Znaleziono 0 artykułów
23.03.2021

Ulubieni lokalni projektanci redaktorów „Vogue’a” z całego świata

23.03.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Wspieranie lokalnych projektantów jeszcze nigdy nie było tak ważne. Właśnie dlatego redaktorzy międzynarodowych edycji „Vogue’a”, w tym Filip Niedenthal, polecają najzdolniejszych rodzimych twórców mody.

Filip Niedenthal, redaktor naczelny, Vogue Polska 

Ania Kuczyńska, Le Petit Trou (Fot. Materiały prasowe)

Ania Kuczyńska

Minimalistka, która nigdy nie jest nudna. Jest jedną z najbardziej konsekwentnych projektantek w Polsce. Wszystkie najlepiej ubrane kobiety w Warszawie noszą jej projekty. To właśnie jej ubrania najczęściej widać na ulicach. 

Le Petit Trou

Ta polska marka bielizny szturmem podbija świat. Le Petit Trou, założona siedem lat temu przez Zuzannę Kuczyńską, stworzyła niedawno kolekcję we współpracy z & Other Stories.

Juan Cebrián, dyrektor działu mody, Vogue Hiszpania

Jorre Janssens (Fot. Materiały prasowe)

Mans

Nasz laureat nagrody Who’s On Next 2020 Jamie Álvarez wymyślił na nowo klasyczny garnitur, a jego projekty mogą być noszone również przez kobiety. 

Leandro Cano

Hiszpański projektant bazuje na lokalnych tradycjach artystycznych. Jego komercyjna kolekcja to powiew świeżego powietrza z południa Hiszpanii. 

Hereu

Hereu tworzy projekty w oparciu o prace lokalnych rzemieślników, odkrywając na nowo tradycje z nimi związane i wykorzystując je do wyrażania nowego spojrzenia na dziedzictwo regionu śródziemnomorskiego. 

Edwina McCann, redaktor naczelna, Vogue Australia 

Hannah Scott-Stevenson (Fot. Materiały prasowe)

Jordan Dalah

Dalah to ulubieniec naszej redakcji. Wychowany w Sydney projektant wyrobił sobie renomę dzięki charakterystycznej perspektywie, monumentalnym formom i teatralnej wrażliwości. Absolwent Central Saint Martins zaczął już zwracać uwagę międzynarodowej publiczności.

Esse

Charlotte Hicks projektuje, nie przejmując się zmieniającymi się sezonami, i powoli wypuszcza kolejne kolekcje. Jej podejście do zrównoważonego rozwoju wiąże się też z lokalną produkcją. Z tkaninami pozyskiwanymi z Włoch i Melbourne oraz naciskiem na wytwarzanie ubrań w Australii, wyszukanymi projektami urzeczywistnia nowy rodzaj rozwagi w podejściu do mody. Niedawno wygrała nagrodę Australian Fashion Laureate dla najlepszego australijskiego projektanta młodego pokolenia za rok 2020.

Lyn-Al Young

Young odznacza się niezwykłą dla tak młodej osoby dojrzałością w projektowaniu. Jest jednocześnie artystką i projektantką, która przenosi epickie prace na jedwabne ubrania. Pełnią one rolę mostu pomiędzy kulturą jej przodków – sięgających dziesiątki tysięcy lat w przeszłość ludów Gunnai, Wiradjuri, Gunditjmara i Yorta Yorta – oraz współczesną Australią. Rozpala w ten sposób nową falę uznania dla historii pierwszych mieszkańców swojego kraju. 

Venya Brykalin, dyrektor działu mody, Vogue Ukraina

Anton Belinskiy, Bettter (Fot. Materiały prasowe)

Bettter

Marka Bettter, za którą stoi nasza redakcyjna koleżanka Julie Pelipas, to wielokanałowa platforma upcyklingowa. Pelipas stworzyła zestaw algorytmów, dzięki którymi możliwe jest ponowne wykorzystanie ubrań vintage, z drugiej ręki oraz tych, których nie udało się sprzedać, i przekształcenie ich w eleganckie, odpowiadające współczesnym potrzebom krawiectwo. Bettter organizuje kolekcje w małe i precyzyjnie dobrane dropy, które sprzedawane są jedynie na stronie internetowej, co ma na celu minimalizację śladu węglowego powstającego przez działanie marki. Projekt jest ambitnym przedsięwzięciem mającym na celu przerwanie istniejącego łańcucha dostaw i wprowadzenie nowych, efektywnych procedur recyklingu i upcyklingu. 

Anton Belinskiy

Belinskiy przeszedł wstępne eliminacje do nagrody LVMH Prize i od tamtego czasu wielokrotnie prezentował swoje kolekcje na Paris Fashion Week. Jego marka nie jest jeszcze zbyt znana, ale ma już wielu fanów w Kijowie. Wszystko za sprawą oryginalnego podejścia do mody okresu pierestrojki, które łączy szeroki zakres odniesień kulturowych i zagłębia się w niezwykłe światy bogactwa i kiczu, a także w doświadczenia przeżywającej trudności słowiańskiej młodzieży. 

Gunia Project

Gunia Project to ekscytujący nowy pomysł dwóch młodych artystek, które zgłębiają tajniki tradycyjnego ukraińskiego rzemiosła i technik wytwórczych, reinterpretując je we współczesny sposób. To projekt multidyscyplinarny, w którego skład wchodzą: ceramika, sztućce, moda, dodatki, a nawet świece zapachowe. 

Karla Martinez de Salas, redaktor naczelna, Vogue Meksyk

(Fot. Materiały prasowe)

Ouipil

Katyna Quintana pracuje z rzemieślnikami w Chiapas, z którymi tworzy niesamowite huipile w żywych kolorach i o pięknych fakturach. 

Aurelia 

Uwielbiam te drewniane pudełkowe torebki i wyjątkowe paski inspirowane kulturą charro. Wszystkie wykonane są w Meksyku. Aurelia to linia torebek projektowanych przez trzy siostry: Aurelię, Magdalenę i Andreę, które inspirują się prababcią – siłą napędzającą ich kreatywność i życiowym natchnieniem. 

Aguel 

Podziwiam sposób, w jaki Miguel Aguel wykorzystuje rzemieślnicze techniki jako uniwersalne podstawy swoich prac. To kolumbijski projektant, który stara się przekazywać swoje dziedzictwo, a jednocześnie zachowywać najwyższe standardy poprzez ubrania wyszukane i ponadczasowe. 

Valentina Collado, dyrektor działu mody, Vogue Meksyk

Escvdo 

Nowa kolekcja jest inspirowana dziedzictwem kultury Paracas, znanej ze spektakularnych tkanych materiałów. 

Korimi Kids Mexico 

Inspiracją dla tej kolekcji były meksykańskie legendy i opowieści. Ilustracje zostały zaprojektowane przez założycieli, a potem starannie wyhaftowane przez kobiety z Chiapas i Estado de Mexico.

Esant 

Piękne, klasyczne projekty z nutą nowoczesności wykonane w Meksyku. 

Kwangho Shin, redaktor naczelny, Vogue Korea

(Fot. Materiały prasowe)

Minjukim

To kolekcja tłumacząca azjatycką estetykę, nie tylko z Korei, na język międzynarodowych trendów.

Kijun

To kolekcja będąca przykładem koreańskiej awangardy, o młodzieńczym i delikatnym charakterze. 

Pushbutton

Ta marka w najbardziej postępowy sposób wyraża koreański styl: jako coś eleganckiego, ale i dziwacznego, dojrzałego, a jednocześnie wyluzowanego. 

Sofia Lucas, redaktor naczelna, Vogue Portugalia 

Ugo Camera (Fot. Materiały prasowe)

W Portugalii jest wielu projektantów, na których warto zwrócić uwagę. Nie tylko tych młodych, ale i tych już uznanych, którzy ciągle starają się rozwijać i stawać się istotnymi graczami na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Przyjemnością jest zawsze obserwacja Valentina Quaresmy, znanego dzięki artystycznej biżuterii i dodatkom. Jeżeli chodzi o młodych twórców, zauroczył nas sposób, w jaki marka Behén wykorzystała tradycję. Uwielbiam przyglądać się również uznanej projektantce Alexandrze Moura, której DNA jest wyjątkowo charakterystyczne, a jednak nie staje się monotonne. 

Kat Yeung, redaktor naczelna, Vogue Hongkong

JOHN (Fot. Materiały prasowe)

Yat Pit

Ekscentryczne projekty Yat Pit łączą elementy charakterystyczne dla Wschodu i Zachodu. Inspiruje się tradycyjnymi qipao, a wzory, na których pojawiają się chińskie postaci, nakłada na bardziej współczesne zachodnie sylwetki. 

John

John wykorzystuje elementy płynności płciowej, a uniseksowe, wymykające się sezonowym trendom projekty wpisują się w to, co na co dzień widujemy na ulicach Hongkongu. Co sezon tworzona jest nowa kobieca osobowość, zawsze nazywająca się John, która prezentuje projekty. 

Her

Hilary Tsui, uznana trendsetterka pochodząca z Hongkongu, założyła concept store Her, który wspiera lokalne marki, m.in. jej własną produkującą ubrania w stylu athleisure – Chance.

Ceylan Atinç, dyrektor działu mody, Vogue Turcja

Lug von Siga (Fot. Materiały prasowe)

Gül Agis (Lug von Siga)

Śródziemnomorska, prosta, elegancka i kobieca… Uwielbiam te tkaniny i wzory oraz pozytywne nastawienie marki samej w sobie. 

Museum of Fine Clothing

Lubię podejście easy couture prezentowane przez tę markę. Latem zeszłego roku skupili się na lnianych ubraniach. W tym roku wykorzystali wiele kolorów, lecz projekty nadal są proste. Bardzo podoba mi się pomysł na koszulową sukienkę, która może służyć nawet jako suknia ślubna. 

Hakaan Yildirim

Look book i pokazane w nim stylizacje są bardzo mocne. Jego oversize’owe formy i przyjemne w noszeniu sylwetki to przykład współczesnego spojrzenia na turecką modę. 

Aleksandra Woroniecka, dyrektor działu mody, Vogue Paris

Gamut, Weinsanto (Fot. Materiały prasowe)

Jest dwóch nowych projektantów, którzy zostali już dyrektorami kreatywnymi francuskich domów mody. Nicolas Di Felice pokazał pierwszą kolekcję dla Courrèges. Charles de Vilmorin właśnie został dyrektorem kreatywnym Rochas. Poza tym warto zwrócić uwagę na młodych projektantów, którzy założyli swoje marki, takich jak GamutEster Manas czy Weinsanto.

Materiał w oryginale został opublikowany na Vogue.com.

Sarah Spellings
  1. Moda
  2. Selekcje
  3. Ulubieni lokalni projektanci redaktorów „Vogue’a” z całego świata
Proszę czekać..
Zamknij