Empik w dawnym pawilonie warszawskiej Cepelii przypomina jej lata świetności
Zniknęła pomarańczowa farba i reklamy, które szpeciły modernistyczną bryłę z dużymi witrynami. Dawny pawilon Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej został zrewitalizowany. Teraz stanie się flagowym salonem Empiku. Dzień przed jego otwarciem zaglądamy do środka.
Remont pawilonu Cepelii wyłonił nową przestrzeń z wielkim potencjałem – 1300 m2 na trzech kondygnacjach zajmie sklep, ale też multimedialna ekspozycja i kameralna czytelnia. Osobna strefa umożliwi organizację wydarzeń. –Wyjątkowe premiery książek, płyt czy produkcji audio, sesje autografów, podcasty na żywo, ale też nowe autorskie cykle wydarzeń – te unikalne doświadczenia już wkrótce będą dostępne dla odwiedzających nowy Empik w Śródmieściu oraz odbiorców w całej Polsce, dzięki hybrydowej formule spotkań i popularnym transmisjom online – mówi Jakub Piotrkowicz, Director of Entertainment & Digital Content w Grupie Empik.
Historyczny budynek Cepelii to przykład warszawskiego modernizmu
Modernistyczny budynek powstał w 1966 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego. Był częścią szerszego założenia Ściany Wschodniej, nowoczesnego rozświetlonego neonami centrum, które przez lata funkcjonowało jako wizytówka miasta. Przed blisko sześćdziesięcioma latami modernistyczny pawilon, a zwłaszcza jego stalowa konstrukcja i duże przeszklenia, robiły ogromne wrażenie. Pojawiła się też imponująca dekoracja ceramicznych, ręcznie wytwarzanych kafli ze wzorami Stanisława Kucharskiego. W środku ulokowano główny salon ekspozycyjno-handlowy Cepelii.
Budynek wpisano do rejestru zabytków dopiero w 2019 roku, to pozwoliło mu spokojnie czekać na zasłużony remont w kształcie, który nie naruszy oryginalnej koncepcji. Rewitalizacja zakończona w grudniu 2024 roku realizuje elementy zaprojektowane przez Stępińskiego, które nie doczekały się wtedy urzeczywistnienia, jak maszt flagowy. We wnętrzach przywrócono szklane ściany i charakterystyczne, wolnostojące gabloty. Odwzorowano także dawne oświetlenie i odrestaurowano ceramiczne kafle. Przywrócono okładziny elewacyjne z aluminiowej blachy trapezowej i okna lamelowe.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.