Magnus von Horn, pracujący w Polsce szwedzki reżyser, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, ma szansę na Złotą Palmę. Jego najnowszy film „The Girl with the Needle” trafił do oficjalnej selekcji Cannes. „Dziewczyna z igłą” to mroczna opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z początku XX wieku. W konkursie głównym festiwalu produkcja von Horna zmierzy się m.in. z nowymi filmami Francisa Forda Coppoli, Paolo Sorrentino i Giorgosa Lanthimosa.
11 kwietnia ogłoszono, jakie filmy trafiły do selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes. Wśród 19 produkcji znalazł się także obraz Magnusa von Horna. Czarno-biały film „Dziewczyna z igłą" to pierwszy horror nakręcony przez reżysera.
Film Magnusa Von Horna w Cannes powalczy o Złotą Palmę
„Dziewczyna z igłą” (oryg. „Pigen med nålen”) to po „Obietnicy” (2014), „Intruzie” (2015) i „Sweat” (2020) czwarty pełnometrażowy film Magnusa von Horna. Fabuła filmu została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce na początku XX wieku. Akcja „The girl with the needle” skupia się na historii Karoline (w tej roli Vic Carmen Sonne), pracownicy fabryki w Kopenhadze. Młoda kobieta znalazła się w trudnej życiowej sytuacji, która zmusza ją do zwrócenia się o pomoc do przypadkowo spotkanej Dagmar (Trine Dyrholm). To spotkanie całkowicie odmieni los obu kobiet, wiążąc je wyjątkową nicią porozumienia. W materiałach prasowych film został opisany jako „baśń o straszliwej prawdzie”, która mocno oddziałuje na zmysły widza.
To pierwsza nominacja do Złotej Palmy dla reżysera. Wcześniej „Sweat” z Magdaleną Koleśnik, film Magnusa Von Horna, w Cannes znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Swoją światową premierę najnowsza produkcja von Horna będzie miała na Festiwalu Filmowym w Cannes. Nie znamy jeszcze daty polskiej premiery filmu.
Fabuła filmu „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna
Akcja „The Girl with the Needle” skupia się na historii Karoline (w tej roli Victoria Carmen Sonne), która tuż po I wojnie światowej pracuje w kopenhaskiej fabryce. Młoda kobieta znalazła się w tragicznym położeniu – po zajściu w ciążę została wyrzucona z pracy i pozostawiona sama sobie. Wtedy na jej drodze pojawia się charyzmatyczna Dagmar (Trine Dyrholm), która prowadzi nielegalną agencję adopcyjną pomagającą znaleźć matkom domy dla ich nowo narodzonych dzieci. Karoline zatrudnia się tam jako mamka i zaprzyjaźnia z Dagmar. Wszystko zmienia się, gdy odkryje szokującą prawdę o swojej pracodawczyni.
Twórcy filmu „Dziewczyna z igłą”
Magnus von Horn jest nie tylko reżyserem filmu „Dziewczyna z igłą”, ale także współtwórcą jego scenariusza z Dunką Line Langebek Knudsen. Za kamerą stanął polski operator Michał Dymka. Czarno-biała konwencja filmu doskonale wpisuje się w klimat mrocznego horroru. Zdjęcia kręcono w większości w polskich miastach: Łodzi, Zgierzu, Wrocławiu i Bystrzycy Kłodzkiej oraz w szwedzkim Göteborgu. W rozmowie z PISF Magnus von Horn przyznał, że celowo szukali miejsc wyglądających na zaniedbane. Jednym z producentów filmu został Mariusz Włodarski z Lava Films.
W konkursie głównym festiwalu w Cannes znalazł się film polskich twórców
Wśród polskich twórców pracujących przy filmie znalazła się także montażystka Agnieszka Glińska, Jagna Dobesz, główna scenografka produkcji, i kostiumografka Małgorzata Fudala. Polka ekipa odpowiada takż za efekty specjalne SFX, pracę kaskaderską, charakteryzację. W sumie przy „Dziewczynie z igłą"pracowało ponad 140 polskich twórców w prawie każdym dziale produkcji.
Do konkursu głównego zakwalifikowało się 19 filmów
Znamy już pełną listę filmów konkursu głównego międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes. Poza „Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna o Złotą Palmę powalczy 18 produkcji z całego świata. Wśród nich znalazły się m.in. „Megalopolis" Francisa Forda Coppoli, „Parthenope" Paolo Sorrentino, „Rodzaje życzliwości" Giorgosa Lanthimosa, „The Shrouds" Davida Cronenberga czy „Anora" Seana Bakera. Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 16 maja i zakończy 27 maja uroczystą galą wręczenia nagród.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.