Od filmowej legendy lat 80. po it-girl z kolejnej dekady. Oto wybitne aktorki i aktorzy, których możemy oglądać w serialu „Konflikt: Capote kontra socjeta” – ich role zostały stworzone na podstawie życiorysów prawdziwych osób.
Pierwszy sezon serialu „Konflikt” Ryana Murphy’ego, stanowiący relację z wieloletniej rywalizacji pomiędzy wielkimi gwiazdami Hollywoodu, Bette Davis i Joan Crawford, może pochwalić się równie gwiazdorską obsadą, w skład której wchodzą Susan Sarandon, Jessica Lange, Catherine Zeta-Jones, Kathy Bates i Stanley Tucci. Nie powinno więc dziwić, że jego wyczekiwana kontynuacja „Konflikt: Capote kontra socjeta” – przedstawiającą rozdział ostatniej książki tytułowego powieściopisarza, w którym wyciąga on na światło dzienne skandaliczne zachowania kręgów najważniejszych przedstawicieli socjety – ma tych gwiazd jeszcze więcej. Od filmowej legendy lat 80. po it-girl z kolejnej dekady – oto wybitne aktorki i aktorzy, którzy dołączyli do obsady serialu, oraz grane przez nich wyjątkowe postaci.
Naomi Watts jako Babe Paley
Aktorka pochodzenia brytyjsko-australijskiego była pierwszą osobą, która dołączyła do obsady. Wciela się w postać jednej z najbliższych przyjaciółek Trumana Capote: ufryzowaną byłą redaktorkę „Vogue’a”, Babe Paley, która została wykazującą się anielską cierpliwością żoną założyciela CBS, Williama S. Paleya. Nie jest tajemnicą, że przestała odzywać się do pisarza po tym, jak w 1975 roku w magazynie „Esquire” ukazał się jego tekst „La Côte Basque, 1965”, fragment nieukończonej przez niego książki „Wysłuchane modlitwy”, stanowiący wyraźną aluzję do niewierności jej męża. Była wtedy śmiertelnie chora na raka płuc i zmarła w 1978 roku. Capote nie otrzymał zaproszenia na jej pogrzeb.
Chloë Sevigny jako CZ Guest
Czy ktoś mógłby lepiej zagrać olśniewającą CZ Guest – aktorkę i felietonistkę, będącą muzą wszystkich największych artystów, od Andy’ego Warhola i Salvadora Dalego po Slima Aaronsa – niż nieśmiertelna nowojorska it-girl, Chloë Sevigny? Podobnie jak ta niezależna ikona stylu, CZ Guest była do pewnego stopnia outsiderką: ona i jej mąż, mistrz polo Winston Guest, znaleźli się wśród bardzo niewielkiego grona przedstawicieli socjety, którzy pozostali lojalni wobec Capote’a po publikacji „La Côte Basque, 1965”.
Calista Flockhart jako Lee Radziwill
Zagrania roli Lee Radziwill – doskonale ubranej młodszej siostry Jackie Kennedy, która w roku 1975 była świeżo po rozwodzie z polskim księciem – podejmie się urodzona w Illinois gwiazda serialu „Ally McBeal”. Lee nie wypadła źle w “La Côte Basque, 1965” i początkowo stanęła w obronie Capote’a, jednak później oddaliła się od niego ze względu na jego alkoholizm.
Diane Lane jako Slim Keith
Weteranka branży, najlepiej znana ze swojej nominowanej do Oscara roli w filmie „Niewierna” Adriana Lyne’a, wcieli się w postać Slim Keith, niesamowicie eleganckiej cover girl, której przypisuje się również zwrócenie uwagi Hollywood na Lauren Bacall po tym, jak pokazała jej zdjęcie swojemu ówczesnemu mężowi, płodnemu reżyserowi Howardowi Hawksowi. Keith przestała odzywać się do Capote’a po tym, jak w „La Côte Basque, 1965” wykorzystał ją jako pierwowzór dla postaci często wychodzącej za mąż i rozwodzącej się oraz obiektu plotek krążących wśród socjety.
Molly Ringwald jako Joanne Carson
Ulubienica Johna Hughesa, która zdobyła serca widzów rolami w filmach „Szesnaście świeczek”, „Klub winowajców” oraz „Dziewczyna w różowej sukience”, zagrała Joanne Carson, gospodynię talk show i byłą żonę prezentera „The Tonight Show” Johnny’ego Carsona. Po tym, jak rozwiodła się z nim w 1972 roku, została bliską przyjaciółką Capote’a. To do jej domu w Los Angeles uciekł, gdy nowojorska socjeta obróciła się przeciwko niemu, i to tam zmarł w 1984 roku.
Demi Moore jako Ann Woodward
Podpora Hollywood odgrywa w tym serialu kluczową rolę: rolę showgirl Ann Woodward, która stała się kontrowersyjną postacią po zawarciu związku małżeńskiego z dziedzicem bankowego imperium, Williamem Woodwardem Jr. Wiele osób było przeciwnych ich związkowi, para miała kilka romansów, po czym w 1947 roku William poprosił Ann o rozwód. Odmówiła, jednak w 1955 roku śmiertelnie go postrzeliła w ich wspólnym domu, twierdząc, że wzięła go za włamywacza. Ława przysięgłych uznała jego śmierć za wypadek, jednak w jego wyniku Woodward utraciła przynależność do wysokich sfer.
Do czasu publikacji „La Côte Basque, 1965” jej historia została w dużym stopniu zapomniana, jednak wróciła za sprawą postaci będącej jej imienniczką – kobiety o skromnym pochodzeniu, która dobrze wychodzi za mąż, jednak w obawie, że jej wpływowy mąż się z nią rozwiedzie, strzela do niego w środku nocy. Jej teściowa, chcąc uniknąć skandalu, opłaca policję, by mieć pewność, że nie zostaną jej postawione żadne zarzuty. Na kilka dni przed publikacją rozdziału powieści Capote’a (którego, jak uważają niektórzy, kopię Ann Woodward mogła otrzymać wcześniej) popełniła samobójstwo, połykając cyjanek.
Treat Williams jako William S. Paley
Nieżyjący już gwiazdor „Hair” i „Everwood”, który zmarł w czerwcu 2023 roku, pojawi się na ekranie w swojej ostatniej roli telewizyjnej, kobieciarza i potentata branży medialnej, męża Babe Paley i byłego przyjaciela Capote’a. W „La Côte Basque, 1965” pojawia się postać nosząca nazwisko Sidney Dillon, która bardzo przypomina Williama i jest przedstawiona w sytuacji, gdy spędza noc z żoną gubernatora stanu Nowy Jork, po czym stara się to zatuszować. Niezliczone romanse Williama już wtedy były powszechną wiedzą, jednak dyskusje na ich temat rozpoczęły się dopiero po publikacji tekstu. Babe była oburzona, nie na swojego męża, ale na Capote’a. Przestała odzywać się do pisarza, jednak William odebrał jeden z jego telefonów – tylko po to, by przekazać mu, że jest pochłonięty opieką nad żoną walczącą wtedy z rakiem płuc.
Chris Chalk jako James Baldwin
Pochodzący z Karoliny Północnej aktor. który pojawił się w takich produkcjach jak „Perry Mason”, „Zniewolony”, „Homeland” oraz „Jak nas widzą”, wcieli się w rolę Jamesa Baldwina, jednego z najważniejszych pisarzy swojej epoki, autora powieści „Mój Giovanni” i „Gdyby ulica Beale umiała mówić”. Pisarz obracał się w tych samych kręgach co Capote, a w roku 1966 brał udział w jego Black and White Ball, jednak ich relacje były skomplikowane. W filmie biograficznym „Capote” Bennetta Millera, w którym główną rolę grał Philip Seymour Hoffman, widzimy, jak ten drugi w czasie przyjęcia wypowiada się lekceważąco na temat pracy Baldwina. Prywatnie był nawet bardziej zjadliwy, pisząc w liście do krytyka literackiego Newtona Arvina: „Brzydzę się fikcją Jimmy’ego: jest prymitywnie napisana i nudna, że aż jaja bolą”. Zaledwie trzy lata po śmierci Capote’a, Baldwin zmarł na raka żołądka.
Ella Beatty jako Kerry O’Shea
22-letnia świeżo upieczona absolwentka Juilliard – córka legend Hollywood Annette Bening i Warrena Beatty’ego – zadebiutuje na ekranie w roli Kerry O’Shea, córki kochanka Capote’a, Johna O’Shea. Gdy Kerry miała 11 lata, jej ojciec został menadżerem pisarza, a ten drugi zaczął z kolei regularnie bywać w ich domu na Long Island. W końcu John O’Shea zostawił swoją rodzinę dla Capote’a i odmówił jej wsparcia finansowego, co sprawiło, że nastoletnia Kerry zadzwoniła do Capote’a z prośbą o radę. Capote zasugerował, by znalazła pracę, i pomógł jej podpisać kontrakt z agencją modelek Wilhelminy Cooper. Jej nazwisko było zbyt podobne do nazwiska innej zatrudnionej tam modelki, więc Capote przechrzcił ją na Kate Harrington – Kate po jej babci, a Harrington, ponieważ było to panieńskie nazwisko jej matki.
Kate zatrzymywała się u Capote’a, gdy pracowała w Nowym Jorku, a on przyjął ją pod swoje skrzydła, przedstawiając ją największym postaciom, od Andy’ego Warhola po Richarda Avedona. Przez resztę jego życia pozostawała jego bliską towarzyszką, a swojej własnej córce nadała imię Truman.
Russell Tovey jako John O’Shea
Z kolei uwielbiany brytyjski aktor gra ojca Kerry i kochanka Capote’a, którego socjeta ledwo tolerowała.
Tom Hollander jako Truman Capote
A co z samym pisarzem? Brytyjski aktor, którego nazwisko pojawia się w obsadzie takich obrazów jak „Gosford Park”, „Duma i uprzedzenie”, „Nocny recepcjonista” czy „Biały Lotos” zdobył tę rolę i ma przedstawić transformację Capote’a z ulubieńca nowojorskiej socjety, którym się stał po sukcesie, jaki odnosły „Śniadanie u Tiffany’ego” i „Z zimną krwią”, na kompletnego wyrzutka. Zmarł tragicznie na raka wątroby z komplikacjami w postaci zapalenia żył, a także w wyniku odurzenia narkotykami w wieku zaledwie 59 lat, niecałą dekadę po publikacji „La Côte Basque, 1965”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.