Znaleziono 0 artykułów
12.11.2023

Przewodnik po składnikach aktywnych, które posłużą skórze jesienią

12.11.2023
(Fot. Hunter Abrams)

Choć codzienna pielęgnacja skóry ma dziś ekspercki poziom, wciąż wiele z nas gubi się w jej podstawach. I nie ma w tym nic wstydliwego. Oto przewodnik po składnikach aktywnych, który pozwoli stworzyć prosty plan pielęgnacyjny dostarczający skórze wszystkiego, czego potrzebuje.

Kilkanaście lat temu na pytanie o pielęgnację odpowiedziałabym, że polecam krem półtłusty na zimę, a normalny na lato. Byłam przekonana, że na kwestiach urody znam się świetnie, utwierdzały mnie w tym telefony i pytania od koleżanek, kuzynek, sąsiadek: Czego używać? Co kupić? Czym się smarować? Polecałam im wspomniany zestaw niezależnie od wieku czy stanu skóry.

To tylko jedna z moich wstydliwych urodowych historii, których mam na koncie znacznie więcej, jak choćby tę o używaniu masła kakaowego z apteki albo olejku, żeby latem szybciej się opalić i mieć mocno muśniętą słońcem skórę. Nie miałam. Za każdym razem byłam czerwona i poparzona. Pomimo mojej pewności, że o pielęgnacji coś tam wiem, tak naprawdę nie miałam pojęcia, czego używać, jak pielęgnować, na co uważać. Wiedza przyszła z czasem, pogłębiała się proporcjonalnie do rozwoju branży beauty. W końcu okazało się, że jeden pryszcz nie świadczy o posiadaniu cery trądzikowej, a tej z kolei nie trzeba nacierać spirytusem. Gdy na rynku pojawiły się nowe składniki aktywne, nastąpił prawdziwy przełom, a pielęgnacja zyskała zupełnie nową jakość.

Niedawno przeprowadziłam kilka przyjacielskich rozmów na potrzeby tego artykułu. Wyłonił się z nich dość ciekawy obraz: większość kobiet wie, że składniki aktywne istnieją, ale nie wie, po co. Nie ma pojęcia, jak je stosować, które wybierać i z czym je łączyć. Dlatego, by pomóc rozeznać się w sytuacji, wybrałam trzy najbardziej popularne, które ukoją, nawilżą i poprawią kondycję skóry jesienią.

Czym są składniki aktywne w kosmetykach?

Liczba produktów dostępnych na rynku może okazać się przytłaczająca, podobnie jak próba dopasowania składników aktywnych do potrzeb skóry. Jedno jest pewne: skóra kocha wszystko, co pomaga utrzymać ją w odpowiednim nawilżeniu, odżywia lub pomaga niwelować problemy. Składniki aktywne to nic innego, jak substancje odpowiadające za efekt zastosowania kosmetyku. Są kluczową częścią ich składu i to one w głównej mierze wpływają na poprawę stanu skóry. O czym należy pamiętać, przystępując do wyboru właściwych? O poznaniu potrzeb skóry, aby móc dostarczyć jej to, co dla niej najlepsze.

(Fot. Hunter Abrams)

Cel: Nawilżenie skóry

Odpowiedni składnik aktywny: kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych składników w kosmetologii. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości wiązania wody ma silne działanie nawilżające, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu skóry. Fizjologicznie jest obecny w skórze, niestety wraz z wiekiem (magicznej granicy 25. roku życia) jego ilość stopniowo maleje, co może spowodować, że skóra staje się bardziej wiotka, sucha, ale także wrażliwsza na czynniki zewnętrzne. W okolicach 80. roku życia kwas hialuronowy naturalnie występujący w skórze ulega niemal całkowitemu zanikowi.

Jakich korzyści możemy się spodziewać, dostarczając kwas hialuronowy w kosmetyku? Jego krótkocząsteczkowa formuła daje skórze silne i długotrwałe nawilżenie, średniocząsteczkowa – zapewnia natychmiastowy, ale krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia, a wielkocząsteczkowa tworzy cienką warstwę okluzyjną, która chroni przed odparowywaniem wody ze skóry. Ten składnik idealnie sprawdzi się również jako pierwsza pomoc w przypadku osób pracujących w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, a także kobiet przechodzących menopauzę (w tym okresie może pojawić się nagły spadek wilgoci w skórze). HA (skrót od kwas hialuronowy) jest obecny właściwie w każdym rodzaju kosmetyku, zaczynając od kremów do twarzy poprzez sera, odżywki, szampony, a kończąc na maseczkach.

Pro tip: Skóra domaga się szybkiego nawilżenia? Nałóż na oczyszczoną skórę grubszą warstwę kremu z kwasem hialuronowym, odczekaj 15 minut, a następnie usuń nadmiar kremu chusteczką. Ukojenie gwarantowane!

Cel: Odżywienie, silne nawilżenie skóry

Odpowiedni składnik aktywny: Ceramidy

Ceramidy są naturalnym składnikiem lipidów skóry, a także głównym elementem warstwy rogowej naskórka odpowiedzialnym za jego szczelność i zapobieganie utracie wilgoci. Zdarza się, że poziom ceramidów jest niski, przez co skóra staje się sucha, szara i szorstka oraz ma mniejszą elastyczność. Możemy odczuwać wówczas dyskomfort, ściągnięcie czy zauważać, że skóra się łuszczy. Zwiększa się też wtedy tendencja do powstawania zmarszczek. Kosmetyki z ceramidami szybko przywracają nawilżenie i elastyczność skórze. Co więcej, sprawdzają się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i ciała, a nawet włosów. Podobnie jak w przypadku kwasu hialuronowego ilość ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem, ale także na skutek stresu i niekorzystnego działania szkodliwych czynników zewnętrznych (promieniowania UV czy nagłych zmian temperatur), przekwitania oraz związanych z nim zmian hormonalnych. Krem, serum czy maseczka z ceramidami to niekwestionowany must have jesienią i zimą. W sytuacji, gdy dojdzie do podrażnienia czy przesuszenia, działają jak opatrunek. Z powodzeniem mogą po nie sięgać osoby ze skórą normalną, tłustą czy trądzikową.

(Fot. Hunter Abrams)

Cel: Lepsza kondycja skóry, redukcja przebarwień

Odpowiedni składnik aktywny: Retinol

Od lat jeden z najpopularniejszych składników aktywnych, wyśmienicie radzący sobie z przebarwieniami, utratą jędrności i zmarszczkami. Retinol, czyli witamina A, nie bez powodu nazywany jest witaminą młodości. Świetnie radzi sobie też ze wspomaganiem leczenia różnych odmian trądziku. Dla każdego ma do zaoferowania coś dobrego, ale wprowadzanie produktów z tym składnikiem jest dosyć specyficzne. Trzeba uważać i działać rozsądnie. Co to oznacza? Budowanie tolerancji na retinol trwa około sześciu tygodni. W tym czasie skóra może być bardziej tkliwa, wrażliwa i delikatnie podrażniona, jednak po kilku miesiącach regularnego stosowania skóra odwdzięcza się naprawdę świetną kondycją!

Na początku przygody z retinolem należy stosować odpowiednie produkty uzupełniające warstwę hydrolipidową naskórka, np. kremy z ceramidami. Najlepszy moment na start? Jesień. Jak używać? Na początku dwa-trzy razy, dopiero po pewnym czasie można stopniowo zwiększać częstotliwość. Co ważne, przy stosowaniu produktów z witaminą A niezbędne jest używanie kremów z wysokim SPF.

Trio mocy

Dobra wiadomość na koniec: wyżej wymienione składniki aktywne można stosować jednocześnie. Nie będą wchodziły sobie w drogę, a ich połączenie sprawi, że skóra będzie odżywiona, nawilżona, zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Jak ułożyć pielęgnację? Rano zastosuj serum z kwasem hialuronowym oraz krem z ceramidami (najlepiej z SPF), wieczorem na oczyszczoną skórę zaaplikuj natomiast produkt z retinolem.

Agata Herbut
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Przewodnik po składnikach aktywnych, które posłużą skórze jesienią
Proszę czekać..
Zamknij