Znaleziono 0 artykułów
25.01.2023

Justyna Kopińska: Nadchodzi kryzys

Fot. Artur Widak/NurPhoto, Getty Images

Mężczyzna, który nie zgadzał się z opinią spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, włamał się do jej posiadłości, by zrobić jej krzywdę. Nancy Pelosi nie było w domu, włamywacz zaatakował młotem jej męża, który z wieloma obrażeniami i pękniętą czaszką trafił do szpitala.

Pelosi mówi, że rozumie swoją pozycję – jako osoba publiczna jest poddawana nieustannej krytyce. Ale formy wyrażania nienawiści w jej kraju budzą jej przerażenie. – Mój mąż, który nie jest politykiem, zapłacił ogromną cenę za moją wolność słowa. Operacja się powidła, ale nadal musi uważać na hałas, światło i każdy ruch – mówi.

Yuval Noah Harari twierdzi, że obecne fantazje na temat działań drugiej strony politycznego sporu nie mają żadnego umocowania w faktach. Według filozofa żyjemy w najlepszym okresie w historii. Jeszcze nigdy medycyna i możliwości rozwoju nie były na tak wysokim poziomie. Jednocześnie ludzkość każdego dnia nie wykorzystuje danej jej szansy na trwałą poprawę jakości życia. Wzrasta chęć odwetu i zemsty.

Czy wiesz, co było powodem wojny secesyjnej? – pyta historyk. Odpowiedź jest prosta: stosunek do niewolnictwa. Według niego koniec prezydentury Donalda Trumpa i obecne wydarzenia w Stanach Zjednoczonych wskazują na bliskość wojny domowej. – I nikt nie ma pojęcia, co jest powodem. Chaos, ogrom opinii czy krzyk i wrzask – podkreśla.

Harari twierdzi, że współczesny obywatel nie skupia się na możliwościach, lecz irytuje rozwojem. – Myśl, że w młodym wieku nauczysz się zawodu i sposobów życia, stała się fikcją – mówi w rozmowie z Tomem Bilyeu. – Przywiązujemy się do wypracowanych wcześniej rozwiązań, bo nadal w naszym kodzie działania mieści się poleganie na doświadczeniu. Sposoby działania, oczywiste przez setki lat, zdezaktualizowały się.

Nasze dzieci nauczą się w każdej chwili widzieć otaczający je świat na nowo. Lecz obecnie efektem prób adaptacji jest ogromy stres, który powinien być niwelowany przez rządy. Niestety tylko mężowie stanu oparliby się pokusie wykorzystania takiej fali emocji sterującej obywatelami. Następuje zatem ukierunkowanie olbrzymiej energii negatywnej na opinie.

Kolejnym przejawem tego historycznego czasu jest nieustanne wzmożenie moralne. Poczucie chwilowej wyższości sztucznie podtrzymywane przez wirtualny świat. Interpretacja wypowiedzi podpala stos, a kolejne komentarze i szkalowanie oponenta nie ustają, nawet gdy ten wycofuje się ze swoich poglądów. Bo w czasach wojny na słowa konieczne są ofiary.

Koniec XIX wieku obfitował w słynne wypowiedzi intelektualistów o końcu zbrojeń i początku pokoju. Nie mogli się bardziej mylić. Kolejny wiek rozpoczęły dwie wojny światowe. Harari uważa, że natura człowieka w czasach dobrobytu dąży do wojen, by następnie znudzić się okrucieństwem. Sięga tu do opinii Zygmunta Freuda, Ericha Fromma czy Carla Gustava Junga.

Przechodzimy przez czas konfliktu zbrojnego, inflacji, napięć gospodarczych i ekonomicznych. Według filozofów praca polityków ma obecnie kluczowe znaczenie w procesie przystosowania. Wiele stanowisk pracy zniknie, a w ich miejsce pojawią się nowe. Obywatel nie będzie w stanie samotnie nabyć umiejętności koniecznych na kolejnych etapach rozwoju. Zdrowo rozumiany patriotyzm zyska na znaczeniu.

To interesujące w obliczu badania prestiżu poszczególnych stanowisk w Polsce. Według CBOS na samym końcu drabiny uznania społecznego znajduje się działacz partii politycznej. Ostatnie miejsca prestiżu zajmują poseł, radny oraz minister.

Jeśli na stanowiska polityczne wybieramy ludzi, którym nie ufamy, przenosimy agresję na rodaków. Posiadamy niezwykłą umiejętność adaptacji do stresujących wydarzeń, gdy nadal wierzymy w drugiego człowieka.

*

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolożka, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Justyna Kopińska: Nadchodzi kryzys
Proszę czekać..
Zamknij