Oscarowe produkcje pełne pudrowanych ciasteczek, kultowe komedie z wystawnymi ucztami w tle i apetyczne programy kulinarne z najdalszych zakątków ziemi – w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji wybieramy najbardziej apetyczne propozycje Netfliksa.
Filmy:
„Maria Antonina”
– Niech jedzą ciastka – brzmi słynny, choć zmyślony cytat przypisywany Marii Antoninie (w którą wcieliła się tu Kirsten Dunst). Pudroworóżowe ciasta, bogato zdobione tartaletki i inne wyrafinowane słodycze są widoczne niemal w każdej scenie filmu Sofii Coppoli. Wszystkie słodkości przygotowała francuska cukiernia Ladurée.
„Ugotowany”
Adam Jones (Bradley Cooper), genialny szef kuchni, niegdyś guru paryskich restauratorów, zaczyna od zera w Londynie. Aby odzyskać uznanie, Adam kompletuje zespół najzdolniejszych młodych kucharzy. Wśród nich jest Helene (Sienna Miller), której uroda i charyzma zamieszają mu w głowie. Apetyczna komedia romantyczna na wieczór we dwoje.
„Julie i Julia”
Julie Powell (Amy Adams) marzy, żeby zostać pisarką. Pewnego dnia wpada na szalony pomysł, żeby w ciągu roku przygotować wszystkie 524 przepisy z legendarnej książki kucharskiej Julii Child (Meryl Streep), a doświadczenia opisać na blogu. Film Nory Ephron to opowieść o dwóch wyjątkowych kobietach, pasji i miłości do jedzenia.
„Charlie i fabryka czekolady”
Ubogi Charlie Bucket znajduje jeden z pięciu złotych biletów wstępu do ogromnej fabryki czekolady. Szczęśliwym wybrańcom towarzyszy ekscentryczny właściciel, Willy Wonka (Johnny Depp). Ponad 15 lat po premierze bajkowa produkcja Tima Burtona z absurdalną ilością słodyczy w tle wciąż robi wrażenie.
„Jedz, módl się, kochaj”
Adaptacja bestsellerowej biografii Elizabeth Gilbert w reżyserii Ryana Murphy’ego z Julią Roberts w roli głównej. To historia rozwódki, która wyrusza w roczną podróż do Włoch, Indii oraz Indonezji. Pobyt bohaterki w stolicy pizzy i pasty to uczta dla oczu (i cierpienie dla żołądka).
Programy:
„Chef’s Table”
Prawdopodobnie najpopularniejszy food show na Netfliksie. Poznajemy tu gwiazdy sztuki kulinarnej z całego świata. Obserwowanie ich przy pracy nad nowatorskimi daniami to uczta dla zmysłów.
„Uliczne jedzenie”
Z ekskluzywnych restauracji przenosimy się na ulice światowych metropolii. To w niepozornych lokalach i na stoiskach dzieje się prawdziwa magia. Drugi serial twórców „Chef’s Table” to smakowita podróż po najdalszych zakątkach ziemi z pysznym jedzeniem w roli głównej.
„Cztery składniki”
– Całe życie spędziłam na poszukiwaniu tajników dobrego smaku. Okazało się, że za sukces tych wszystkich dań, które dane mi było spróbować, odpowiadają cztery elementy – słoność, tłustość, kwaśność i odpowiednia temperatura – mówi Samin Nosrat. Amerykańska szefowa kuchni i autorka bestsellera o tym samym tytule zaprasza nas w smakowitą podróż po najróżniejszych kulturach.
„Uczta z resztek”
Programom kulinarnym słusznie zarzuca się marnowanie jedzenia. W „Uczcie z resztek” uczestnicy gotują tylko z lodówkowych resztek. Ich kreatywność nie zna granic. W czasie każdego półgodzinnego odcinka kucharze wyczarowują z resztek prawdziwą ucztę, a my skrzętnie notujemy ich rozwiązania.
„Nailed it!”
Propozycja dla miłośników słodkości i (nie zawsze) pięknych wypieków. W każdym odcinku cukiernicy amatorzy otrzymują za zadanie odtworzenie słynnego wypieku. Na zwycięzcę czeka nagroda – 10 tysięcy dolarów. „Nailed it!” kochamy przede wszystkim za zerwanie z obrazkiem idealnego ładu w kuchni. W końcu komu z nas się nie zdarzyła spektakularna porażka?
Więcej kulinarnych inspiracji znajdziecie w nowym numerze „Vogue Polska”. Do kupienia w kioskach i na Vogue.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.