Nowatorskie rozwiązania i nowe technologie, które zostaną użyte na przyszłorocznej wystawie w The Metropolitan Museum of Art pozwolą ukazać światu arcydzieła mody, których nigdy wcześniej nie pokazywano publicznie.
Ogłoszona dziś wiosenna wystawa będzie nosić tytuł „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Znajdzie się na niej około 250 elementów zaczerpniętych ze stałej kolekcji Instytutu Kostiumów (w tym te rzadko pokazywane publicznie), które ukazane zostaną w zupełnie nowy sposób. Max Hollein, dyrektor i prezes The Met's Marina Kellen French, powiedział: – Ten innowacyjny pokaz przesunie granice naszej wyobraźni i zaprosi nas do doświadczenia wielu aspektów dzieł, w celu poznania ich historii i, ostatecznie, zdobycia głębszego uznania dla ich piękna.
Od XVII-wiecznego angielskiego gorsetu z epoki elżbietańskiej po XXI-wieczne designerskie projekty, w tym te z kolekcji Phillipa Lima, Stelli McCartney i Connora Ivesa. Główna wystawa obejmie 400 lat historii. Inne prezentowane elementy będą zawierać projekty Elsy Schiaparelli, Yves’a Saint Laurenta, Christiana Diora, Huberta de Givenchy i wielu innych słynnych twórców mody. Pozwolą zgłębić nasze rozumienie świata natury poprzez modę i materiały, z których jest tworzona.
Po porannym ogłoszeniu, Andrew Bolton, kurator Wendy Yu z Instytutu Kostiumów powiedział: – Moda jest jedną z najbardziej emocjonalnych form artystycznych ze względu na jej związek z ciałem. Jest nasycona pamięcią i emocjami, a my odnosimy się do niej poprzez nasze zmysły. Mam nadzieję, że ten projekt pobudzi nasze zmysły do jeszcze wnikliwszego zgłębiania mody.
Bolton wyjaśnia, że wystawa zostanie zorganizowana wokół 50 historycznie istotnych i estetycznie pięknych dzieł z przeróżnych kolekcji, które są zbyt delikatne, aby kiedykolwiek ponownie je założyć. – To tytułowe „śpiące królewny" – powiedział. Zamiast spełniać swoją pierwotną funkcję, kreacje te – w tym elżbietański gorset i jedwabna satynowa suknia balowa Charlesa Fredericka Wortha z 1877 roku zostaną przekształcone w istne muzealne zabytki.
Wiele z eksponatów zostanie pokazanych w połączeniu ze współczesnymi projektami, które nieświadomie czerpią ze swoich wieloletnich odpowiedników. Technika iluzji znana jako Duch Peppera zostanie wykorzystana do ożywienia niektórych z nich, podczas gdy animacje wideo, projekcje świetlne, dźwięk, sztuczna inteligencja, CGI i inne formy stymulacji sensorycznej zostaną wykorzystane do tworzenia kontekstów i rozumienia każdego elementu wystawy. Bolton dodał, że wystawa zostanie ukształtowana wokół trzech głównych „stref" – lądu, morza i nieba, ponieważ to właśnie one śledzą stale ewoluujące postawy wobec świata przyrody, poprzez rzemiosło i pracę nad naturalnymi materiałami. – To w dużej mierze oda do natury i poetyki mody – podkreślił Bolton. Współczesny nacisk na zrównoważony rozwój i innowacyjne formy produkcji będą reprezentowane przez dzieła najbardziej nowatorskich twórców współczesnej mody.
Bolton zaprosił do projektu artystę Nicka Knighta, założyciela SHOWstudio jako kreatywnego konsultanta ds. wizualnej prezentacji wystawy, podczas gdy artystka Sissel Tolaas, znana ze współpracy z Demną w domu mody Balenciaga, opracowała zapachy towarzyszące niektórym kluczowym instalacjom. Aranżacja przestrzenna wystawy zostanie zaprojektowana przez firmę architektoniczną Leong Leong we współpracy z Działem Projektowym MET.
Wystawa „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion” powstaje dzięki współpracy z głównym sponsorem, jakim jest TikTok oraz dzięki wsparciu domu mody Loewe, a także wydawnictwu Condé Nast, do którego należy „Vogue”. Wystawa potrwa od 10 maja do 2 września 2024 roku i zostanie otwarta dla publiczności po odbywającej się 6 maja MET Gali, która zapewni Instytutowi Kostiumów główne źródło finansowania wszystkich działań.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.