Znaleziono 0 artykułów
03.10.2020

Filmy o sztuce na platformach streamingowych

03.10.2020
Kadr z filmu „Frida” (Fot. East News)

Poruszające portrety wybitnych twórców i historie osadzone w świecie bohemy – w ramach „Weekendu ze sztuką” polecamy najciekawsze filmy o sztuce, które możecie zobaczyć, nie wychodząc z domu.

„Frida”, HBO GO

 

„Jestem tym niezdarnym człowiekiem, zawsze kochającym, kochającym, kochającym. I kochającym. I nigdy niezostawiającym” – powiedziała Frida Kahlo, jedna z najbardziej fascynujących malarek XX wieku. Film Julie Taymor z 2002 roku ukazuje burzliwe życie Kahlo, która zarówno sztuką, jak i poglądami politycznymi wybiegała daleko w przyszłość. Poza niezwykle ciekawą osobowością artystki na ekranie możemy śledzić jej zawiłe relacje z Diego Riverą, jak i jej odważne podboje romantyczne. Obraz, który zachwyca rewelacyjnym aktorstwem Salmy Hayek, Alfreda Moliny, Geoffreya Rusha i Antonia Banderasa, doczekał się aż sześciu nominacji do Oscara.

„Wyjście przez sklep z pamiątkami”, VOD.pl

 

Kim tak naprawdę jest legendarny brytyjski artysta street artu, którego prace pojawiają się w najbardziej prestiżowych galeriach i na ulicach największych miast świata? W twórczości Banksy porusza ważne kwestie polityczne i społeczne, ożywiając dyskusje dotyczące sytuacji imigrantów, środowiska czy bezpieczeństwa wirtualnego. Film „Wyjście przez sklep z pamiątkami” to debiut reżyserski artysty. Początkowo opowiada historię street artu i ludzi z nim związanych. Potem dokument zaczyna skupiać się na francuskim sklepikarzu Thierrym Guetcie (obecnie znanym jako Mr. Brainwash), który postanawia odnaleźć Banksyego i pod jego opieką stworzyć monumentalne dzieło filmowe na temat street artu. Film już jutro będziecie mogli obejrzeć również na Vogue.pl.

„Twój Vincent”, Netflix

 

Technika animacji malarskiej wykorzystana w polsko-brytyjskiej produkcji zachwyciła widzów i krytyków filmowych. Nic więc dziwnego, że obraz „Twój Vincent” w 2018 roku zdobył nominacje do Oscara, Złotych Globów i nagrody BAFTA. Film opowiada historię ostatnich dni życia Vincenta van Gogha, widzianą z perspektywy bohaterów jego obrazów oraz symboli w nich zawartych. Próbuje ponadto wyjaśnić tajemnicę jego śmierci. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów postimpresjonizmu i oryginalnej animacji.

„Wielkie oczy”, Netflix

 

Złoty Glob w 2015 roku dla najlepszej aktorki powędrował do Amy Adams za rolę w filmie „Wielkie oczy”. Amerykanka wciela się w nim w rolę Margaret, żony malarza Waltera Keanea. Artysta zyskuje sławę dzięki urzekającym portretom postaci o wielkich oczach. Z czasem, ku niedowierzaniu opinii publicznej, okazuje się, że autorem rewolucyjnych obrazów nie jest Keane, a jego żona. Margaret postanawia walczyć o prawa do swoich prac i raz na zawsze uwolnić się od męża.

Kadr z filmu „Wielkie oczy” (Fot. SILVERWOOD FILMS / Album/EAST NEWS)

„Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, Netflix

 

W 1907 roku 14-letni Stanisław Szukalski emigruje razem z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Jego niespotykany talent artystyczny zauważa polski rzeźbiarz, Antoni Popiel, w wyniku czego Szukalski postanawia profesjonalnie zająć się sztuką. Kształcił się w Krakowie, do 1939 jego prace można było podziwiać zarówno tam, jak i w Paryżu, Wilnie czy też w Chicago i Nowym Jorku. Wraz z wybuchem wojny niepoprawny wizjoner schronił się w USA, przez następne lata  chwytając się dorywczych zajęć. Film Netfliksa opowiada o Glennie Brayu, który przypadkowo natrafia w 1968 roku na książkę z twórczością Szukalskiego. Zafascynowany jego historią z pomocą przyjaciół (w tym Georgea DiCaprio, ojca Leonarda DiCaprio) postanawia dowiedzieć się więcej na temat tego enigmatycznego artysty. Szalony geniusz, którego aktor Leonardo DiCaprio nazywał „przyszywanym dziadkiem”, przeżył niemal sto lat.

„Van Gogh. U bram wieczności”, Vod.pl

 

Trudno dziś wyobrazić sobie kogoś innego w roli Vincenta van Gogha niż Willema Dafoe (nie licząc legendarnej roli Kirka Douglasa z 1956 roku). Aktor portretuje mistrza w okresie powstawania jego największych dzieł. To wtedy van Gogh za namową Paula Gauguina przenosi się z Paryża do Arles w Prowansji, gdzie jego zdrowie psychiczne stopniowo zaczyna się pogarszać. Film Juliana Schnabela pokazuje najbardziej dramatyczny, a jednocześnie najbardziej płodny czas w życiu malarza, którego wizja nie znalazła uznania wśród konserwatywnych mieszkańców południa Francji.

„Camille Claudel”, Vod.pl

 

Południe Francji, 1915 rok. Rzeźbiarka Camille Claudel w szpitalu psychiatrycznym czeka na wizytę brata. W 1913 roku rodzina umieściła tam artystkę po wielu epizodach schizofrenii i paranoi – podczas jednego z nich Claudel zniszczyła większość swoich prac. Poruszająca w tej roli Juliette Binoche portretuje opuszczoną i niezrozumianą artystkę. Claudel spędziła w zakładzie zamkniętym ostatnie 30 lat życia, umierając z głodu i wycieńczenia.

„Ostatnia rodzina”, Netflix/Ipla.tv

 

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna i Andrzej Chyra to tylko niektórzy wybitni aktorzy, których Jan P. Matuszyński zaprosił do współpracy przy filmie „Ostatnia rodzina”. Opowiada o trudnych losach rodziny Beksińskich na przestrzeni 28 lat od 1977 roku: wybitnego artysty Zdzisława, jego żony Zofii oraz ich syna Tomasza, popularnego dziennikarza muzycznego i tłumacza. Oglądamy ich przez pryzmat zwykłego życia, naznaczonego miłością, ale i fatum.

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Filmy o sztuce na platformach streamingowych
Proszę czekać..
Zamknij