Znaleziono 0 artykułów
27.07.2024

Najciekawsze filmy z europejskich festiwali w Kazimierzu Dolnym

27.07.2024
Hrabia Monte Christo, Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte (Fot. Materiały prasowe)

Najlepsze filmy z Polski i ze świata, wyjątkowe retrospektywy i Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Sekcje tematyczne, koncerty, spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące. Wszystko to od 27 lipca czeka w Kazimierzu Dolnym na gości 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Jak co roku wydarzenie będzie prawdziwą gratką nie tylko dla koneserów kina, lecz także literatury, muzyki i sztuk wizualnych – wszystkich dziedzin, z których czerpie X Muza.

Jakie filmy zobaczymy? Z nowości będą pokazywane na festiwalu w Cannes „Dziki diament” w reżyserii Agathe Riedinger i „Hrabia Monte Christo” Alexandre’a de La Patellière’a i Matthieu Delaporte’a, z Pierre’em Nineyem w tytułowej roli. Filmy, które warto sobie przypomnieć, zostaną wyświetlone w ramach retrospektyw Josepha Loseya, Doroty Kędzierzawskiej i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Odbędą się też Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych i wydarzenia towarzyszące – w tym spotkanie poświęcone książce „Warszawskie mieszkania” Jarosława Trybusia i Piotra Korduby.

Pokazy filmowe: Jakie produkcje zobaczymy podczas Festiwalu Dwa Brzegi?

Festiwal Dwa Brzegi w ciągu 18 lat zgromadził spore grono wiernych fanów. I nic dziwnego, bo intryguje nie tylko wyjątkowym repertuarem, lecz także jedyną w swoim rodzaju atmosferą.

Ja, kapitan, reż. Matteo Garrone (Fot. Materiały prasowe)

Czego możemy się spodziewać w tym roku? W Konkursie Głównym Świat pod Namiotem zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie i Wenecji. Oprócz „Hrabiego Monte Christo” będą to m.in. „Ja, kapitan” Mattea Garronego (obsypany nagrodami na MFF w Wenecji 2023), „Dahomey” (Złoty Niedźwiedź w Berlinie) czy „Milczenie Julie” (wyróżnienie w canneńskim Tygodniu Krytyki).

Na festiwalu obejrzymy filmy reprezentujące wszystkie gatunki. W sekcji komediowej znalazł się świetny debiut Tomasza Gąssowskiego z Jackiem Borusińskim i Krzysztofem Stroińskim – „Wróbel”. To słodko-gorzka historia o ironii życia nawiązująca do filmu „Listonosz” w reżyserii Michaela Radforda.

Komediowo-satyryczne tony pobrzmiewają też w filmach „Horror Story” Adriana Apanela, „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej i „U Pana Boga w Królowym Moście” Jacka Bromskiego. Twórcy tych filmów będą obecni na festiwalu, podobnie jak Małgorzata Szumowska i Michał Englert, którzy pokażą w Kazimierzu Dolnym bardzo ciekawy paradokument „All Inclusive”.

All Inclusive, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert / (Fot. Materiały prasowe)

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zostaną zaprezentowane najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły oraz filmy eksperymentalne autorstwa młodych, obiecujących reżyserek i twórców. Zobaczymy 25 polskich i zagranicznych produkcji.

Szeroko pojęta sztuka to nieodłączny element Dwóch Brzegów. W sekcji Muzyka – Moja Miłość pokazane zostaną filmy o niezwykłych osobowościach światowej sceny muzycznej, m.in. „Erroll Garner. Misty”, „Zucchero – Sugar Fornaciari” i „Paolo Conte Live at the Scala”. Zobaczymy także dokumenty o zjawiskach polskiej sceny muzycznej: „Rave”, opowieść Łukasza Rondudy i Dawida Nickela o ludziach tworzących techno, oraz „Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3” Piotra Szczepańskiego.

Wydarzenia towarzyszące: Koncerty, spotkania, konferencje

Podczas Dwóch Brzegów odbędą się również koncerty – na Rynku i na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Wystąpią m.in. Laboratorium Pieśni, Maja Kleszcz, Bastarda i João de Sousa. A 3 sierpnia koncert finałowy: „Nie tylko Wasowski” z udziałem Moniki Borzym i Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.

Jedną z większych przyjemności podczas festiwalu jest oglądanie filmów pod chmurką. Kino Letnie zaprasza do ruin Zamku (Kino na Zamku) oraz do kina Perła na Małym Rynku.

Festiwal Dwa Brzegi to również ciekawe spotkania z ludźmi kina, literatury i sztuki. Podczas 18. edycji będziemy mogli porozmawiać m.in. z Piotrem Kordubą i Jarosławem Trybusiem – autorami książki „Mieszkania warszawskie. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa OsnoVa. Autorzy odwiedzają 24 mieszkania będące – ich zdaniem – „elementem identyfikacji tożsamościowej” użytkowników. Spotkanie odbędzie się 27 lipca o godz. 18, a poprowadzi je Grażyna Torbicka.


BNP Paribas Dwa Brzegi – 18. Festiwal Filmu i Sztuki potrwa od 27 lipca do 4 sierpnia br. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Harmonogram projekcji dostępny jest na stronie festiwalu: https://dwabrzegi.pl/program-filmowy

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Najciekawsze filmy z europejskich festiwali w Kazimierzu Dolnym
Proszę czekać..
Zamknij