Znaleziono 0 artykułów
27.12.2023

Justyna Kopińska: Jak dochować postanowień noworocznych

Jak dotrzymać noworocznych postanowień / (Fot. Getty Images)

Aż 19 proc. osób formułujących noworoczne postanowienia porzuci je do 19 stycznia. Mimo to wielu z nas sporządza listy nowych nawyków. Nasze postanowienia koncentrują się na lepszych zarobkach, pasji oraz zdrowiu.

Psycholog kliniczny John Norcross uważa, że znaczące daty – urodziny, 1 stycznia, początek roku szkolnego – pozwalają na głębsze przewartościowania. A nawykowe postanowienia, nawet w przypadku braku realizacji, korzystnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne.

Każda próba zmiany toksycznych nawyków szlifuje charakter

Podobne stanowisko reprezentuje ekonomistka Katherine Milkman. Na łamach CNN mówi, że choć wiele osób nie lubi przełomu roku, to nadanie mu formy celebracji jest korzystne. Czujemy się bowiem mniej obciążeni niepowodzeniami poprzednich lat. Badaczka mówi o znaczeniu wprowadzania do życia tak zwanych nowych początków. Według niej każda próba zmiany toksycznych nawyków szlifuje nasz charakter.

Milkman podkreśla, że postanowienia dotyczą rzeczy pozornie prostych – utraty kilku kilogramów, chodzenia spać o określonej porze, skupienia bez dystraktorów godzinę dziennie. Niezwykle jednak trudno wprowadzić je w życie z dnia na dzień. 1 stycznia to w pewnym sensie nowy porządek.

Profesorka przedstawia pięć najskuteczniejszych sposobów na noworoczne postanowienia: sprecyzowany cel, drobna kara, jeśli go nie zrealizujesz, plan, liczba dni, w których nie musisz realizować planu, co pozwoli na odprężenie, gdy odpuścisz, i powrót do rutyny dnia następnego, znalezienie przyjaciela, z którym wspólnie realizujesz nawyk, np. chodzisz na siłownię.

Głównym powodem odchodzenia od noworocznych postanowień jest ich niejasność

Te wskazówki korespondują z opinią profesorki Pragyi Agarwal, według której głównym powodem odchodzenia od noworocznych postanowień jest ich niejasność lub skomplikowanie.

Od 1 stycznia 2024 mam kilka nowych postanowień, choć nie należę do osób wierzących, że zmiana daty to czas naszej przemiany. Wierzę w badania i neurobiologię. Zatem w kształtowaniu nawyków pomaga mi szczególnie dwóch badaczy – profesor Uniwersytetu Stanforda Andrew Huberman oraz ekspert skupienia i produktywności Chris Bailey.

Realizacja postanowień przynosi spokój i poczucie skuteczności

Według nich realizacja postanowień przynosi spokój i poczucie skuteczności. A subiektywne poczucie bycia szczęśliwym wzmacnia naszą produktywność aż o 31 procent. Nasze nawyki osłabia z kolei świat algorytmów. Według danych Microsoftu przy włączonym internecie potrafimy skupić jedynie 40 sekund na jednym zadaniu. Włączony internet podczas pracy zwiększa też naszą prokrastynację o 47 procent.

W najbardziej stresujących okolicznościach mamy wpływ na dwie zmienne – prostotę i znajomość. Bailey, który przez rok przeprowadzał niezliczone eksperymenty produktywności oraz je analizował, sięgając po współczesne badania lekarzy i psychologów, uważa, że spokój w chwilach stresu budowany jest przez otoczenie filmami budzącymi nostalgię, muzyką wypływającą z pasji, spacerami w miejsca przynoszące ukojenie.

W nowym roku odłączmy się od tego, co nas osłabia

Trwałe nawyki nie zależą od masowej pogoni za wynikami i zadaniami, lecz od nauki rozróżniania, które działania są kluczowe dla naszej przyszłości, odpowiedzialności i umiejętności regeneracji.

W nowym roku życzę zatem umiejętności odłączania od tego, co nas osłabia, sił do szlifowania charakteru oraz budowania tożsamości w oparciu o inspirację i bliskość.

*

Justyna Kopińska: dziennikarka, socjolog, zajmuje się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Pióro Nadziei.

Otrzymała Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Dwukrotna laureatka Mediatorów. Autorka pięciu książek, m.in. „Z nienawiści do kobiet” i „Polska odwraca oczy”.

Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Justyna Kopińska: Jak dochować postanowień noworocznych
Proszę czekać..
Zamknij