Październikowy numer „Vogue Polska” to hołd dla interpretowanej na wiele sposobów odwagi. Dlatego gwiazdami sesji okładkowej zostały trzy wyjątkowe kobiety. Jane Fonda, aktywistka, aktorka i edukatorka, walczy o przyszłość naszej planety. Jej koleżanka z branży, Andie MacDowell, afirmuje dojrzałą kobiecość na czerwonym dywanie, a Sandra Drzymalska, najmłodsza z całej trójki, twierdzi, że najwięcej odwagi kosztowało ją przyznanie się do tego, że nie jest samowystarczalna. Sprawdźcie, co jeszcze znajdziecie w najnowszym wydaniu magazynu.
Jane Fonda, zapytana o to, jak mogłaby określić siebie jednym przymiotnikiem, mówi: odważna. I doprecyzowuje: – Odwaga to dla mnie akt wiary i podjęcie ryzyka, nawet jeśli na szali są reputacja i własne bezpieczeństwo. W krótkim wideo, towarzyszącym premierze wydania, aktorka wyraża wsparcie dla Polek i Polaków, którzy decydują się walczyć o swoje prawa. 83-latka mówi z własnego doświadczenia. W latach 60. przemawiała podczas marszów i antywojennych wieców w Stanach Zjednoczonych, odwiedzała bazy wojskowe, wspierała ugrupowanie Czarne Pantery. Rząd USA uznał ją za niebezpieczną, ale nie zniechęciło to Fondy do dalszych działań na rzecz ochrony praw kobiet, mniejszości czy środowiska naturalnego. Gwiazda aerobiku z kaset VHS, zdobywczyni Oscarów i przedstawicielka jednej z najbardziej wpływowych hollywoodzkich dynastii dziś jest przede wszystkim ekolożką walczącą o przyszłość naszej planety. Ambasadorka L’Oréal Paris nigdy jednak nie porzuciła aktorstwa, bo jak sama twierdzi, rola w popularnym serialu Netfliksa „Grace i Frankie” pomaga jej aktywistycznej platformie.
Kiedy Andie MacDowell, druga bohaterka naszej sesji okładkowej, pojawiła się na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, światowe media zachwycały się nie tylko jej grą aktorską, lecz także burzą siwych loków. Słynąca z kasztanowych fal aktorka zaprezentowała na czerwonym dywanie fryzurę w odcieniu pieprzu z solą, który podkreśliła metalicznymi kreacjami. Ambasadorka L’Oréal Paris afirmuje dojrzałą kobiecość i nie stara się wyglądać młodo, lecz zdrowo. W nowym serialu Netfliksa „Sprzątaczka” po raz pierwszy gra swoją rówieśnicę, a na ekranie towarzyszy jej córka, Margaret Qualley. W rozmowie z Anną Konieczyńską aktorka opowiedziała m.in. o tym, dlaczego nie zdecydowała się poświęcić życia rodzinnego dla kariery: – Macierzyństwo zawsze było dla mnie najważniejsze – mówi.
Sandra Drzymalska, którą dla „Vogue Polska” sfotografował Dudi Hasson, została wychowana na grzeczną dziewczynkę. – Dzięki rolom, które gram, mówię „nie”. Moje postaci dają mi moc – mówi w rozmowie z Aleksandrą Boćkowską. Mimo młodego wieku, ma na koncie liczne wyróżnienia i role, które wymagały od niej wyjścia poza strefę komfortu. Tak jak rola bezkompromisowej Moniki w netfliksowym serialu „Sexify”, którego drugi sezon zobaczymy w 2022 r. Aktorka dba jednak o to, aby robić sobie przerwy w pracy. Odrzuca role, które wymagają od niej bezmyślnego przekraczania granic. – Dobry aktor może nawet najsilniejsze emocje odnaleźć w sobie, nie trzeba ich wydobywać przemocą, manipulacją i innymi obrzydliwymi sposobami – dodaje Sandra i podkreśla, że najwięcej odwagi wymagało od niej przyjęcie pomocy.
Jane Fonda, Andie MacDowell i Sandra Drzymalska to nie jedyne inspirujące postaci, których historie znajdziecie w nowym wydaniu „Vogue Polska”. 19-letnia modelka Jasmine Barbarin, pół Marokanka, pół Francuzka, opowiada o swoim coming oucie i walce o prawa transkobiet. – Nie ma podręcznika, jak być aktywistą. Poza tym, to bywa zdradliwe, łatwo puścić w świat mylące informacje. Influencerzy powinni być ostrożni, bo to, co publikują, może mieć ogromny wpływ na młodych – mówi w rozmowie z Martą Krupińską.
O tym, czym jest dla nich odwaga, opowiadają także laureatki konkursu L’Oréal Paris i „Vogue Polska” – „Moja historia, moja odwaga”. Więcej inspirujących historii bohaterek dnia codziennego, które wyróżniliśmy w ramach konkursu, znajdziecie na Vogue.pl.
A to tylko ułamek tego, co dla was przygotowaliśmy. O historii hasła "Ponieważ jesteś tego warta" i mocy słów, które zmieniają świat opowiadają m.in. aktorka Joanne Dusseau, Elle Fanning oraz Viola Davis. W londyńskiej dzielnicy Notting Hill odwiedzamy Laurę Bailey, fotografkę, która kręci też filmy, projektuje, doradza i angażuje się społecznie. W jej domu, podobnie jak w rozkładzie dnia, panuje chaos, ale Brytyjka perfekcyjnie się w nim odnajduje. – Mam mnóstwo zajęć, ale też pokłady energii, więc znajduję czas na wiele rzeczy – żartuje. Kamili Wagner opowiada o pracy i ulubionych rzeczach z szafy, choć podkreśla, że jest nudziarą, bo lubi praktyczne ubrania. – Bardziej niż trendami przejmuję się funkcjonalnością, ale to nie znaczy, że nie lubię sobie sprawić czegoś wyjątkowego! – dodaje.
W sekcji shoppingowej influencerka Gosia Boy – zamiast klasycznej sesji – tworzy minigalerię sztuki. Ta wystawa opowiada o lepszej przyszłości, przedmiotach, które mają chronić i wzmacniać, podnosić na duchu, przynosić wytchnienie, nadzieję i radość. Kara Becker rozmawia z kolei z Debbie Harry przy okazji premiery polskiego wydania jej autobiografii. Frontmanka zespołu Blondie, która w książce podzieliła się smaczkami z rockandrollowego życia Nowego Jorku, podobnie jak Jane Fonda, podkreśla siłę siostrzeństwa. – Wciąż uważa się nas za osoby z innego świata, z podziemia. I właśnie kobietom, które o tę równość walczą, poświęcam moją książkę. – mówi Harry.
W dziale urody prezentujemy jesienne nowości, a także sprawdzamy, czy można się skutecznie pozbyć przebarwień. Z kolei redaktorka mody Kamila Wagner w specjalnym raporcie bierze pod lupę trend oversize, po który sięgamy, gdy chcemy dodać sobie odwagi, a projektant Christopher Esber wyjaśnia, dlaczego indywidualność i możliwość noszenia ubrań na różne sposoby to jedna z podstaw jego pracy twórczej. Anda Rottenberg w swoim felietonie pisze o odwadze artystów do niepodporządkowywania się. Pisarka Małgorzata Rejmer przygląda się afgańskim kobietom i przyszłości, która czeka je pod władzą talibów. Wojciech Engelking docieka, kim była i jaką siebie zbudowała Susan Sontag, a Izabela Cieplińska analizuje sytuacje polskich naukowczyń – w branży, której daleko jeszcze do równouprawnienia. Jednak programy takie jak L’Oréal - UNESCO Dla Kobiet i Nauki, próbują to zmienić.
Październikowy numer „Vogue Polska” w sprzedaży od 30 września.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.