Ogromna, wysadzana diamentami, utrzymana w wiktoriańskim stylu. Znana jako Tiara Poltimore, pierwotnie należała do XIX-wiecznej Lady Poltimore, żony drugiego barona Poltimore.
Na pewno znasz to zdjęcie: Małgorzata leży w wannie, jest naga, a na głowie ma tiarę. Fotografię wykonał mąż księżniczki, Antony Armstrong-Jones. Została udostępniona dopiero w 2006 roku, cztery lata po śmierci bohaterki, a 11 lat później znów wycofana z obiegu. Scenę powtórzono w trzecim sezonie „The Crown”.
Podczas gdy głównym elementem fotografii była wanna, ikoniczny status nadała jej gigantyczna tiara. Diadem ma bogatą historię. Znana jako Tiara Poltimore, pierwotnie należała do Lady Poltimore, żony drugiego barona Poltimore. Wykonana w 1870 roku przez House of Garrad w Londynie, jest uosobieniem wiktoriańskiego stylu w biżuterii: zwoje diamentów przywołują na myśl florę, kwiaty i naturę. Lady Poltimore nosiła tę fantastyczną ozdobę, której szkielet składa się zarówno srebra i złota, aż do koronacji króla Jerzego V w 1911 roku. Rodzina wystawiła ją na aukcję w styczniu 1959 roku. Tam została kupiona za 5500 funtów przez księżniczkę Małgorzatę.
Podobne artykułyNajpiękniejsze królewskie tiaryElise Taylor Pomimo dostępu do klejnotów koronnych (księżna Cambridge nosi tiary pożyczone jej przez królową), 29-latka chciała mieć coś własnego. – To takie nowoczesne – mówi Sara Prentice, dyrektor kreatywna domu Garrarda. – Teraz kobiety kupują coraz częściej, ale ona już w 1959 roku wybrała ją dla siebie. Musiała ją pokochać, żeby to zrobić.
Półtora roku później, 6 maja 1960 roku, księżniczka Małgorzata założyła tiarę z okazji ślubu, potem ponownie w 1977 roku podczas irańskiej wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii. Tiarę Poltimore można było przekształcić w naszyjnik (co Małgorzata zrobiła w 1960 roku) lub, jeśli ktoś by chciał, w 11 różnych broszek.
Podczas noszenia tiara zdaje się unosić. Dzieje się tak dlatego, że ramka jest opleciona brązowa wstążką, która miała pasować do koloru włosów Małgorzaty. Dlatego tylko wstążka zapada się we włosach, a spektakularne klejnoty pozostają na widoku. Prentice przypuszcza, że stworzenie tej tiary zajęło pół roku.
Po śmierci księżniczki Christie’s przeprowadziło aukcję jej prywatnej kolekcji. Oferta obejmowała Tiarę Poltimore, która trafiła do prywatnego nabywcy za 926 400 funtów (obecnie około 1,1 miliona dolarów). Miejsce, w którym się znajduje, jest nieznane.
Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.