Znaleziono 0 artykułów
15.04.2025

Dlaczego nie powinno się pić porannej kawy na pusty żołądek

15.04.2025
Fot. Edward Berthelot/Getty Images

Nigdy nie pij kawy na pusty żołądek. Oto 3 powody, dla których warto wcześniej zjeść śniadanie, by nie ryzykować problemów zdrowotnych.

Tylko kawa na śniadanie? To naprawdę zły pomysł.

Czy picie kawy na pusty żołądek jest niezdrowe?

Nie wyobrażamy sobie poranka bez kawy. Rytuał ten towarzyszy nam codziennie. Niektórym kojarzy się z upragnionymi chwilami samotności, inni pragną dzielić tę chwilę z najbliższymi albo ze współpracownikami. Choć wielu próbowało już zastąpić kawę zieloną herbatą, filiżanka arabiki nadal pozostaje najbardziej pożądanym źródłem porannej energii. Ale uwaga: picie kawy na pusty żołądek to naprawdę kiepski pomysł. Picie kawy, jeśli wcześniej nic nie zjedliśmy, może skutkować różnymi efektami ubocznymi, które wielu ludzi ignoruje.

Co się dzieje, jeśli wypiję kawę na pusty żołądek?

Grożą nam nadkwasota żołądka i złe trawienie

Po wypiciu kawy na pusty żołądek zwiększa się kwasota soku żołądkowego. Kawa stymuluje produkcję kwasu chlorowodorowego w żołądku, która, o ile nie zostanie zrównoważona jedzeniem, może wywoływać podrażnienie jego błony śluzowej. To z kolei może prowadzić do pojawienia się uczucia pieczenia, refluksu żołądkowo-przełykowego i zapalenia błony śluzowej żołądka, zwłaszcza u osób, u których już występują predyspozycje do problemów żołądkowych. Kwas może łatwiej uszkadzać błonę śluzową żołądka, gdy nie jest ona chroniona przez jedzenie, co zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.

Oprócz produkcji kwasu żołądkowego kofeina stymuluje również motorykę jelit. Gdy pije się ją na pusty żołądek, działanie to może powodować skurcze brzuszne, wzdęcia oraz problemy jelitowe, zwłaszcza u osób o wrażliwych jelitach lub cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS). Picie kawy na pusty żołądek może przyspieszać tranzyt jelitowy, powodując dyskomfort i niestrawność.

Wypicie kawy na pusty żołądek powoduje skok kortyzolu i stres kofeinowy

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, dotyczy naszego układu hormonalnego. Kawa, dzięki kofeinie, stymuluje produkcję kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Normalnie poziom kortyzolu osiąga najwyższe wartości rano, zaraz po przebudzeniu, jednak picie kawy na pusty żołądek może dodatkowo je podnosić, powodując przeciążenie organizmu. Nadmiar kortyzolu może również wpływać na nastrój, wywołując uczucie podenerwowania, lęku lub rozdrażnienia. W perspektywie czasu zbyt wysoki poziom kortyzolu może wpływać na metabolizm i sen.

Picie kawy na pusty żołądek może wywoływać skok cukru we krwi

Picie kawy na pusty żołądek może wpływać na poziom cukru we krwi. Kofeina może wywoływać nagły skok cukru, ale bez śniadania stabilizującego poziom cukru we krwi po skoku tym może nastąpić nagły jego spadek, co prowadzi do pojawienia się uczucia zmęczenia, głodu i rozdrażnienia. W niektórych przypadkach zjawisko to może być problemem dla osób zmagających się z cukrzycą lub innymi zaburzeniami powiązanymi z poziomem cukru we krwi.

Jak zapobiegać niekorzystnym dla żołądka skutkom picia kawy?

Nie zaleca się picia kawy na pusty żołądek. Skutki uboczne takiego nawyku mogą być bardzo różne: od delikatnego dyskomfortu po faktyczne choroby układu trawiennego i zaburzenia metaboliczne. By zapobiegać szkodom wyrządzanym przez kawę żołądkowi i zdrowiu w ogóle, dobrze jest uzupełnić ją o zdrowe, zbilansowane śniadanie, które zrównoważy działanie kofeiny i ochroni ścianę żołądka. Najpierw zjedz śniadanie, a dopiero potem wypij kawę, tak by uniknąć wszystkich negatywnych efektów ubocznych.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.com.

Veronica Cristino
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Dlaczego nie powinno się pić porannej kawy na pusty żołądek
Proszę czekać..
Zamknij