Znaleziono 0 artykułów
21.01.2025

Skąd naprawdę biorą się siwe włosy?

21.01.2025
(Fot. Andreas Kuehn/Getty Images)

Kiedy na głowie pojawiają się pierwsze siwe włosy? Dlaczego włosy siwieją? Komu grozi przedwczesne siwienie włosów i z czego się bierze? Na te, odwiecznie nurtujące ludzkość pytania (dowodem jest ich liczba wpisywanych w Google’a) odpowiadają eksperci.

Starzenie się to nieodłączna część życia, choć w przypadku niektórych gwiazd może wydawać się, że czas się dla nich zatrzymał. Zmarszczki, bruzdy mimiczne i utrata elastyczności skóry to nieuniknione efekty upływu lat, które pojawiają się na twarzy prędzej czy później. W obliczu tego faktu można zaakceptować starzenie się jako naturalny proces niosący za sobą zmiany fizyczne i psychiczne albo próbować z nim walczyć.

Siwienie włosów: Przyczyny

Siwe włosy to jedna z rzeczy, które zdradzają nasz wiek – tak przynajmniej zawsze sądziliśmy. Jednak Robert H. Shmerling, redaktor naukowy „Harvard Health Publishing”, przeanalizował dogłębnie ten temat i doszedł do wniosku, że przyczyny siwienia są bardziej złożone. Jako przykład podaje widoczną przemianę Baracka Obamy podczas jego prezydentury. Porównanie zdjęć z początku i końca jego kadencji jasno pokazuje znaczący przyrost siwych włosów. „Można by pomyśleć, że stres związany z rządzeniem krajem spowodował u niego siwienie. Ale czy to rzeczywiście jedyna przyczyna? Dlaczego włosy siwieją nawet u tych, którzy nie mają pracy tak stresującej jak prezydent USA?” – pisze Shmerling. Doktor wyjaśnia, że stres może odgrywać pewną rolę, ale siwienie jest również uwarunkowane genetycznie oraz związane z pewnymi chorobami, takimi jak bielactwo, niedobór witaminy B12 czy łysienie plackowate.

Siwienie włosów zapisane w genach

„Starzenie się włosów zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych, a kluczowy moment następuje zazwyczaj około piątej lub szóstej dekady życia. Włosy stają się wtedy cieńsze, trudniejsze w ułożeniu, tracą pigment, a na głowie pojawiają się siwe pasma” – mówi Judith Joseph, psychiatra i ambasadorka Vichy Laboratories. Jej opinia pokrywa się z badaniami Shmerlinga. „To, kiedy i jak intensywnie siwieją nasze włosy, zależy głównie od genów, które dziedziczymy. Choć stres może odgrywać w tym pewną rolę, jeśli chcesz wiedzieć, kiedy pojawią się u ciebie pierwsze siwe włosy, lepiej spojrzeć na rodzinne zdjęcia niż na swój wypełniony obowiązkami kalendarz. Dotyczy to zarówno prezydenta USA, jak i osób wykonujących mniej stresujące zawody.

Stres a przedwczesne siwienie włosów

Intensywny tryb życia z pewnością przyspiesza starzenie się włosów, ale nie jest bezpośrednią przyczyną siwizny – proces ten jest bardziej złożony. – U większości ludzi siwienie nie wynika ze stresu. Co więcej, włosy tak naprawdę nie siwieją w dosłownym znaczeniu. Jeśli mieszki włosowe wytwarzają brązowe, rude, czarne lub blond włosy, ich kolor nie zmienia się w trakcie życia. Jednak wraz z wiekiem mieszki włosowe produkują mniej pigmentu, więc po 35. roku życia, podczas naturalnego cyklu obumierania i odrastania, włosy częściej wyrastają już siwe. Jeśli chodzi o dokładny moment, kiedy ten proces przybiera na sile, geny odgrywają tu kluczową rolę – wyjaśnia Shmerling.

Chociaż stres nie wpływa bezpośrednio na kolor włosów, może powodować tzw. telogenowe łysienie – stan, w którym włosy wypadają aż trzy razy szybciej niż normalnie. – Włosy odrastają, więc ten stan nie prowadzi do łysienia. Ale jeśli jesteś w średnim wieku i stres powoduje szybsze wypadanie oraz odrastanie włosów, może sprawić, że odrastające włosy będą siwe – dodaje Shmerling.

Joseph wyjaśnia: – Wypadanie włosów wywołuje stres, który z kolei zwiększa poziom kortyzolu. To z kolei może nasilać utratę włosów i zaburzyć równowagę hormonów, takich jak estrogen i testosteron, pogarszając problem. Brzmi to jak błędne koło, ale zjawisko to jest dobrze udokumentowane. Należy więc zadbać o oba aspekty: zahamowanie wypadania włosów i zmniejszenie poziomu stresu.

Jak postrzeganie upływu czasu wpływa na samopoczucie?

Badania pokazują, że nasz sposób postrzegania starzenia się ma ogromne znaczenie i może przyspieszać lub spowalniać ten proces. – Na przykład osoby, które postrzegają starzenie jako coś negatywnego lub jako utratę tego, co jest dla nich cenne, częściej doświadczają problemów fizycznych i emocjonalnych z tym związanych. Natomiast ci, którzy postrzegają je jako naturalny etap życia i odczuwają wdzięczność za kolejne lata, rzadziej zmagają się z tego typu trudnościami – wyjaśnia psychiatra.

Podejście pełne wdzięczności, entuzjazmu i otwartości pomaga nam lepiej przejść przez ten proces. Dlaczego więc tak rzadko patrzymy na to w ten sposób? – Społeczeństwo wmawia nam, że z wiekiem tracimy swoją wartość. A przecież wiele osób czuje, że w średnim wieku ich umiejętności i doświadczenie osiągają maksimum. Czują się pewni siebie, kompetentni i pogodzeni ze sobą. Jeśli uwierzymy w przekaz, że powinniśmy bać się starzenia, możemy przegapić wyjątkową okazję, by cieszyć się tym wyjątkowym etapem życia, niezależnie od tego, czy mamy siwe włosy, czy nie – mówi ekspert. Wygląda na to, że najlepszym lekarstwem na starzenie się jest po prostu przestać się go bać – a może nawet pokochać swoje siwe pasma.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Laura Solla
  1. Uroda
  2. Makijaż i włosy
  3. Skąd naprawdę biorą się siwe włosy?
Proszę czekać..
Zamknij