywność, która wspomaga elastyczność, równowagę i siłę mięśni posturalnych, z ćwiczeń tych płyną również korzyści dla zdrowia psychicznego – wyjaśnia dr Alexis Colvin, profesor chirurgii ortopedycznej z Mount Sinai. I dodaje: – Poza tym wysoka temperatura stanowi dodatkowe wyzwanie.

Zainteresowani? Eksperci wyjaśniają wszystkie zagadnienia związane z hot pilatesem. Przeczytajcie, zanim zarezerwujecie miejsca na zajęciach i zaczniecie wypacać siódme poty.

Czym jest hot pilates?

Jak opisuje Eli Kaylin, instruktorka i założycielka studia hot pilatesu Fuze House, hot pilates to mało obciążający trening o wysokiej intensywności, który wykonywany jest w pomieszczeniu ogrzewanym światłem podczerwonym. Podczas zajęć temperatura w sali zazwyczaj jest ustawiona na 35–38 stopni Celsjusza. Wykonywany trening łączy w sobie tradycyjne i współczesne ruchy pilatesowe na matach, z takimi pomocami jak lekkie ciężarki, taśmy i obręcze do pilatesu.

Zalety hot pilatesu

Niezależnie od tego, jaką formę pilatesu wybierzesz, dr Colvin wymienia zwiększoną elastyczność, ruchomość stawów i wzmocnienie mięśni posturalnych jako główne korzyści prozdrowotne płynące z regularnego ćwiczenia. Badania wykazały również, że hot pilates może wspierać redukcję poziomu stresu.

Gdy ćwiczysz hot pilates, dodatkową korzyścią jest działanie ciepła światła podczerwonego. – Ciepło nie tylko poprawia krążenie krwi, lecz także rozluźnia mięśnie oraz zwiększa ich elastyczność, co pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu – mówi Kaylin. Badania wykazały też, że treningi w wysokiej temperaturze poprawiają metabolizm i sprawiają, że spalamy więcej kalorii w porównaniu z wykonywanymi w temperaturze pokojowej.

Wady hot pilatesu

Z tak wysokimi temperaturami należy jednak postępować ostrożnie – hot pilates może nie być odpowiedni dla każdego. Dr Colvin przestrzega osoby cierpiące na określone choroby, takie jak astma, choroby serca, nadciśnienie czy niski poziom cukru we krwi, a także kobiety w ciąży, by były ostrożne przy zapisywaniu się na zajęcia. Ponadnormatywne pocenie się i wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia i zwiększonego ryzyka omdleń. – Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, zanim zaczniemy ćwiczyć, powinniśmy uzyskać pozwolenie od lekarza – mówi.

Hot pilates vs. pilates na reformerach

Jak mówi Kaylin, poza wysokimi temperaturami największą różnicą jest to, że ćwiczenia hot pilatesu wykonuje się na matach, podczas gdy pilates na reformerach ćwiczy się na maszynach. Reformery wyposażone są w sprężyny, pętle, platformę i wózek, które zapewniają opór i intensyfikują trening. W hot pilatesie te same napięcia zależą natomiast od pracy ciała.

– W hot pilatesie wykonuje się proste ruchy wykorzystujące jak najefektywniej ciężar własnego ciała. Ze względu na to, że nie ćwiczy się go na dużej, czasami wręcz onieśmielającej maszynie, stanowi wspaniałą podstawę do nauczenia się poprawnego wykonywania ćwiczeń oraz pomaga bardziej skupić się na oddechu i świadomym ruchu. Ekspert mówi też, że dodatkowym bonusem jest to, iż kiedy nie jesteśmy ograniczani przez platformę, możemy wykonywać bardziej ambitne, efektywne i przyjemne ruchy.

Która z tych aktywności jest lepsza dla zdrowia? Zależy od osobistych preferencji i możliwości. Dr Colvin mówi, że niezależnie od tego, jaki rodzaj pilatesu wybierzesz, zauważysz podobne rezultaty. – Wszystkie formy pilatesu są ukierunkowane na zwiększenie siły mięśni posturalnych, elastyczności i równowagi – wyjaśnia.

Czego spodziewać się na zajęciach z hot pilatesu?

Oczywiście potu. – Wysoka temperatura zapewnia dodatkową korzyść w postaci detoksykacji organizmu – mówi Kaylin. – Nie zdziw się też, jeśli następnego dnia twoje mięśnie brzucha będą trochę obolałe. Jeśli bierzesz udział w zajęciach podobnych do tych, które odbywają się w Fuze House, trening będzie trwał 50 minut i odbywał się w blokach ćwiczeń, które wspomogą wysmuklanie ciała i poprawę napięcia mięśniowego. Kaylin mówi, że ruchy będą powolne i kontrolowane, a ich szybkiemu tempu towarzyszyć będzie przyjemna playlista.

Dr Colvin zaleca wcześniejsze przyjście na zajęcia, by zaaklimatyzować się do wysokiej temperatury przed ich rozpoczęciem. Podkreśla również znaczenie nawadniania się przed, w trakcie i po sesji. Mówi, że jeśli komuś zaczyna się kręcić w głowie lub pojawia się uczucie skołowana, należy zrobić sobie przerwę na złapanie oddechu lub na chwilę wyjść z sali. Pomocne będzie również oddychające ubranie, które odprowadza wilgoć ze skóry.

 

Jeśli chcesz wynieść swoje zwykłe sesje pilatesu na wyższy poziom lub masz ochotę wypróbować kolejny trend w świecie fitnessu, odpowiedzią może okazać się hot pilates. Warto się nim zainteresować. – Nie ma w nim rytmu, do którego trzeba się dostosować, ruchów tanecznych wymaganych, by zsynchronizować się z resztą uczestników, nie ma presji, by biec tak szybko jak nasza sąsiadka albo by podnieść największy ciężar – mówi Kaylin.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Audrey Noble
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Jesień 2024 to czas hot pilatesu. Eksperci wskazują jego wady i zalety
Proszę czekać..
Zamknij