Włosi, którzy głosowali na skrajną prawicę, podziwiają prostotę przekazu nowej premierki Giorgii Meloni. Są znużeni zawiłym obrazem rzeczywistości. Ale świat jest niezwykle skomplikowanym miejscem. Wymaga skupienia i wrażliwości, a nie nienawistnych ideologii.
– Nie ma kompromisów! Albo jesteś na tak, albo jesteś na nie. Tak dla naturalnej rodziny. Nie dla lobby LGBT+. Tak dla tożsamości płciowej. Nie dla ideologii gender. Tak dla kultury życia. Nie dla czeluści śmierci. Tak dla krzyża. Nie dla przemocy islamu – krzyczy Giorgia Meloni podczas politycznego wiecu. Przy ostatnim zdaniu widownia zaczyna się uśmiechać. Ludzie wstają, wiwatują. Przyszła pani premier kontynuuje: – Tak dla bezpiecznych granic. Nie dla masowej imigracji. Widownia w ekstazie bije brawo. – Tak dla zatrudnienia dla naszych obywateli. Nie dla dużych, międzynarodowych finansjer. Tak dla suwerenności ludu!
Giorgia Meloni do świata polityki weszła w wieku 15 lat. Jako 21-latka została radną w Rzymie, a dziesięć lat później najmłodszą ministrą w historii. Jak informuje Bloomberg, obecnie stanęła na czele „najbardziej prawicowego rządu Włoch od czasu II wojny światowej”. Jest pierwszą premierką tego państwa.
Słuchając jej wystąpień, miałam déjà vu. Wygrała, powtarzając niemal jeden do jednego strategię Donalda Trumpa. Zamiast „America First” słyszeliśmy „Italia First”. Premierka nieustannie mówi o obronie włoskich granic, sprzeciwie wobec imigrantów i miejscach pracy dla Włochów. Uważa, że „prawo do nieimigrowania” jest chrześcijańskie. Odwołuje się do słów Jana Pawła II, który – obok Donalda Trumpa – jest jej autorytetem moralnym w kwestiach dotyczących migracji i państwowości.
– Oprócz ochrony naszego państwa nie możemy zapominać o obronie Węgier Orbána i Polski Kaczyńskiego, którzy znajdują się pod atakiem europejskiego mainstreamu – mówiła podczas konferencji konserwatystów w 2020 roku w Rzymie. Tu również jej wypowiedzi przerywane były okrzykami rozentuzjazmowanego tłumu.
W reportażach dla zagranicznych mediów Włosi argumentują, że podziwiają prostotę przekazu pani premier. Są znużeni skomplikowanym obrazem rzeczywistości. Mówią o pasji w oczach Meloni i spójności poglądów.
Trzon wypowiedzi Giorgii Meloni stanowi obrona rodzin, religii i interesów narodowych Włoch. W przemówieniach posługuje się cytatami z baśni oraz seriali o rycerzach. Wiele mówi o miłości i sprzeciwie wobec „ideologii śmierci”. Zmienia narrację partii skrajnie prawicowych, próbując przekuć swoje idee w duchową walkę o pokój.
Wielu Włochów powierzyło jej swoją przyszłość.
Ryszard Kapuściński pisał: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza to plaga nacjonalizmu. Druga to plaga rasizmu. Trzecia to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają te samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność. Do umysłu porażonego jedną z tych plag nie sposób dotrzeć. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary. Wszelka próba spokojnej rozmowy będzie mijać się z celem. Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznał rację, podpisał akces. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzędzie, jako instrument, jako oręż. Nie ma ludzi – jest sprawa.
Świat jest niezwykle skomplikowanym miejscem, który wymaga skupienia i wrażliwości. Przeraża fakt, jak łatwo wyzwolić święte zarazy.
*
Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.
Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.
Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.