Znaleziono 0 artykułów
12.01.2025

Ponadczasowe filmy o ślubach wzruszą nie tylko zdeklarowane romantyczki

12.01.2025
Fot. Littlestar/Playtone/East News

Filmy o ślubach stanowią pełnoprawny gatunek hollywoodzkich superprodukcji. Oszałamiające białe kreacje, wzruszające wyznania miłości, skandale, które przerywają ceremonię – zanim bohaterowie poprzysięgną sobie wierność, widzów czeka jeszcze wiele zwrotów akcji. Wybieramy najpiękniejsze filmy o ślubach w historii kina. 

Niezależnie od tego, czy właśnie planujesz swój wielki dzień, czy po prostu uważasz się za romantyczkę, najbardziej kultowe filmy o ślubach nigdy nie zawodzą. Zebraliśmy tu niektóre z najlepszych filmów o ślubach w historii – od klasycznych komedii romantycznych (wskazówka: jeśli występują w nich Julia Roberts lub Hugh Grant, koniecznie je obejrzyjcie) po nastrojowe dramaty kostiumowe.

„Stalowe magnolie” (1989): Dzień kobiet 

Łatwo zapomnieć, że „Stalowe magnolie”, jeden z najważniejszych komediodramatów lat 80., rozpoczynają przygotowania do wielkiego wesela. To wtedy poznajemy bohaterki filmu: matkę przyszłej panny młodej, M’Lynn (Sally Field), stylistkę fryzur Truvy (Dolly Parton), makijażystkę Annelle (Daryl Hannah), plotkarę Ouiser (Shirley MacLaine) i jej najlepszą przyjaciółkę Clairee (Olympia Dukakis). I, oczywiście, nieśmiałą i zahukaną Shelby (Julia Roberts), która ma stanąć na ślubnym kobiercu. Tort w kształcie pancernika, kontrowersyjni goście i cukierkowo różowa paleta kolorystyczna – o tym weselu nie da się zapomnieć. 

„Cztery wesela i pogrzeb” (1994): Cztery stylowe inspiracje 

Jak sugeruje tytuł, akcja filmu rozgrywa się podczas czterech wesel i pogrzebu, w trakcie których grany przez Hugh Granta Charles i Carrie, w którą wcieliła się Andie MacDowell, napotykają wiele drobnych przeszkód na drodze do swojego szczęścia. To pierwszy film, w którym Grant zagrał u reżysera Richarda Curtisa (później też „Notting Hill” i „Dziennik Bridget Jones”). Ta komedia romantyczna do dziś uchodzi za jeden z najlepszych brytyjskich filmów w historii. 

„Mój chłopak się żeni” (1997): Intryga i miłość 

Grana przez Julię Roberts Jules zawarła pakt ze swoim najlepszym przyjacielem Michaelem (Dermot Mulroney). Jeśli w wieku 28 lat żadne z nich nie będzie w związku małżeńskim, wezmą ślub ze sobą. Na trzy tygodnie przed 28. urodzinami Jules dowiaduje się, że Michael się zaręczył ze studentką (graną przez Cameron Diaz). W przypływie wściekłości Jules leci do Chicago, by zakończyć ich związek. 

„Od wesela do wesela” (1998): Pogoda na miłość 

Robbie Hart (Adam Sandler), kiedyś najbardziej rozchwytywany muzyk weselny, poległ na organizacji własnego ślubu. W momencie załamania nerwowego poznaje graną przez Drew Barrymore Julię, która jest niestety zaręczona. Czy muzyk weselny w końcu odnajdzie miłość? Kultowy duet, jaki stworzyli Sandler i Barrymore, to wystarczający powód, by uznać ten film za seans obowiązkowy.

„Powiedz tak” (2001): Zamiana ról

Wedding plannerka Mary Fiore (Jennifer Lopez) spełnia marzenia wszystkich, tylko nie własne. Pewnego dnia traci jednak głowę dla chirurga dziecięcego Steve’a Edisona (Matthew McConaughey), który za chwilę ma powiedzieć „tak” swojej narzeczonej Fran. I właśnie Mary planuje ich bajkowe wesele. „27 sukienek”, „Nie wierzcie bliźniaczkom” i „Mój chłopak się żeni” w jednym. 

„Moje wielkie greckie wesele” (2002): Spotkanie kultur 

Rodzice Touli Portokalos (Nia Vardalos) chcą, by poślubiła Greka, ale jednak zakochuje się ona w granym przez Johna Corbetta Ianie Millerze. „Moje wielkie greckie wesele”, stanowiące komediowe przedstawienie różnic kulturowych i mieszanki, jaka powstaje w wyniku połączenia dwóch rodzin, to prawdziwa uczta dla oczu. 

„Polowanie na druhny” (2005): Komedia pomyłek 

Polujący na druhny mediatorzy rozwodowi, Jeremy (Vince Vaughn) i John (Owen Wilson), upatrzyli sobie zaślubiny córki ministra skarbu, Glorii (Isla Fisher). Nie spodziewają się, że zakochają się w Glorii i w jej druhnie Claire (Rachel McAdams).

„27 sukienek” (2008): Do ilu razy sztuka?

Grana przez Katherine Heigl Jane była druhną 27 razy. Nie przeszkadzało jej to, dopóki nie została zaproszona na ślub swojej siostry z mężczyzną, w którym sama sekretnie się kochała. Kto się temu przygląda? James Marsden w roli Kevina, reportera ślubnego. Przecież żadna komedia romantyczna nie może się obyć bez wścibskiego dziennikarza. 

„Seks w wielkim mieście” (2008): Stracone zachody miłości 

Najbardziej seksowna (i neurotyczna) nowojorska pisarka w końcu bierze ślub ze swoim Mr. Bigiem. Oświadczyny – mające miejsce w apartamencie na Upper East Side jak ze snów, w którym znajduje się jeszcze wspanialsza garderoba na buty – są naprawdę romantyczne. Wszystko wskazuje na to, że samo wesele będzie równie urocze: prosty ślub w urzędzie i kremowy garnitur od nieznanej marki. Jednak, ponieważ mówimy o Carrie Bradshaw, ceremonia ostatecznie zostaje rozdmuchana do rozmiarów przyjęcia dla całej śmietanki towarzyskiej w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, włącznie z suknią od Vivienne Westwood i efektownym nakryciem głowy w formie ptaka. Wszyscy wiemy, co dzieje się później. 

„Mamma Mia!” (2008): Roztańczone wesele 

Sophie (Amanda Seyfried) nie wie, kto jest jej ojcem – na swoje wesele na malowniczej greckiej wyspie zaprasza więc trzech mężczyzn, którzy mogą nim być, by się tego dowiedzieć. Nie przyznaje się Oscara dla „filmu, którego oglądanie to najlepsza zabawa”, ale gdyby istniała taka nagroda, „Mamma Mia!” prawdopodobnie by ją zdobyła. W końcu to musical z piosenkami ABB-y! 

„Ślubne wojny” (2009): Koniec siostrzeństwa 

Najlepsze przyjaciółki, Emma (Anne Hathaway) i Liv (Kate Hudson), przypadkowo ustalają datę ślubów na 9 czerwca w słynnym hotelu Plaza. Gdy żadna z nich nie zgadza się na przełożenie ceremonii, zaczynają się tytułowe ślubne wojny. 

„Kac Vegas” (2009): Wieczór kawalerski 

Nawet jeśli nie widzieliście tego filmu, znacie najzabawniejsze teksty ze scenariusza (jeden z przykładów to monolog Zacha Galifianakisa o „wilczym stadzie”.) Szybkie streszczenie fabuły? Grupa przyjaciół – oraz będący samotnikiem brat panny młodej – udaje się do Las Vegas na wieczór kawalerski. Następnego dnia zupełnie niczego nie pamiętają… włącznie z tym, gdzie pozostawili pana młodego. Gdy do wesela pozostaje 48 godzin, muszą go odnaleźć, zanim o wszystkim dowie się jego narzeczona. 

„Stary, kocham cię” (2009): Bromance 

Produkcja, w której występują Paul Rudd i/lub Jason Segel to prawie zawsze gwarancja ekscentrycznej opowieści o męskiej przyjaźni. Agent nieruchomości Peter Klaven (Rudd) właśnie oświadczył się swojej narzeczonej Zooey (Rashida Jones), ale nie może przygotować się do swojego ślubu bez świadka. Nawiązuje więc niecodzienną, ale uroczą przyjacielską relację z inwestorem Sydneyem Fife’em (Segel).

„Melancholia” (2011): Przed końcem świata 

Fabuła filmu Larsa von Triera skupia się na Justine (Kirsten Dunst), która musi przemyśleć swoje życie, gdy w dniu jej ślubu w stronę Ziemi pędzi planeta.

„Druhny” (2011): Wbrew stereotypom 

Ta nominowana do Oscara komedia skupia się na Annie, która zostaje świadkową najlepszej przyjaciółki Lillian (Maya Rudolph). W czym tkwi problem? Jedna z pozostałych przyjaciółek Lillian, Helen (Rose Byrne), uważa, że to ona powinna zostać wybrana. Film „Druhny”, będący zarówno przezabawną krytyką zwyczajów ślubnych, jak i przejmującym portretem przyjaźni, to najlepsze (i najzabawniejsze) dokonanie Kristen Wiig. 

„Wieczór panieński” (2012): Przyjaźń wystawiona na próbę 

Komediodramat śledzi pijackie eskapady Regan (Kirsten Dunst), Geny (Lizzy Caplan) i Katie (Isla Fisher) w okresie poprzedzającym ślub ich przyjaciółki (Rebel Wilson). Relacja całej czwórki naznaczona jest zazdrością, żalem, kompleksami. Jak jest tego efekt? Film, który sprawi, że równie mocno jak śmiech będzie towarzyszyło ci uczucie zażenowania.

„Bajecznie bogaci Azjaci” (2018): Śmietanka towarzyska 

Rachel Chu (Constance Wu) towarzyszy swojemu chłopakowi, Nickowi Youngowi (Henry Golding), w wyjeździe do Singapuru na wesele jego najlepszego przyjaciela. Na miejscu odkrywa, że Nick pochodzi z jednej z najbardziej majętnych rodzin w tym kraju. Próbując odnaleźć się w singapurskiej klasie wyższej, Rachel odkrywa, że musi również udowodnić swoją wartość nieakceptującej jej matce Nicka, Eleanor (Michelle Yeoh).

„Palm Springs” (2020): Pętla czasu

Słoneczne Palm Springs to idylliczna sceneria dla wymarzonego wesela na pustyni. Gdy Nyles (Andy Samberg) i Sarah (Cristin Milioti) poznają się na ślubie jej siostry, od razu czują wzajemne przyciąganie. Okazuje się jednak, że są skazani na przeżywanie tego samego dnia po raz kolejny i kolejny, jak w „Dniu świstaka”. Jak ujmuje to Nyles: – To jedna z tych niekończących się pętli czasowych, o których być może kiedyś słyszałaś. Brzmi niedorzecznie? To nie jest typowa komedia romantyczna ze ślubem w tle. 

„Ojciec panny młodej” (2022): Trzecia wersja 

Wersja, w której wystąpili Steve Martin i Diane Keaton, to oczywiście klasyk (nie mówiąc już o oryginale z roku 1950 ze Spencerem Tracym, Joan Bennett i Elizabeth Taylor), ale jego remake z 2022 roku jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Billy Herrera (Andy García) wydaje za mąż swoją córkę Sofię (Adria Arjona), świeżo upieczoną absolwentkę studiów prawniczych, zaręczoną z innym absolwentem, Adanem (Diego Boneta). Jednak pomimo zastrzeżeń, jakie ma wobec ich planów, by wyprowadzić się do Meksyku i pracować dla organizacji non profit, Billy jest absolutnie zdeterminowany, by wyprawić im najlepsze kubańsko-amerykańskie wesele, na jakie jest w stanie się zdobyć. I utrzymać w sekrecie ostateczne rozstanie z matką Sofii, Ingrid (Gloria Estefan), aż wesele się skończy. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.com. 

Elise Taylor i Boutayna Chokrane
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Ponadczasowe filmy o ślubach wzruszą nie tylko zdeklarowane romantyczki
Proszę czekać..
Zamknij