Gotowanie może być namiastką podróży, wyznaniem miłości albo przejawem troski i self-care’u. Rozwija twórczy potencjał, a także uspokaja i przywraca radość życia. Przedstawiamy wybór inspirujących książek kulinarnych, w które warto zainwestować, żeby być coraz lepszym w kuchni i ubarwiać codzienność.
„Italia na talerzu”: Biblia kuchni włoskiej
„1300 produktów, 350 tematów, setki anegdot, historii, zdjęć portretów, potraw” – pisze wydawca, ale potężna księga to przede wszystkim podręcznik, który krok po kroku prowadzi przez tajniki najsłynniejszej z kuchni – kuchni włoskiej. Poznajemy tradycję poszczególnych regionów, charakterystyczne produkty, dowiadujemy się o ich specyfice i sposobie obchodzenia się z nimi, a na końcu dostajemy przepis. Od klasycznego sosu pomidorowego przez świąteczne ciasto panettone, a skończywszy na toskańskim gulaszu peposo.
„Home Food”: Sielskie smaki
Olia Hercules jest kulinarną gawędziarą, każdą potrawę ubiera w historię z życia, zabierając czytelnika w emocjonalną podróż. W ostatniej książce zbiera ponad 100 przepisów na proste, codzienne jedzenie. Potrawy przeszły najbardziej wymagające próby jej przyjaciół i bliskich. Olia mieszka w Wielkiej Brytanii, ale w jej potrawach z kremowymi ziemniakami, aromatycznym czosnkiem czy ociekającymi sokiem dojrzałymi pomidorami czuć środkowoeuropejskie tradycje. To nostalgiczne gotowanie okazuje się bardzo sexy – książką zachwycają się takie sławy, jak Jamie Oliver czy Nigella Lawson.
„Dobra książka”: Oryginalne wege
Maria Przybyszewska jest znaną szefową kuchni, która specjalizuje się w wege. To ona stworzyła roślinne dania do restauracji Opasły Tom, kiedy przed kilkoma laty otworzył się odświeżony na placu Teatralnym w Warszawie, opracowała kartę żoliborskiej Havany, a teraz swoje ulubione sezonowe potrawy dorzuca do menu Edenu na Saskiej Kępie. Jej styl jest rozpoznawalny – produkty z różnych tradycji i regionów, niski stopień przetworzenia i mistrzowskie wykorzystanie przypraw, które często komponuje w autorskie mieszanki. W debiutanckiej książce kucharskiej dzieli się swoimi sprawdzonymi przepisami, do hitów należą pomidory i brzoskwinie z serem solankowym, kolendrą i olejem rzepakowym czy łagodne curry z dynią i ciecierzycą.
„Ottolenghi. Prosto”: Minimalizm w kuchni
Autor światowych bestsellerów i specjalista od kuchni izraelskiej napisał książkę, która uczy prostoty i kuchennej ekonomii, dzięki czemu naprawdę zachęca do codziennego gotowania. Pomysł na publikację zawierającą 140 przepisów to bezproblemowość. Jak domowe frytki z batatów – wykonuje się je szybko, nie potrzebują więcej niż 10 popularnych składników i nie wymagają doświadczenia Są jednak wyraziste i tak pyszne, że za równo ty, jak i twoi goście będziecie do nich wracać.
„Smaki Gdańska”: Kuchnia historyczna
W Gdańsku, mieście portowym, wpływy kulturowe mieszały się tak, jak kulinarne mody i smaki. W XIX w. jadano tu lody z ananasa albo ryżowe kluski, drób podawano z sosem z agrestu. Przepisy na te ekstrawaganckie dania dostosowane do współczesnej kuchni opracowała muzealniczka i rekonstruktorka kulinarna Aleksandra Kucharska. Wielkim atutem książki są zdjęcia – kompozycje inspirowane martwymi naturami sfotografowane przez Katarzynę Fiszer.
„Kuchnia towarzyska i uczuciowa”: Rozmowy z przyjaciółmi
Kiedy autorskie wydawnictwo specjalizujące się w poezji wydaje książkę kucharską, a autorką jest znana krytyczka sztuki, można spodziewać się zaskoczenia i przygody. Ale punktem wyjścia była potrzeba. W pandemii, kiedy gastronomia zamarła i wszyscy zostali zmuszeni do radzenia sobie w kuchni, Rottenberg zwróciła się do swoich znajomych i przyjaciół o wypróbowane przepisy. Wskazówki do przyrządzenia ulubionych potraw zebrała od takich osobowości, jak Olga Tokarczuk, Mirosław Bałka czy Jacek Dehnel, po czym stworzyła z nich książkę. Jedzenie okazuje się wspaniale określać osobowość bohaterów i opowiadać o ich wrażliwości. Jak nic innego, daje namiastkę ich codziennego życia.
„Daj gryza”: Obrazkowe kompendium wiedzy
„Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich to wydawniczy hit, nagradzany na prestiżowych targach książek dla dzieci. A „Daj gryza” jest kulinarną wariacją tego projektu, która wprowadza czytelników (tutaj wiek nie ma znaczenia) w fascynującą historię jedzenia, ściśle powiązaną z kulturą i geografią. Z czego pozyskuje się złocisty szafran, najdroższą przyprawę świata, od dwóch i pół tysiąca lat produkowaną na terenie dzisiejszego Iranu? Jak robi się ghee, tradycyjne klarowane masło w Indiach, albo pomidorowy chłodnik gazpacho, chlubę Hiszpanii? Jak się okazuje, jedzenie wyzwala dziesiątki historii i dygresji.
„Herbata”: Przewodnik dla każdego
W każdym domu herbata smakuje inaczej, a w obrzędzie jej wspólnego picia trudno mówić o znawstwie czy celebracji, rzeczywistość kształtują wyobrażenia i nawyki. Ale dla autorki herbata jest najszlachetniejszym z napojów, Brożyna pokazuje więc, jak pić ją właściwie. Wskazuje gatunki, uczy kupować, opowiada, w czym i jak ją parzyć. Pisze o modach i ekstrawagancjach, wprowadza w arkana herbacianej chemii. Objaśnia wielowiekową kulturę, z którą na co dzień obcujemy bardzo powierzchownie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.