Znaleziono 0 artykułów
14.01.2025

Nowe pokolenie królowych szykuje się do rządzenia Europą

14.01.2025
(Fot. Carlos Alvarez/Getty Images)

Księżniczki należące do generacji Z przygotowują się do objęcia władzy w czterech krajach Europy. Kim są Katarzyna-Amalia, Eleonora, Elżbieta i Wiktoria? I jak wpłyną na losy swoich krajów?

Choć przyzwyczailiśmy się do angielskiej królowej Elżbiety II, która rządziła przez ponad 70 lat, Zjednoczone Królestwo nie zobaczy kolejnej kobiety na tronie przez co najmniej trzy pokolenia (po królu Karolu III tron obejmie jego syn, książę William, a potem książę Jerzy). Za to w innych krajach Europy cztery monarchie czekają na koronę. Kim są przyszłe monarchinie? Jakie wartości będą reprezentować jako przedstawicielki generacji Z? Czy wprowadzą istotne zmiany?

Księżniczka Katarzyna-Amalia z Holandii: Nowa twarz monarchii

(Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images)

Księżniczka Katarzyna-Amalia jest następczynią holenderskiego tronu i najstarszą córką króla Willema Alexandra oraz królowej Maksymy.

Holenderska monarchia, co nietypowe, była przez długi czas rządzona przez kobiety – od 1890 roku do 2013 roku panowały w tym kraju trzy królowe.

W odróżnieniu od swoich rodziców, którzy popełnili kilka niezręcznych gaf (jak choćby wyjazd na wakacje do Grecji podczas lockdownu związanego z pandemią COVID-19), Katarzyna-Amalia zdaje się doskonale wyczuwać nastroje społeczne. Po osiągnięciu pełnoletności zrzekła się prawa do przysługującej jej rocznej pensji, tłumacząc to tym, że jako studentka polityki, psychologii, prawa i ekonomii na Uniwersytecie Amsterdamskim nie należy do „pracujących” członków rodziny królewskiej. Jej zdaniem otrzymywanie pensji byłoby nieodpowiednie w czasie kryzysu i rosnących kosztów życia.

Podobnie jak książę William w Wielkiej Brytanii, księżniczka pragnie prowadzić normalne życie. Do pewnego czasu mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu z innymi studentami, aż do momentu, gdy zaczęto jej grozić porwaniem. Uczęszczała do publicznej szkoły podstawowej, a w czasie wakacji pracowała w barze na plaży w Hadze. Jak wielu przedstawicieli generacji Z, otwarcie mówi o zdrowiu psychicznym, przyznając, że chodzi na terapię. Stała się też inspiracją dla wprowadzenia nowego prawa, które umożliwia członkom rodziny królewskiej LGBT+ zawarcie małżeństwa z dowolną osobą, nie tracąc prawa do tronu.

Rodzina królewska desperacko potrzebuje dobrego PR-u, bo jej popularność w ostatnich latach spadła. Katarzyna-Amalia może stać się jej nową twarzą.

Księżniczka Elżbieta z Belgii: Pierwsza królowa w historii swojego kraju

(Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images)

Księżniczka Elżbieta przejdzie do historii, gdy wstąpi na tron jako pierwsza królowa Belgii. Dziesięć lat przed jej narodzinami zmieniono zasady sukcesji, aby umożliwić dziedziczenie przez kobiety. Dziewczyna będzie pierwszą monarchinią, która skorzysta z tego prawa. Gdyby zasady nie zostały zmienione, to jej młodszy brat, książę Gabriel, byłby teraz następcą tronu.

22-letnia księżniczka Elżbieta jest najstarszą córką króla Filipa i królowej Matyldy, a oprócz Gabriela ma także drugiego młodszego brata, Emmanuela. Spędziła swoje dzieciństwo w Brukseli, a studiowała w UWC Atlantic College w Walii znanym jako „Hippie Hogwarts”. Po zakończeniu nauki spędziła rok na szkoleniu wojskowym w Royal Military Academy w Brukseli, podążając śladami poprzednich następców tronu. Obecnie jest studentką Lincoln’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie aktywnie angażuje się również w wioślarstwo.

Jest pewną siebie mówczynią mającą za sobą liczne wystąpienia publiczne: swoje pierwsze przemówienie wygłosiła w wieku dziewięciu lat podczas otwarcia szpitala dziecięcego nazwanego na jej cześć. Coraz więcej osób zauważa też jej styl, a nawet próbuje go imitować, co porównywane jest do fenomenu księżnej Walii.

W ostatnich latach Belgia, podobnie jak wiele innych krajów zachodnich, musiała zmierzyć się z kolonialną przeszłością. To, jak księżniczka zdecyduje się odpowiedzieć na tę kwestię i przeprosić za udział w tym procesie Belgii, będzie kluczowe dla jej wizerunku, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Księżniczka Eleonora z Hiszpanii: Stylowa królowa

(Fot. Paolo Blocco/Getty Images)

Gdy dziedziczka skończyła 18 lat, Hiszpanię ogarnęła „Eleanoromania”. Najstarsza z dwóch córek króla Filipa i królowej Letycji, księżniczka Eleonora, zyskała ogromną popularność, a każda jej decyzja modowa (i potencjalny chłopak) to kwestia szczegółowo dokumentowana i analizowana.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Barcelonie przeniosła się do Walii, aby kontynuować naukę w UWC Atlantic (tej samej szkole, co księżniczka Elżbieta z Belgii), gdzie ukończyła edukację na początku tego roku. Obecnie jest studentką akademii wojskowej, gdzie odbywa trzyletnie szkolenie oficerskie.

Przed swoimi 18. urodzinami księżniczka Eleonora po raz pierwszy wręczyła Nagrody Księżniczki Asturii, zachowując pełną klasę przy spotkaniu z hollywoodzką gwiazdą Meryl Streep i japońskim pisarzem Harukim Murakamim.

Eleonora będzie starała się zdystansować od finansowych skandali swojego dziadka, dawnego króla Juana Carlosa, które obejmowały także jej ciotkę i wujka, a które przez ostatnią dekadę były szeroko komentowane w hiszpańskich mediach niczym telenowela. Zamiast tego powinna naśladować swoją matkę oraz babkę, ukochaną królową Zofię, której elegancki styl wyraźnie odziedziczyła.

W kwestii polityki jednym z bardziej kontrowersyjnych wyzwań, przed którym może stanąć, będzie kwestia wzrostu separatystycznych nastrojów w Katalonii, problem, do którego jej ojciec odniósł się publicznie w 2020 roku, co spotkało się z dużą krytyką.

Księżniczka Wiktoria ze Szwecji: Szczera monarchini

(Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images)

46-letnia dziedziczka tronu to kolejna europejska monarchini, która skorzystała na zmianach zasad sukcesji. W momencie narodzin była druga w kolejce do szwedzkiego tronu, jednak po zmianie konstytucji wyprzedziła swojego młodszego brata, księcia Karola Filipa. Zmiana ta wywołała pewną kontrowersję, ponieważ jej ojciec, król Karol XVI Gustaw, nie zgadzał się z tą decyzją – współczuł synowi, który nagle stracił szansę na koronę.

W Szwecji monarcha pełni mniejszą rolę w życiu publicznym niż w Wielkiej Brytanii, a król Karol XVI Gustaw od lat trzyma się z dala od blasku fleszy. Jednak podobnie jak inne przedstawicielki jej pokolenia, księżniczka Wiktoria w bardziej otwarty sposób dyskutuje o swoich osobistych doświadczeniach, w tym swoich zmaganiach z anoreksją w latach 90. XX wieku. W wywiadzie przeprowadzonym w 2002 roku opowiadała: – Ja, Wiktoria, nie istniałam. Czułam, że wszystko w moim życiu było kontrolowane przez innych. Jedyną rzeczą, którą mogłam kontrolować, było to, co jem.

Podobnie jak książę Harry, Wiktoria stanęła w obronie swojego męża, trenera personalnego Daniela Westeringa, gdy ich związek stał się przedmiotem publicznych spekulacji. Dziennikarze nie pozostawiali na nich suchej nitki, ale Wiktoria pozostała wierna sobie.

Księżniczka Estelle, córka Wiktorii, jest kolejną osobą w kolejce do szwedzkiego tronu.

Księżniczka Ingrid Aleksandra: Bliska poddanym

(Fot. Per Ole Hagen/Getty Images)

Jako najstarsze dziecko księcia koronnego Haakona i księżnej koronnej Mette-Marit księżniczka Ingrid Aleksandra może zostać pierwszą realnie panującą królową Norwegii od czasów Małgorzaty w XV wieku. Urodzona w monarchii o postępowych zasadach Ingrid Aleksandra korzysta z norweskich przepisów umożliwiających dziedziczenie tronu najstarszemu dziecku, bez względu na płeć.

W wieku zaledwie 20 lat Ingrid Aleksandra zdążyła już wyrobić sobie markę. Uczyła się w szkołach publicznych, brała udział w zawodach surfingowych i podejmowała prace wakacyjne, budując nowoczesny, bliski poddanym wizerunek. Jej poczucie obowiązku jest jednak niezaprzeczalne. W 2022 roku, w swoje osiemnaste urodziny, pojawiła się kilka razy publicznie, m.in. uczestnicząc w posiedzeniu rządu – to zaszczyt, który zwykle przypada w udziale monarchom i następcom tronu.

Podobnie jak jej rówieśnicy z generacji Z Ingrid Aleksandra otwarcie mówi o swoim życiu – ta autentyczność przemawia do Norwegów młodszego pokolenia. Choć rodzina królewska nie uniknęła kontrowersji – przykładem może być małżeństwo ciotki księżniczki, księżnej Marty Ludwiki, z Durekiem Verrettem, samozwańczym szamanem – Ingrid Aleksandrze udaje się przekonać do siebie naród.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com. 

Rebecca Cope
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Nowe pokolenie królowych szykuje się do rządzenia Europą
Proszę czekać..
Zamknij