Znaleziono 0 artykułów
07.02.2024

Justyna Kopińska: Implant Neuralink po raz pierwszy wszczepiono do mózgu człowieka

(Fot. Materiały prasowe HBO Max)

Historyczna chwila – po raz pierwszy Neuralink umieścił implant w mózgu człowieka. Wcześniej Elon Musk pragnął przyspieszyć odkrycia tak, jakby świat się kończył.

Firma wykazała już, że wszczepiając urządzenie o wielkości monety pod czaszkę zwierząt, można znacząco zwiększać zasób ich wiedzy. Makaki poddane tej operacji potrafiły grać w gry wideo. Według Ashleego Vance’a z „Bloomberga” do pierwszych operacji na ludziach zgłosiło się tysiące chętnych, a firma w ciągu kilku lat zamierza zoperować ponad 20 tys. osób.

Z filmu i literatury tę wizję znamy od dawna. Wielu artystów zastanawiało się, jak będzie wyglądał świat podczas sterowania urządzeniami za pomocą myśli. 

Implanty w mózgu zdeterminują losy świata

Niedawno przeprowadzałam wywiad z Kennethem Cukierem, jednym z redaktorów „Economista” specjalizującym się w technologiach. W jego opinii to właśnie implanty zdeterminują losy świata. Podkreślił, że większość pytań, które zadaję z punktu widzenia socjologicznego, politycznego, a nawet kryminologicznego, będzie wynikała z rozwoju nie tyle sztucznej inteligencji, co powszechnych w przyszłości fuzji mózgu i komputera.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych uważa, że jest w stanie wygrać walkę z Neuralinkiem. Chodzi między innymi o natychmiastową wiedzę, dostęp do wszelkich dat i historycznych wydarzeń oraz rehabilitację medyczną.

Neuralink Elona Muska działa od ośmiu lat

Firma Neuralink została stworzona w 2016 roku przez Elona Muska zarządzającego również SpaceX, Teslą oraz X (dawniej Twitter). Musk podkreśla pozytywne efekty technologii, jak przywracanie wzroku osób niedowidzących i niewidomych czy sprawności u sparaliżowanych. Odkrycia mogą pomóc osobom z zaburzeniami neurologicznymi.

Wielu badaczy na świecie pracuje nad podobnymi rozwiązaniami. Badania nad umieszczaniem czujników w mózgu przeprowadzał m.in. zespół z Uniwersytetu Stanforda. Mężczyzna sparaliżowany od szyi w dół, dzięki czujnikom, myślał o zapisywaniu słów i konwertował je na komputer.

Lecz to Neuralink niezwykle przyspieszył odkrycia. Według Reutersa to tempo ma swoją cenę, a działania firmy nie są poddawane odpowiedniej kontroli. Śledczy powołując się na pracowników firmy, podają, że setki zwierząt – owiec, świń, małp – cierpi w wyniku eksperymentów. Neuralink zaprzecza tym doniesieniom.

„New Scientist” informuje, że Elon Musk w przyszłości zamierza skomercjalizować serię produktów. Pierwszy to „Telepatia”, która ma umożliwić połączenie myśli z telefonem i komputerem.

Big data umożliwia przewidywanie konfliktów społecznych

Większość z nas nie analizuje wszystkich formularzy, które podpisujemy w świecie wirtualnym. Nie kontrolujemy zatem, na jakie praktyki wyrażamy zgodę. Cukier uważa, że zmianie ulegną metody stosowane w kryminologii, jako że będzie można obserwować człowieka nie tylko pod kątem jego uczynków, lecz również samych uczuć agresji i nienawiści, które mogą prowadzić do przestępstwa.

Big data umożliwiło przewidywanie konfliktów społecznych. Implanty idą o krok dalej. Ludzkość zyska możliwość uśmierzania tego, co najokrutniejsze, oraz potęgowania wiedzy i wyrównywania nierówności społecznych.

Fascynujące jest to, że będziemy świadkami tak diametralnych zmian. Lecz supremacja człowieka nad maszynami nie jest już oczywista. Jeśli świat ma przetrwać, zintegrowanych wewnętrznie przywódców potrzebujemy jak nigdy wcześniej.

*

Justyna Kopińska – dziennikarka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press oraz Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Dwukrotna laureatka Mediatorów.

Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy” i „Współczesna wojna”. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Justyna Kopińska: Implant Neuralink po raz pierwszy wszczepiono do mózgu człowieka
Proszę czekać..
Zamknij