Michelle Obama pokonała hejt, by stać się jedną najpotężniejszych kobiet Ameryki. Jolantę Kwaśniewską spotkały szykany, ale pani prezydentowa wiedziała, że jej działania są słuszne. Justyna Kopińska w cotygodniowym felietonie pisze o tym, jak zbudować w sobie rezyliencję.
– Na szlaku kampanii Michelle Obama została karykaturalnie przedstawiona jako „wściekła, czarna kobieta”. Martwiła się, że może szkodzić kampanii męża. Płakała. „Jeśli nie jestem pomocna, zostanę w domu” – powtarzała – mówi mi prezeska zarządu Obama Foundation Valerie Jarrett. – Potrzebowała czasu, by zrozumieć, że najlepsza droga to bezpośrednie dotarcie do obywateli i reinterpretacja wizerunku – dodaje. –Konwencję demokratów w Denver w Kolorado obserwował niemal każdy. Na scenie przyszłą pierwszą damę zapowiedział brat. Michelle wykorzystała moment, by przejąć narrację. Opowiedziała historię dzieciństwa i dorosłości, którą obecnie zna każda dziewczynka w Stanach Zjednoczonych. Wiedziałam, że musi zaakceptować fakt karykaturalnego wykrzywienia wizerunku, przezwyciężyć lęk i zmienić postrzeganie jej osoby. To trudne, ale możliwe.
Valerie Jarrett mówi mi, że w polityce trzeba być nieustannie gotowym na atak, ale można wykształcić w sobie rezyliencję. Wtedy upadki zamiast otępiać, budują odporność.
Jolanta Kwaśniewska: Przetrwałam szykany dzięki prawdzie, którą nosiłam w sobie
– Przyszli panowie w kominiarkach, zabrali twarde dyski, pełną dokumentację fundacji – mówiła mi o doświadczeniu kryzysu prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. – Bardzo przeżyłam przesłuchanie przed komisją śledczą. Za wszelką cenę starano się wykazać u nas działania niezgodne z prawem. Prowadziliśmy działania na rzecz onkologii dziecięcej, projekty prozdrowotne i stypendialne. Pomagaliśmy dzieciom zmarłych górników i policjantów.
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej cieszyła się wówczas dużym zaufaniem społecznym. – Nieustannie żądano, bym pokazała listy prywatnych darczyńców. Jeśli kogoś ochlapie się błotem, to trochę tego błota przyschnie. Pierwszy raz w życiu przychodziły mi myśli, by ze sobą skończyć. Przetrwałam dzięki prawdzie, którą miałam w sobie – podkreślała prezydentowa.
W podcaście „O milimetr do przodu” rozmawiam z politykami, artystami, sportowcami o momentach ich najwyższej i najniższej energii życiowej. Na łamach podcastu profesor nauk medycznych Bogdan de Barbaro mówił, że tę energię pobieramy z wiary we własną sprawczość. Ta sama cecha pozwala nam odbudować zasoby energetyczne po upadku.
Dbała o to Valerie Jarrett, która najpierw prowadziła kampanię prezydencką Baracka Obamy, a następnie pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta. W chwilach spokoju pilnowała, by Obamowie panowali nad narracją.
Człowieka poznaje się najlepiej w jego chwilach słabości
„Żeby przestano w nas wątpić, musimy przestać istnieć, po prostu” – pisał Albert Camus. Niezależnie od wyznawanych wartości, włożonej pracy, życzliwości znajdą się ludzie, którzy obrzucą nas błotem. Psychologowie podkreślają, że człowieka poznaje się szczególnie w chwilach jego upadku, słabości.
Jolanta Kwaśniewska zmobilizowała się, by nadal działać charytatywnie, a Obama po rasistowskim ataku ponownie włączyła się w kampanię. Obie podkreślają, jak ważna jest pewność, że wysiłek i praca zostaną nagrodzone. Profesor de Barbaro mówi o połączeniu sprawczości i nadziei. Tak, żebyśmy niezależnie od wątpliwości chcieli istnieć.
*
Podcast „O milimetr do przodu”
Justyna Kopińska to nagradzana dziennikarka i reporterka. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej.
Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.
Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award. Zdobyła, m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów w kategorii Reformator.
Otrzymała ustanowione przez prezydenta odznaczenie Infantis Dignitatis Defensori za zasługi dla ochrony dzieci w instytucjach zamkniętych.
Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 r. jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.